O třech vybraných mláďatech letošního roku, která můžete v Zoo Ostrava navštívit, nám poskytla velmi zajímavé informace tisková mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková. Posuďte sami.

Binturong
V ostravské zoologické zahradě se letos 3. února narodilo také historicky druhé mládě binturonga. Zpočátku trávilo veškerý čas v budce, nyní už ale objevuje okolní svět. První mládě, které se zde narodilo na konci roku 2016, bylo odvezeno jen pár dnů před druhým porodem samice do německé Zoo Rostock. V obou případech se jedná o samečky. Rodinu této největší cibetkovité šelmy mohou návštěvníci vidět v pavilonu indických zvířat. Binturongy chová Zoo Ostrava od roku 1981, ale až do roku 2009 se nedařilo sestavit pár, který by se rozmnožil. Postupem času se totiž ukázalo, že to s binturongy nebude tak jednoduché. Situace ještě není zcela jasná, ale vše nasvědčuje tomu, že existuje více linií/poddruhů binturongů a při sestavování páru je tedy potřeba najít toho „správného“, ale zároveň nepříbuzného jedince.
Binturong v Zoo Ostrava
Jehla africká
Sotva pár milimetrů „velké“ mládě poněkud zvláštní ryby se v ostravské zoo narodilo 20. března. Jedná se o poměrně vzácný a relativně náročný odchov. Takto drobné mládě potřebuje úměrně drobnou živou potravu. Jehly jsou příbuzné mořským koníkům. U obou skupin těchto ryb je do péče o potomky zapojen i samec, který inkubuje oplozené jikry a larvy v břišní rýze a následně „rodí“ už plně vyvinutá a samostatná mláďata. Po narození měřilo mládě asi 12 mm a v prvních dnech viditelně vyrostlo a začíná se vybarvovat. Na rozdíl od dospělých ryb téměř neustále plave. Jehly africké dorůstají délky okolo 14 cm a patří mezi druhy zdržující se na dně, kde se vlnivě „plazí“, což může připomínat pohyb hadů. Mají krátký rypec a živí se výhradně drobnou živou potravou. Úspěšný odchov mláďat je závislý právě na zajištění vhodného krmení v podobě larev (tzv. nauplií) drobných korýšů žábronožek.
Jehla africká v Zoo Ostrava
Lemur Sclaterův
Tento druh lemura patří k nejohroženějším primátům světa. Obývá velmi omezenou oblast severozápadní části ostrova Madagaskaru nazývanou Sambirano. Samec je zbarven černě, samice od světlé hnědé až po narezavělou. Mláďata mají na rozdíl od rodičů takřka jednotnou rezavě-hnědou barvu. Mimo člověka je to jediný primát na světě, který má modré oči. Ve své domovině je ohrožen rychlým úbytkem vhodných biotopů v důsledku devastace přírody domorodým obyvatelstvem. A není vzácný jen ve své domovině, ale i v zoologických zahradách. Evropská populace čítá sotva 30 jedinců. V České republice je chován pouze v Zoo Ostrava a patří zde k nejvzácnějším zvířatům. Lemuří rodina je k vidění v pavilonu primátů.
Lemur Sclaterův v Zoo Ostrava
Něco navíc: Charitativní běh v areálu Zoo Ostrava na podporu a záchranu právě lemurů Sclaterových se bude konat na konci prázdnin 30. srpna 2018. Nejedná se o závod. Běží se na certifikovaných tratích v nádherném přírodním areálu ostravské zoo. Přilož nohu k dílu a pomoz je zachránit - informace o akci.

Slon indický
Na závěr musíme zmínit sloního samečka Chandru, o kterém jsme zde již vloni psali. Ač narozen 8. července 2017, stále zůstává dětskou hvězdou ostravské zoologické zahrady. Zásluhu na jeho váze (téměř půl tuny má hlavně mateřské mléko, jež tvoří nadále významnou složkou jeho jídelníčku. Dále konzumuje větve, listí, zeleninu, seno. Malý Chandru už díky chovatelům zvládá několik jednoduchých povelů – umí například položit nohu na kolejnici, což bude v budoucnu důležité pro pravidelnou péči o kopyta. Připomínáme, že nejde o žádnou drezúru pro zábavu, ale že pravidelné každodenní cvičení je velmi důležité mimo jiné pro sledování zdravotního stavu zvířat.
slůně v Zoo Ostrava

Na viděnou v Zoo Ostrava!

foto: P. Vlček a M. Rejková pro Zoo Ostrava, informace Šárka Nováková, Zoo Ostrava

Přečtěte si také:

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama