Kloš jelení se u nás začal ve větší míře zabydlovat v polovině devadesátých let minulého století. A od té doby ho v lesích každým rokem přibývá. Spadeno má sice především na jelenovitou zvěř, jenže v případě nouze nepohrdne ani krví jiného kopytníka, případně psa. Vyhovuje mu proplétání se srstí. V ní se zabydlí, aby se pářil, vychovával své potomky a samozřejmě i hodoval na hostitelově krvi.
5d6e68b232a1cobrazek.png

Lidská krev mu nechutná, ale...

Jenže často přistane i na člověku - omylem. Chybí mu na nás srst, proto většinou hned zamíří alespoň do vlasů. A odtud je opravdu těžké ho dostat, když už ho tedy objevíte. Pevně se drží svýma šesti nohama opatřenýma drápky. Právě ty způsobují nepříjemný pocit, když po vás leze. Jakmile kloše přece jen polapíte, nebude vůbec snadné ho zabít. Jeho placaté a pevné tělíčko je třeba pořádně promnout mezi prsty. Zbavit byste se ho ale každopádně měly. Přestože z vás jako hostitelky nebude kloš nadšený, může se klidně stát, že vaši krev přece jen okusí. A to dost bolestivě. Jeho přisátí trvá až půl hodiny, poté se pustí. Často ale jen bodne, aniž by se přisál.

Poznejte svého nepřítele

Kloš jelení se řadí mezi dvoukřídlý hmyz. Jde o 3 až 7 mm velkou, hnědou bodavou mouchu, která si po vylíhnutí hledá svou oběť. Když na ní přistane, zbaví se křídel a začne hodovat na její krvi. Na těle hostitele dochází i k páření. Samice vytvoří jedinou larvu, kterou hýčká ve svém těle a živí ji tam mléčnými výměšky. Jakmile je z ní kukla, samice ji naklade na tělo hostitele, odkud spadne na zem, kde se z ní následně stane další parazit, který na vás bude v lese útočit.

Pokud kousanec neucítíte, ještě nemáte vyhráno. Ačkoli kloš jelení běžně nepřenáší žádná vážná onemocnění jako třeba klíště, kousance mohou velmi svědět, což svádí ke škrábání. A tak může být místo vpichu vstupní branou pro infekci bakteriemi, a tím onemocnění vzácnější bartonelózou, nebo častější kožní tularémií.

V případě bartonelózy můžete mít pocit, že proděláváte virózu. Dostaví se horečka, bolesti hlavy, oteklé uzliny, případně i rozostřené vidění, třes nebo potíže s rovnováhou. Přidat se může i vyrážka, která tak trochu připomíná strie. V horším případě, u lidí s oslabenou imunitou, může bakterie způsobit třeba i zánět vnitřní vrstvy srdce. Pokud máte podezření na tuto nemoc, je důležitá včasná léčba.
5d6e68da26a3fobrazek.png

Kožní tularémie je akutní infekční onemocnění, které se projevuje zanícením rány a její bolestivostí. To může trvat i dlouhé týdny. Navíc postupně dochází k zánětu blízkých lymfatických uzlin a cév a může se přidat i horečka a malátnost.

Nechte na hlavě

Problém je v tom, že proti klošům neexistuje účinný repelent. Jedinou možností, jak nad nimi alespoň částečně vyzrát, je vhodné oblečení. Hlavně pokrývka hlavy. Ideální je šátek z velmi hladkého materiálu, například z hedvábí, na němž budou mít potíže se přichytit.

Čtěte také:

Reklama