Borovec, chvojka, borovička, boleráz: to vše jsou lidové názvy pro jalovec obecný, jehličnatý strom, který u nás vyskytuje velmi vzácně a moc toho o něm nevíme.

Vysoký jalovec, vysoký jako já
přeskoč ho má milá, rovnýma nohama….

jalovec

My ale jalovec nepřeskočíme, my si o něm raději něco povíme

Původ jalovce

Jalovec je stálezelený jehličnatý strom dorůstající do výšky až 2 metry, jehož domovem je střední Evropa. Má velice ostré, tmavě zelené jehlice uspořádané po třech. Na rostlině jsou jedlé pouze plody, které voní příjemně dřevnatě, hořkosladce.

Plody jalovce

Plody jsou zelené po dva roky, až poté na konci léta, v září – říjnu, dozrávají. Po dozrátí se pomalu suší při teplotě do 30°C, aby se uchovaly cenné esenciální oleje.

Využití v kuchyni

Jalovcové bobule, ať už celé nebo drcené, jsou nejčastěji používány při kořenění a nakládání zvěřiny a divoké drůbeže. Jalovec se též uplatní při přípravě jehněčího a vepřového masa (zejména drcené bobule ve směsi se solí a česnekem). Příjemně zvýrazní také chuť různých paštik a nádivek... V Německu se jalovec používá při přípravě kyselého zelí, které známe i z našich krajů, a které je v tomto období chřipek k nezaplacení.

Jalovec

Dáš si borovičku?

Jalovec má hořko-sladkou a výrazně pryskyřičnou chuť i vůni. A pokud si dáte gin nebo borovičku, vězte, že bez jalovce byste ji nepili. Při výrobě tohoto destilátu jsou bobule jalovce naprosto nezbytné.

Zajímavost

Jalovec se používá po celou historii Evropy. Třeba takoví staroegypťané ho používali jak v kuchyni a medicíně, tak také k balzamování těl zesnulých. Koš s plody jalovce byl nalezen dokonce i Tutanchamonově hrobce. Ve středověku je jalovec nejčastěji zmiňován jako účinný prostředek proti zlým silám. Tedy bouřkám, krupobitím, démonům a čarodějnicím.

použitý zdroj: www.atlasrostlin.cz

Příště: co je to kardamom?

Přečtěte si také:

 

Reklama