Když cizinci odjíždějí z Česka s přesvědčením, že zdejší kuchyně je až příliš tučná a těžká, dost pravděpodobně jim nikdo nenabídl pořádný český tvaroh. Ať už měkký nebo tvrdý, tvaroh je gastronomický fenomén, kterým by se Češi měli chlubit. Má totiž řadu využití a bezpočet zdravotních benefitů.

tvarohovy dezert

Používá se v kosmetice i léčitelství, nejčastěji však v kuchyni. Pokrmy z tvarohu bývají úžasně jednoduché na přípravu. Navíc dobře zasytí a přitom jsou lehce stravitelné. Pro letní sezónu je tak tvaroh naprosto geniální ingrediencí do studené i teplé kuchyně, na sladké i slané pokrmy.

Dříve jídlo chudých, dnes delikatesa

Znáte brambory na loupačku? Uvařte nebo upečte brambory ve slupce. Mezitím smíchejte měkký tvaroh s bylinkami, které vám rostou na zahrádce nebo na parapetu. Potom už přikrojte jen kousek másla. Je to geniální letní večeře. Navíc vyvážená – sacharidy z brambor, bílkoviny a trocha tuku z tvarohu, další trocha tuku z másla. A ta chuť!

Nastrouhejte

Už od března se v obchodech objevují nové brambory ze zahraničí. Počkejte aspoň do června, kdy se objeví i nové brambory od českých farmářů. Uvařte je ve slané vodě, posypte strouhaným tvarohem a polijte rozpuštěným máslem. Skvěle vám to bude chutnat s jednoduchým sladko kyselým okurkovým salátem!

Ideální svačinka

Tvaroh je skvělou ingrediencí na přípravu jednoduchých svačin. Jednou ho smíchejte s ovocem, podruhé ho smíchejte s bylinkami a namažte na bagetu. Tvaroh je také skvělou ingrediencí pro zmrzlinu. Pokud stojíte před mrazícím boxem a vybíráte, právě tvarohová zmrzlina je skvělou volbou. Na rozdíl od vodových zmrzlin nebývá tolik sladká a navíc vás díky významnému obsahu bílkovin i zasytí. Tvaroh je hlavní ingrediencí například tradičního českého nanuku Míša. Na jeho výrobu se v Česku ročně spotřebuje neuvěřitelných 800 tun tvarohu!

kolᦡmp;ccaron; s ovocem

Co na to odborník?

„Tvaroh je báječnou potravinou. Především obsahuje vysoký podíl bílkovin, zhruba 10 g na 100g porci. Nízkotučná varianta je vynikající pro lidi v redukčním režimu. Právě na podíl tuku si při výběru dejte pozor. Sice platí, že čím je tvaroh tučnější, tím je chutnější. Nicméně plnotučný tvaroh mívá stejný podíl tuku jako bílkovin,“ upozorňuje výživová specialistka Zuzana Douchová.

Vyrobte si tvaroh doma

Zvládne to každý, úspěch spočívá v dobře vybrané základní ingredienci. Pro přípravu domácího tvarohu kupte čerstvé mléko. Tvaroh nevyrobíte z trvanlivého mléka, které bylo kvůli trvanlivosti zahřáto na teplotu přes 130 °C. Mléko doma zahřejte na teplotu kolem 60 °C  a nechte ustát. Svařené mléko by se mělo srazit a potom ho už jen necháte vykapat přes plátno.

Inspirujte se tvarohovými recepty z našeho webu:

Reklama