Než nám vykvetou tulipány na záhonech, uteče ještě hodně vody v jarních potocích. Zatím se můžeme těšit krásou řezaných tulipánů, které jsou teď nejprodávanějšími květinami. Máte je ráda, ale mrzí vás, že dlouho nevydrží ve váze? Poradíme vám, jak ten čas prodloužit.

Tulipány patří k mým nejoblíbenějším květinám. Jsou prosté, něžné a symbolizují pro mě jaro. Nebo spíš předjaří. Právě teď jsou k dostání na každém rohu. Jen mírně rozvité, ve všech možných barvách.

Před týdnem jsem od manžela dostala kytičku žlutých tulipánů a udělaly mi obrovskou radost. A představte si, že je ještě mám ve váze. Listy sice ztratily sytě zelenou barvu a květy jaksi zprůhledněly, ale stále drží.

Jak na to, aby tulipány vydržely ve váze co nejdéle?

  • Důležitý je výběr květin. Měly by být ve stadiu poupat a měli byste je přenášet zabalené v papíru, protože jsou poměrně křehké.
  • Doma je co nejdříve dejte do vody, ale předtím seřízněte šikmo stonky ostrým nožem. Nejméně o centimetr délky a nejlépe pod tekoucí studenou vodou.
  • Teplota vody je pro životnost tulipánů zásadní. Musí být doslova ledová a nejlépe, když do ní přidáte pár kostek ledu. Ano, čtete dobře, tulipán je jarní květina a má ráda chlad.
  • To znamená, že nemá rád ani teplo v místnosti. Čím bude chladněji, tím lépe.
  • Vodu měňte každý den, a to platí i o zařezávání stonků.
  • Nekombinujte tulipány s jinými květinami. Tulipány vylučují sliz, který jiným druhům nesvědčí.

Častou otázkou bývá, zda přidat nějakou přísadu do vody. S květinou, koupenou v květinářství dostanete často balíček s výživou.
Ale důležitá je hlavně čistota vody, aby nestačila zahnívat.

Doporučuje se i kapka sava, ale to se mi dost příčí.

Pokud přidáváte cukr nebo jiné „ingredience“? Není prokázáno, že by to mělo na životnost květin vliv.

Foto: Facebook Love for all seasons

Máte ráda tulipány? Jak dlouho vám vydrží ve váze? Podělte se s námi o své zkušenosti

 Čtěte také:

Únor bílý, zahradnice pílí. A vysévají letničky

 

 

Reklama