Když se řekne akrobacie, každý si většinou představí nudné představení, jehož hlavním jmenovatelem má být ohebnost. Vždy tomu tak ale být nemusí, to dokazuje například inscenace uskupení Loser(s), jejichž protagonisté posunuli akrobacii o laťku výše, a vznikl tak dech beroucí projekt, který vás zaručeně dostane.

Když jsem dostala lístky na představení Loser(s), moc jsem nevěděla, co čekat. Jakožto kulturního barbara mě většina divadelních představení bohužel šíleně nudí, proto jsem se trochu obávala a představovala si, jak budu během představení přemýšlet nad nesmrtelností brouka... Jenže to jsem se spletla! Od začátku až do konce jsem se opravdu bavila a chvilkami jsem se přistihla, že koukám i s otevřenou pusou, jenže ono bylo čemu se divit. Jejich fantastické akrobatické výkony byly neskutečné a já jsem vážně jen žasla stejně jako ostatní diváci, kteří na konci odměnili „lůzry“ potleskem ve stoje. Inspirací pro toto představení byla báseň Anny-Marie Mlezivové Osudový stín, která v několika řádcích vypráví příběh vztahu, kde jeden miloval víc než ten druhý, a Loser(s) tuto báseň zpracovali vskutku originálně. Je těžké to popsat slovy, kdo neviděl, nepochopí…

Po představení jsem se rozhodla, že s „lůzry“ prostě musím udělat rozhovor, protože se jedná o velmi talentovanou skupinu a byla by škoda, kdyby vám seskupení Loser(s) uniklo. Pro rozhovor jsem si vybrala dva protagonisty tohoto uskupení, Petra Horníčka a Matyáše Rambu, kteří s rozhovorem souhlasili, a vy si jej teď můžete přečíst.

fgd

Měla jsem tu možnost vás vidět naživo, ale pro ty, co vás neznají, řekněte, kdo vlastně jste a co děláte?
Petr:
Na úplném začátku jsme byli dva, akrobatické duo DaeMen. Po výhře v soutěži Česko Slovensko má talent jsme vystupovali na různých komerčních akcích. Přemýšleli jsme, jak bychom mohli dále rozvíjet naše aktivity ve sportu a divadle. Nejdřív jsme produkovali akrobatický kabaret Lidoskop, který byl úspěšný. Druhý projekt je Loser(s), kde se propojuje současný tanec s akrobacií a živou hudbou. K tomu jsme oslovili další performery z řad tanečníků a akrobatů a choreografa Jarka Cemerka, které jsem znal osobně, ať už z divadla, nebo z různých eventů. 

Matyáši, když tě Petr oslovil s nabídkou tohoto projektu, přemýšlel si, jestli do toho jít, nebo jsi na to kývl bez přemýšlení?
Matyáš:
Rozhodoval jsem se a zprvu si myslel, že to dělat nebudu. Patnáct let jsem dělal sportovní gymnastiku a pak jsem začal tančit. Tanec mě chytil, a už jsem se nechtěl vracet zpátky k akrobacii a gymnastice. Přiznávám, že ze začátku jsem ani moc nechodil na tréninky, protože mě to nebavilo, ale nakonec jsem velmi vděčný, že mě překecali a já do toho šel. Je to úžasná zkušenost a hlavně skvělá parta.

Když už jsi zmínil, že jste skvělá parta, vídáte se i mimo představení, nebo se máte tzv. plné zuby?
Matyáš:
Vídáme se i v soukromí. Jsme spolu na tréninkách a po nich se ještě potkáváme a jdeme třeba na pivo nebo do kina. Takže to není, že bychom se viděli jen kvůli práci, naopak, jsme skvělá banda i mimo práci.

Proč zrovna název Loser(s)?
Petr:
Je to vlastně taková reflexe faktu, že v dnešní době jsou ženy ve všem mnohem samostatnější a my, jako muži, se cítíme trochu nepotřebně, prostě jako „lůzři“. :-) V našem představení je to promítnuto - touha zaujmout naši vyvolenou jakýmkoliv způsobem. K tomu využíváme právě akrobacii, tanec a herectví.

Jak dlouho trvala příprava a kolikrát týdně trénujete?
Petr:
S přípravou se začalo rok a půl před plánovanou premiérou s tím, že rok jsme secvičovali akrobatickou část. Poslední půlrok už byla zahrnuta i taneční průprava a vše se začalo skládat dohromady. Musím říct, že ten poslední půlrok byl hodně náročný, dělali jsme na tom třeba až deset hodin denně, tudíž jsme vše podřídili projektu a osobní život šel tak nějak stranou. :-) Momentálně nesmí chybět udržovací tréninky, které máme pravidelně 3-4x týdně, kdy trénujeme to, co diváci vidí na pódiu. Mimo to má každý z nás i jiné tréninky, kdy se udržuje podle svého gusta. :-)

Předvádíte občas až neskutečné kousky, jak dlouho trvá se něco naučit? Kdybych se třeba chtěla naučit takovou tu stojku na držácích (nevím, jak se tomu správně říká :-)), jak dlouho by mi to trvalo? Jen podotknu, že nejsem žádná zdatná sportovkyně.
Petr:
To je hrozně individuální. Myslím si, že tak cca rok opravdu intenzivního tréninku, možná půl.
Matyáš: Tady opravdu hodně záleží i na technice. Nám pomohla sportovní gymnastika, která je skvělý základ pro všechny jiné pohybové aktivity. Zrovna na gymnastice se stojku učíš, takže mně konkrétně to trvalo dva tréninky. Jinak si myslím, že by to mohlo trvat i mnohem déle než půl roku.

cv

To jako vážně? Myslela jsem si, že třeba za měsíc bych to už vyšvihla…
Petr:
To není tak jednoduchý. :-) Za měsíc bys tak možná udělala stojku u stěny, pak by ses učila stát bez opory, a na stálkách je to samozřejmě úplně něco jiného. Ale opravdu půl roku minimálně, a to každodenního tréninku.

Když jsem tak koukala na vaše dech beroucí kousky, musí mezi vámi panovat obrovská důvěra, je to tak, nebo je to pouze něco naučeného a pro vás již samozřejmého?
Petr:
Je to o obrovské důvěře, protože si vkládáme navzájem naše zdraví do rukou. My tedy za ten rok a půl již víme, co máme dělat, když se něco stane. Především děláme věci, o kterých víme, že je máme naučené již na sto procent, ale samozřejmě nikdy člověk nemůže vědět, co se stane. Musím zaťukat, že se nic vážného ještě nikomu nestalo.

Nedá mi to se nezeptat, co životní pojištění, máte? :-)
Petr:
Musíme je samozřejmě mít, ač je to připojištění vysoké. :-) Ale když se někomu něco stane a například na měsíc bude mimo provoz, tak je pak dobré ho mít.

Dochází často během vašich vystoupení k nějakým úrazům?
Petr:
Ne. :-) Ono se to spíše stává během tréninku. Při vystoupení jsme všichni koncentrovaní a tělo je v takovém režimu, že se toto díkybohu nestává.

sd

as

Musím se zeptat na ženský... Vy jste krásní chlapi, kteří navíc dělají úžasné věci, takže ženy z vás musejí být šílené! Máte hodně fanynek? Zvou vás po vystoupení na rande?
Petr:
Napíší maximálně zprávu na Facebook, ale nějaké zvaní na kafe je spíše výjimečné. Tedy u mě, nevím, jak to mají ostatní kluci. :-)
Matyáš: Souhlasím s Petrem, najde se pár slečen, co se třeba chtějí vyfotit, občas si nás někdo přidá na Facebooku, ale není to tak, že by šílely. :-) Nedivím se, osobně bych asi taky nešel po představení za nějakou slečnou, která by se mi líbila. Mám pocit, že si to užívají, když jsou v publiku, ale pak, že by přišly a pozvaly nás, tak to ne.

Vy asi během představení nekoukáte do publika, že byste si tam třeba nějakou tu slečnu vyhlédli?
Matyáš:
Snažíme se koukat do publika, ale někdy je to obtížný, jelikož nám světla svítí do očí a moc toho nevidíme. Ale samozřejmě se s publikem snažíme komunikovat. Už se mi stalo, že jsem zahlédl slečnu, která se mi líbila, ale nešel jsem pak za ní. :-)

Jste sportovci tělem i duší. Dokázali byste však žít se ženou, která by třeba nebyla sportovkyně?
Matyáš:
To je zajímavá otázka. :-) Já osobně jsem zatím slečnu, která by nebyla sportovně založená, neměl. Pokud však bude mít nějakou aktivitu, která ji bude bavit a nebude jen chodit do práce od-do, tak si to představit umím. Hlavně musí být ochotná zkoušet se mnou různé sportovní věci, i kdyby jí nešly. Nemyslím tím akrobatické kousky, ale třeba lyže, plavání atd.

sd
Zdroj foto: www.thelosers.cz, https://www.facebook.com/TheLosersCircus/photos_stream

Kdyby vás nějaká slečna chtěla pozvat a rande, kam by to mělo být? Káva je pro vás asi fádní... tak třeba na trampolínu? :-)
Matyáš:
Určitě na sport, ale jinak stačí pozvat na kafe. Samozřejmě čím to bude originálnější, tím to bude lepší. :-)

Na závěr, kde vás můžeme v nejbližší době vidět?
Petr:
V nejbližší době nás můžete vidět v Divadle Komedie, kde vystoupíme v úterý 27. ledna. Více informací se dozvíte na: www.thelosers.cz

Dovolte mi ještě na závěr poděkovat Petrovi a Matyášovi, že si našli chvilku v jejich nabitém programu. Samozřejmě všem doporučuji navštívit jejich vystoupení, vážně to stojí za to a nebudete litovat! Já určitě zase na Loser(s) brzy vyrazím.

Čtěte také:

Reklama