Prvním představením Zkrocení zlé ženy ve čtvrtek 23. června začínají letos na Pražském hradě Letní shakespearovské slavnosti. Komedie s Tatianou Vilhelmovou a Romanem Zachem tu má oficiální premiéru 29. června. Svou premiéru bude mít na slavnostech brzy i Shakespearův dětský den. Ten proběhne už v pondělí 27. a v úterý 28. června, vždy od 16.00 do 20.00 hodin na nádvoří Nejvyššího purkrabství Pražského hradu. Celkem uvedou slavnosti osm Shakespearových her, generálním partnerem přehlídky je už dvanáctým rokem skupina PPF.

Zábavné odpoledne nabídne malým návštěvníkům interaktivní naučnou cestu po stopách shakespearovského herce. Koncept a režii vytvořila Apolena Novotná, známá z divadel MINOR a NABLÍZKO, výtvarnou podobu navrhla Kateřina Štolcpartová. Vstupné na akci je 100 Kč pro děti (6-15 let), jejich doprovod a mladší děti mají vstup zdarma.  Lístky na dětský den i na všechna další představení Shakespearovských slavností nabízí síť Ticketportal.

„Na děti budou v Purkrabství čekat zastávky a dílny s různými zábavnými úkoly, díky nimž se dozvědí různé zajímavosti o Shakespearovi a jeho době - třeba co je to komedie a co tragédie, proč se dříve psalo ve verších, jaké kostýmy, masky a líčení herci v 17. století používali i jaké nejznámější hry William Shakespeare vytvořil,“ říká Apolena Novotná.

Dětský den

Děti budou Purkrabstvím provázet postavy ze Shakespearových her, profesionální herci a herečky v historických kostýmech, které jim pomohou úkoly splnit. Malí návštěvníci mohou vyzkoušet různé dílny, kde jim postavy ze hry Sen noci svatojánské pomohou vyrobit jednoduchý kostým elfa nebo víly, složit renesanční límec a dívkám i namalovat kapesníček pro svého kavalíra.

Hermie naučí své dámy, jak správně omdlít, Titanie ukáže kroky renesančního tance a Puk jim prozradí, jak správně čichnout ke kouzelné květině. Jak tasit meč, jezdit na koni i jak se dvořit dámě poučí mladé pány Lysander. Princ Hamlet a jeho družina pozvou odvážné kluky i dívky do mistrovského kurzu šermu, Romeo a Julie je zas seznámí děti s tím, co všechno umí loutka. Umění podepisovat své texty pravým husím brkem jim pak předvede sám William Shakespeare...

Program doplní živá hudba a také krátké divadelní výstupy pro rodiče a kamarády, které herci pomohou dětem připravit.“Celé nádvoří se tak až do pozdního večera promění v jedno velké pouliční setkávání, zkoušení a hraní si,“ říká autorka a režisérka Apolena Novotná.

Další premiérou bude v Praze slovensko-česká komedie Oko za oko – niečo za niečo: hru s Martinem Trnavským, Ivanou Jirešovou a Richardem Stankem v režii Michala Vajdičky  uvidíme na Pražském hradě od 2. do 6. srpna.

www.shakespeare.cz

Reklama