shutterstock-752459383.jpg
Foto: Shutterstock

Doporučení týkající se pravidelného čištění povrchů, na kterých mohou ulpívat bakterie a viry, vydalo americké Centrum pro kontrolu nemocí (CDC). Denní dezinfikování by se mělo týkat zejména věcí a ploch, kterých se nejvíce dotýkáte, popřípadě kterých se dotýkají i ostatní lidé. Ty je potřeba nejprve vyčistit čisticím prostředkem, popřípadě obyčejným mýdlem s vodou, a poté vydezinfikovat. Je dobré při tom používat gumové rukavice. Jde zejména o:

  • stolní desky
  • noční stolky
  • kliky
  • světelné vypínače
  • pracovní plochy (včetně dřezu)
  • zařízení koupelen a toalet
  • telefony
  • tablety
  • klávesnice
  • dálkové ovladače

Mezi další věci, na kterých se hodně drží bakterie, patří houbička na nádobí, kabelka (proto ji nepokládejte na zem na WC apod.), bankomaty, klíče, peněženka, koupelnové baterie apod. 

Podle Harvardského medicínského oddělení ovšem zatím není jasné, jak dlouho dokáže koronavirus přežít na površích, jako je plast, ocel, meď, žula, porcelán apod. Nový výzkum publikovaný americkým Národním institutem pro zdraví (NIH) nicméně naznačuje, že virus může žít přibližně čtyři hodiny na mědi, až jeden den na kartonu a až tři dny na plastu a nerezové oceli. Platí, že hladké, neporézní povrchy, jako jsou kliky a stolní desky, jsou pro přenášení virů nebezpečnější než povrchy, jako jsou peníze, vlasy nebo textilie. Na těch viry moc dlouho nepřežijí. 

Dezinfekční roztok si podle CDC můžete vyrobit i doma. Stačí smíchat 4 čajové lžičky bělidla s jedním litrem vody. 

Jak vydezinfikovat mobilní telefon?

1. Vypněte mobilní telefon
Zdá se to jako banalita, určitě před samotným dezinfikováním nezapomeňte mobilní telefon vypnout. Obzvláště u velmi citlivých obrazovek předejde spuštěním funkcí nebo aplikací, které jste spustit nechtěli.
 
2. Pečlivě si umyjte ruce
Než se do celého procesu dezinfekce pustíte, pečlivě si umyjte ruce doporučeným způsobem.
 
3. Na čištění telefonu použijte přípravky na bázi alkoholu
K dezinfekci dobře poslouží přípravky na bázi alkoholu, např. isopropyl a podobné látky (jako jsou na čištění brýlí nebo fotoaparátu). Nikdy nenanášejte přípravek rovnou na displej telefonu. Naneste nejprve na papírový kapesník nebo ideálně hadřík z mikrovlákna nebo mikro utěrku.
 
4. Vyjměte telefon z obalu nebo krytu
Telefon před dezinfekcí vyjměte z obalu nebo krytu. Po vyčištění telefonu nezapomeňte na stejnou proceduru i s krytem.
 
5. Při dezinfekci buďte důkladné
Naneste na papírovou utěrku nebo mikro utěrku malé množství čisticího přípravku a otřete důkladně celý displej. Pokračujte po stranách, zádech telefonu, buďte pečlivé u všech záhybů. Vyčistěte i kryt nebo obal telefonu.
 
6. Nepůjčujte telefon a nevytahujte ho zbytečně ve veřejné dopravě
Telefon nepůjčujte nikomu, u koho si nejste jistí zdravotním stavem. Zbytečně jej nevytahujte také ve veřejné dopravě, pro přijímání hovorů můžete použít také bezdrátová sluchátka. Spoustu z nás si běžně telefon vezme na WC nebo na oběd. Pokud můžete, nechte telefon za těchto situací stranou.

Zdroj informací: Honor