Kopanou hrála aktivně od svých 14 let, ve věku 21 let se rozhodla pro dráhu fotbalové rozhodčí, i když to z počátku samozřejmě nebylo lehké. Je jedinou ženou, která kdy pískala českou první fotbalovou ligu mužů. Dostala se jako mezinárodní rozhodčí na Olympiády v Aténách i do Pekingu, kde pískala ženské fotbalové turnaje. Je sympatická a úplně normální. Původním povoláním je učitelka angličtiny, což se jí v zahraničí náramně hodí.

Kdy jste poprvé vyběhla s píšťalkou?
Poprvé to bylo v lednu 1995, takže už pískám 15 let.

Jakým způsobem si získáváte autoritu, zvláště mezi muži?
To je těžké říci, myslím si, že je to spíše přirozená autorita. Je to jako v životě, někoho berete, akceptujete automaticky, někdo si vás nikdy nezíská, a naopak.

Co byl váš nejtěžší zápas?
Každý zápas je svým způsobem těžký, ale asi bych jmenovala všechna finále, co jsem pískala, plus velmi medializované utkání Baník–Sparta, neboť v těchto zápasech není možnost reparé.

Kde v zahraničí se vám pískalo nejlépe a proč?
Moc se mi líbila Čína, především kvůli 60 000 návštěvníkům na stadionech. To je pak jiný fotbal než v komorní atmosféře před 2–3 tisíci lidmi. A to je někdy taky hodně.

Liší se fotbal podle národů? Jaký například hrají v Číně ve srovnání s námi?
Je to podle temperamentu a koho mají za trenéra. To znamená - jižní země jsou impulzivní, Američanky jsou zase hodně sebevědomé a dávají to najevo, u Číňanek nevím správnou definici. Jsou ale také úplně jiné.

Je pravdy něco na vtipech o IQ fotbalistů profesionálů?
Tak asi u někoho to platit bude, ale já se s nimi zase neznám tak dobře, že bych mohla hodnotit jejich IQ. Ale na každém šprochu pravdy trochu.

Už se vás snažil někdo uplatit a ovlivnit výsledek zápasu?
Ne.

Jaký je rozdíl mezi ženami a muži hrajícími fotbal?
Mužský fotbal je kontaktnější a rychlejší a někdy možná i zákeřnější. Jinak je to podobné - všichni chtějí vyhrát. :-)

Jak to, že se vám jako ženě povedlo dojít až k nejvyšším rozhodcovským metám? Musela jste být lepší než muži?
Asi proto, že jsem měla dobrého rádce, učitele a konzultanta (vše v jedné osobě), který mně pomohl v těžkých chvílích a nenechal usnout na vavřínech, když se dařilo. Pokud chce žena uspět v mužském světě, musí být přinejmenším stejně tak dobrá jako oni, ale kolikrát ještě lepší. To je i můj případ.

Čeho se nejvíc bojíte?
Rozhodně nemocí.

Líčíte se na hřiště? Používáte ženské zbraně?
Nemaluji, přece jenom je to sport. Občas s hráči trochu zaflirtuji, usměji se, to pomáhá...

Jak dbáte o svou krásu?
Asi jako většina žen - sportuji, chodím na kosmetiku, manikúru, pedikúru a masáže. Měla bych přidat více cvičení (posilování a plavání), ale jsem tak trochu pohodlná. :-))

Jaké oblečení nejraději nosíte?
Mám ráda džíny, triko, mikiny. Někdy se však obleču i za dámu, to si pak říkám, proč tak nechodím častěji, že to docela jde, ale vyhrává pohodlnost.

Co děláte o volném čase?
Jsem se svými psy, mám dva vlčáky, scházím se s kamarádkami, vařím...

Plánujete rodinu? Chtěla byste, aby fotbal hrály i vaše děti?
Tak rodinu chci, ale co si moje děti vyberou, je mi úplně jedno, hlavně aby byly zdravé a šťastné.

Reklama