O chybách, kterých se dopouštíme v oblasti opalování, o tom, jak správně chránit svou pokožku a jak pečovat na slunci o svůj obličej, jsme se rozpovídaly s korektivní dermatoložkou MUDr. Katarínou Třískovou z MEDICOM Clinic.

Avene

MUDr. Katarína Třísková

Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se dopouštíme během opalování?
Mažeme se až na sluníčku místo 20 minut před vystavením se slunci. Také dáváme obecně menší množství UV faktoru. Na prvním jarním či letním sluníčku raději používejte vyšší SPF 30-50. Nezapomínejte mazat uši, nárty nohou nebo po otírání např. ručníkem či koupání je vhodné na intenzivnějším sluníčku po dvou hodinách obnovit UV faktor, nezapomínat chránit i oči brýlemi s UV faktorem, doplňovat tekutiny…  I ve stínu na nás působí UV záření odrazem např. od trávy a okolního povrchu, takže i tam na ochranu myslet.

Je pravda, že pokud se namažu ráno například faktorem 50 a následně použiju make-up s nižším faktorem (SPF 15), tak mi spodní vrstva nebude fungovat?
Je potřeba po namazání vyššího UV faktoru počkat alespoň 10-15 minut a pak nanést make-up. Ideální je pak používat speciální tónované (barevné, krycí…) vysoké UV faktory, kterých je už veliký výběr.

Pokud mám výraznější pihy, případně trpím nějakou kožní nemocí, měla bych se k pokožce chovat jinak?
Protože se často jedná o lidi s fototypem I a ti jsou nejvíce ohroženi pobytem na sluníčku s rizikem spálení, jsou více citliví na UV záření. U některých nemocí sluníčko jejich průběh zhoršuje či provokuje tzv. fotodermatózy. Pak je to maximální ochrana UV faktory, oděv, držet se ve stínu či nejít vůbec na sluníčko (hlavně mezi 11-15,00).

Jsou opravdu krémy s označením „voděodolné“ funkční a vydrží na těle patřičnou dobu?
Po každém koupání, namáčení, zpocení... se doporučuje po dvou hodinách obnovit UV faktor. Pokud máte pocit, že se některé lokality mechanicky „otírají“, tak promazat dle potřeby i častěji.

Co se děje s pletí, budu-li jí vystavovat příliš častému opalování?
Obecně platí, že nárazové spálení kůže nám zvedá riziko vzniku melanomu kůže, a časté dlouhodobé vystavování pak i výskyt tzv. nemelanomové rakoviny kůže - basaliomu, spinaliomu a v neposlední řadě je pak zodpovědné za tzv. photoagingu, tedy často předčasné či výraznější stárnutí kůže.

Jak by se měl člověk nejlépe připravit na letní – opalovací sezonu, aby byla jeho pokožka co nejvíce chráněná?
Postupně kůži vystavovat UV záření, aby se stihla na léto „připravit“ - předopálit. Od května do září, kdy je intenzita slunečního záření nejvyšší, je vhodné chránit se i při delším pobytu venku, a ne jenom při opalování. Při ochraně je potřeba počítat i s odrazem slunečních paprsků od zemského povrchu (vody, písku, sněhu, trávy, betonu...) a  jejich procházením přes mraky. Důležitá je i ochrana oděvem, přičemž tmavé oblečení chrání více než světlé, vlhké či mokré oblečení zastaví méně UV záření než suché, čím hustší tkanina, tím lepší ochrana.

Jak je to s opalováním, případně spálením, rtů a ušních lalůčků?
Pokud se tak stane, tak zklidňovat – promazávat mastnější hojivé např. Bepanthen krém, Vitella krém se zinkem,  přípravky s vitamínem E a chladit.

Měla by se tvář chránit krémem určeným přímo na obličej nebo stačí používat krém tělový?
Pleť na obličeji je často více specifická – mastná, suchá, citlivá, smíšená, a proto i výrobci dodávají větší výběr UV přípravků, aby co nejlépe odpovídali požadavkům daného typu pleti – proto hodně lidí na obličeji maže např. tónované UV faktory - připomínají už make-up, nebo s lehkou texturou na problematickou či mastnější pleť.

 

Chraňte svou pokožku s AVÈNE

Avene

Francouzská dermokosmetická značka EAU THERMALE AVÈNE nabízí kompletní řadu přípravků sluneční ochrany. Poskytují vysokou a bezpečnou ochranu před UVB-UVA zářením a navíc jsou šetrné k okolnímu prostředí, zejména k přirozenému prostředí oceánu. Proč tomu tak je? Přípravky obsahují minimum filtrů, neobsahují silikony a díky tomu mají lepší biologickou odbouratelnost.

Čtěte také:

Reklama