Klíště se přitom může přisát nejen v lese na houbách, ale i na zahradě, na hřišti nebo v parku. „Počet zasažených lokalit se zvyšuje, a to nejen na území naší země. Jsou i v některých městských parcích, v lesích, na loukách, ale i na horách, tam, kde v minulosti nebývala. Na nová území je přenáší hlavně volně žijící zvěř a ptáci,“ říká docent MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu a předseda Koalice pro podporu očkování.

Klíšťata jsou nebezpečná hlavně kvůli tomu, že přenáší klíšťovou encefalitidu a lymeskou borreliózu. U klíšťové encefalitidy mohou lékaři pouze mírnit projevy. Tělo se ale s virem musí vyrovnat samo, antibiotika (na rozdíl od borreliózy) nepomohou. To, zda dojde k přenosu nemoci, ovlivňuje mimo jiné délka přisátí. „Čím dříve je klíště odstraněno, tím menší je riziko přenosu nákazy na člověka. Boreliovou nákazu přenesou klíšťata na člověka za 24 hodin od přisátí, virus klíšťové encefalitidy však už za dvě hodiny,“ varuje MUDr. Maďar.

Nakaženi klíšťovou encefalitidou tedy můžeme být ještě před návratem z procházky nebo hub. Na včasné odstranění klíštěte proto není možné spoléhat. O to důležitější je prevence – nákaze klíšťovou encefalitidou je možné zabránit očkováním. S tím je možné začít kdykoli v průběhu roku. Zatímco na jaře a v létě je vhodné tzv. zrychlené očkovací schéma, v chladnějších měsících, kdy jsou klíšťata méně aktivní, odborníci doporučují klasické očkovací schéma. Doba mezi jednotlivými dávkami je při něm delší, než je tomu v měsících s vysokou aktivitou klíšťat.

Důležité je také nezapomenout na pravidelné přeočkování po 3 až 5 letech. Zatímco základní očkování probíhá ve třech dávkách, při přeočkování je nutná pouze jedna. Dospělí i děti se mohou nechat očkovat u svého praktického lékaře nebo v očkovacím centru. Na očkování přispívají zdravotní pojišťovny až do výše 1500 korun ročně.

Reklama