Žijeme si v pohodě až do chvíle, než onemocníme. Najednou jako by se náš život zastavil a my začali přemýšlet. Trochu pozdě na úvahy, ale přece. Fajn je, pokud se za pár dnů uzdravíme a život jde dál. Ale co když ne?

Jenže my jsme většinou hlavy paličaté a zapomínáme, že zdraví máme opravdu jen jedno. Netýká se to však jen nás. Může onemocnět někdo z rodiny a až tehdy se nás zmocní beznaděj. Tak rádi bychom pomohli, ale nevíme jak.

Jak zabránit nevědomosti? Myslím, že nejlépe je nezůstat slepí vůči okolí. I proto jsem velmi uvítala sérii Osm dní zdraví v Evropě, kterou od 11. července každé úterý vysílá od 20.00 hodin ČT2.

Osm dní a sedmnáct států

Jde o koprodukční projekt sedmnácti států Evropy, ve kterém lze sledovat příběhy, jejichž témata se týkají každého z nás. Každý z osmi pořadů se soustřeďuje na jeden problém evropské dimenze a pátrá po jeho řešeních v několika zemích Evropy.

První díl, který byl vysílán včera, 11. července, se zaměřil na nemoc, která v minulosti zapříčinila smrt mnoha lidí. Příběhy lidí z České republiky, Estonska, Nizozemska, Itálie a Belgie potvrdili, že většinou sami pacienti netušili, kde se tuberkulózou nakazili.

Pořad jakoby se snažil ukázat, že i když lidé z různých národů mluví jinou řečí, zdravotní problémy mají společné. Nemoc tak paradoxně smazává hranice mezi národy a vytváří vzájemnou spolupráci pro účinný boj proti ní.

Určitě si nenechám ujít druhý díl, který se jmenuje Na délku cigarety. Příběhy o kuřácké závislosti z Irska, Skotska či Švédska mě opět přesvědčí, že kouřit nezačnu, ale jen stěží něco udělám s mnohaletým kouřením svých rodičů.

O nízké porodnosti i obezitě

Další díly cyklu se zabývají obezitou, kardiovaskulárními problémy, mentálními problémy, posttraumatickým syndromem, nízkou porodností a stářím v Evropě.

Série Osm dní zdraví v Evropě je mezinárodní koprodukcí Evropské vysílací unie (EBU) za podpory Evropské komise a ukazuje stinné stránky našeho kontinentu. Nám stačí udělat tak málo – padesát minut každé úterý – abychom poznali, co se děje kolem nás…

Reklama