Maliny jsou mezi Čechy oblíbeným letním ovocem. Jen v obchodech Tesco se jich během hlavní sezony prodá více než stovky kilogramů. A to jak klasických červených, tak i méně známých malin žlutých.

K létu neodmyslitelně patří svěží šťavnaté ovoce. Kromě oblíbených jahod, melounů a třešní patří do této kategorie také drobné ovoce, například v Čechách populární maliny. Podle aktuálního průzkumu společnosti Tesco* jsou sladké maliny letním ovocem „číslo jedna“ až pro čtvrtinu respondentů. V hlavní sezoně, která trvá od začátku července až do konce září, je tito zákazníci nakupují minimálně jednou za čtrnáct dní. Přednost dávají především malinám červeným. Na prodejních pultech se ale v poslední době objevují také maliny žluté. V obchodech Tesco budou tyto maliny k dostání exkluzivně od českého dodavatele Berry servis od začátku září.

foto 1

Využijte svou fantazii aneb maliny na několik způsobů

Podle průzkumu Tesco jsou maliny oblíbené hlavně u mladých lidí do 26 let, velký počet příznivců mají ale i u zástupců starší generace. Nejraději je konzumují čerstvé, ihned po nákupu, ale kreativnímu využití se meze nekladou. „Zákazníci maliny rádi kombinují například se zmrzlinou nebo s bílým jogurtem. Během léta je pak také velmi populární pečení malinových zákusků a koláčů, stejně jako příprava marmelád nebo džemu. Maliny jsou ale využívány i netradičním způsobem, například jako ingredience při dušení masa. Vzniká tak chuťově zajímavý sladko-slaný sos. Maliny navíc maso krásně provoní,“ uvádí Stanislava Mele, manažerka nákupu kategorie ovoce a zelenina společnosti Tesco. Malinami také zákazníci často zdobí sklenici se šampaňským a speciálně malinami žlutými, které u nás zatím nejsou moc známé, dekorují nejrůznější koktejly a drinky. Ačkoliv podle aktuálního průzkumu nakupuje žluté maliny jen 5 % respondentů, jejich prodeje se rok od roku zvyšují. „V Čechách je žlutý maliník pěstován již dlouho, čeští zákazníci si ale cestu k těmto plodům teprve hledají. Atraktivní, zakulacené maliny žluté barvy se vyznačují sladkou chutí a příjemnou vůní. Jsou proto často využívány pro dekoraci jídel nebo při barmanských show. V kuchyni je zajímavé je kombinovat s malinami červenými, čímž vzniká oku lahodící kombinace barev,“ dodává Stanislava Mele. V obchodech Tesco jsou žluté maliny k dostání v průběhu září.

Lahodné české maliny

České maliny jsou na prodejní pulty obchodů Tesco dodávány společností Berry Servis z Břežan u Českého Brodu, a to již osm let. Jedná se ryze českou společnost, která se řadí mezi největší pěstitele jahod a ostatního drobného ovoce u nás. Ročně vypěstují více než 50 tun červených malin a stovky kil malin žlutých. Do obchodů Tesco společnost Berry servis přitom dodává 40 % procent své celkové produkce. „Mimo standardní dodávku červených malin letos opět dodáme do obchodů Tesco exkluzivně i maliny žluté, jejichž prodej se rok od roku zvyšuje,“ říká Martin Louda, spolumajitel společnosti Berry Servis.

* Průzkum byl pro Tesco realizován společností Perfect Crowd ve dnech 8. – 12. 6. 2014 v uzavřené komunitě Inspirujeme.net. Průzkumu se zúčastnilo 399 respondentů.

Tipy pro Vás:

MALINOVÝ JOGURT

 

Ingredience:

·         200 g čerstvých červených malin

·         100 g čerstvých žlutých malin

·         1 Tesco Jogurt aktivní bílý 125g

·         1 lžíce citronové šťávy

Postup:

Maliny důkladně omyjeme, následně je spojíme s bílým jogurtem a vmícháme lžíci čerstvé citronové šťávy. Vzniklou směs nalijeme do skleněných misek a necháme v chladničce ztuhnout. Vršek můžeme dozdobit lístkem čerstvé máty.

1

LETNÍ VYCHLAZENÝ DORT S MALINAMI

Ingredience:

·         1 Tesco Jogurt smetanový bílý 400g

·         4 plátky želatiny

·         Lžíce medu

·         100 ml mléka

·         Červené a žluté maliny na dozdobení

·         Dortový korpus

Postup:

Nejprve si připravíme plátky želatiny, které namočíme do nádoby se studenou vodou a necháme zhruba 15 minut nabobtnat. Plátky následně zbavíme přebytečné vody, přidáme je do ohřátého mléka s medem a zahříváme na mírném plameni, dokud se nerozpustí. Po prochladnutí smíchejte s jogurtem. Směs, která vznikne, naneste na dortový korpus a proložte malinami. Nechte odpočinout v chladničce a servírujte ozdobené variací malin na povrchu.

Reklama