Já se v práci nasedím dost... povzdechne si nejedna žena či nejeden pán, když je chcete v metru či jiném dopravním prostředku pustit sednout. A zpravidla dodají, že si potřebují aspoň trochu protáhnout tělo. Že patříte také mezi ně? Potom to znamená jediné - sedíte na nevhodné pracovní židli. Bohužel dobrou židli vlastní málokdo i doma. Platí to také pro dětské výrobky. Výsledkem jsou potom bolavá záda, hlava, zadeček, oteklé nohy a jiné zdravotní problémy. A to nejen u dospělých, ale i u nezletilců.


Pracovní židli byste měli vybírat podle váhy a velikosti postavy. Sedák má být hluboký tak, aby odpovídal délce stehenní kosti. Doporučuje se plocha 40×46 centimetrů, ale většinou platí, že čím širší, tím pohodlnější. Stehna mají být vůči zemi vodorovně, lýtka kolmo a chodidla by měla celou svou plochou ležet na zemi. V bederní části je třeba ponechat dostatek místa pro hýždě a opěrka má dosahovat nejméně k lopatkám. Pokud má područky, měly by být také nastavitelné, ještě lepší je však varianta, kdy je můžete sklopit dolů podobě jako v autobuse. Při některých činnostech totiž překážejí.
I když bude židle všem těmto požadavkům vyhovovat, nezapomínejte ani na její pohodlnost. V obchodě si na ni sedněte a vyzkoušejte si ji. Ideální je situace, pokud kupujete pracovní židli zároveň se stolem. Můžete si tak vyzkoušet, jestli se vám bude pohodlně pracovat a také si ověřit takové detaily, jako zda zajedete pod stůl a nebudou vám v tom bránit například područky u židle nebo zásuvka či vyjížděcí plocha na klávesnici pod stolem.Samozřejmě je ideální, pokud má v rodině každý vlastní židli. Jen málokdo si to ale může dovolit jak z důvodů finančních, tak především kvůli místu. A proto se zvolí jedna s nastavitelnou výškou a o tu se střídá celá rodina. Píst a tím i výška židle se většinou pohybují v rozmezí kolem 15 centimetrů. Pro prvňáčky to však zpravidla nestačí. Firmy proto nabízejí pracovní židle, které s dětmi rostou od předškolního věku až do dospělosti. Nastavit u nich lze nejen výšku a hloubku sedáku, ale jsou vybavené i opěrkou nohou. Také její výšku lze za použití šroubů snadno měnit.Zdá se vám, že by těmto požadavkům mohla vyhovovat u židle kuchyňská? Omyl! Je totiž nutné, aby se židle také pohupovala a kopírovala tak pohyb těla. To se týká jak sedáku, tak opěrky.
Například při práci u počítače nakláníte tělo dopředu. Pokud si potřebujete něco přečíst na monitoru nebo telefonujete, automaticky si odpočinete tím, že se zvrátíte dozadu. Opěradlo u správně konstruované židle tak tvoří jakousi pomocnou páteř, a tím pádem snižuje námahu těla na správné držení.
Je vám jedno, jak má vypadat pracovní židle, protože vy už jste si dávno oblíbili klekačku? I tady však lze sledovat pokrok. Zvlášť ti, kdo dlouho pracují za stolem, by si měli pořídit klekačku s opěrkou, která dovolí vašemu tělu, aby si při práci odpočinulo. Opěrák židle je nastavitelný výškově, i co do vzdálenosti od sedadla, opěrky kolem jsou nastavitelné. Klekačky mohou být i houpací, protože je dokázáno, že pohybem zezadu dopředu se aktivuje činnost mozku.

ilustrační foto Pragonor

Reklama