Pro malé děti je sezení mezi patami pohodlné, protože se díky široké základně cítí stabilně, aniž by musely zapojovat břišní a trupové svalstvo. Jenže jde o nebezpečný zlozvyk. A pokud je ho neodnaučíte už v kojeneckém nebo batolecím věku, ponesou si ho dál. A jejich tělo bude trpět.

w.jpg
Foto: Shutterstock

Při sedu s nohama vytočenými do tvaru písmene W dochází k nepřirozenému vychýlení kotníků, kolen i kyčlí z osy. Výsledkem je nejen stále oslabenější nepoužívané svalstvo a s tím spojené potíže, ale vede také k opožděnému vývoji jemné motoriky a narušenému vývoji. „Vnitřní rotace v kyčli, která je bezpochyby přítomna při tomto sedu na obou kyčlích, má nepříznivý vliv pro formování tvaru hlavice stehenní kosti a jamky v pánevní kosti,“ upozorňuje Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

Že sezení mezi patami není u dětí ničím ojedinělým, to potvrzuj i Kristýna Přibylová z dětských tělocvičen Monkey´s Gym. „Při dnešních možnostech osvěty je až zarážející, jak málo se o škodlivosti této polohy mezi rodiči ví, a jak mnoho malých dětí stále vídáme sedět se zadečkem mezi patami. Ať už je to neznalostí nebo tím, že my dospělí tento „cvik“ většinou nezvládneme, převládá asi u rodičů představa, že když si dítko takto dokáže sednout, je přece krásně pohyblivé… Bohužel tento názor je zcela mylný,“ upozorňuje.

Jak sed mezi patami opravit?

Pokud ještě máte tu možnost, nenechte své dítě, aby si takový návyk utvořilo. To se stává už ve věku, kdy leze, a do sedu se teprve snaží dostat. Pokus o sezení mezi patami hned nenásilně opravujte.

  • Vhodné je mít při sezení nožičky natažené dopředu, šikmý sed, turecký sed nebo sezení na patách se špičkami stočenými dovnitř.

„Připravte se na to, že to budete muset v klidu 1000x ukázat a zopakovat, a to vždy, jako poprvé. Děti disponují prozatím pouze krátkodobou pamětí, ale přesto to ukládají do trvalého podvědomí. Jakmile jim dozraje dlouhodobá paměť, tak si to budou pamatovat naopak již na celý život,“ vysvětluje Eva Kiedroňová, autorka unikátní metody péče o dítě a rozvoje kojence v souladu s jeho psychomotorickým vývojem.

Zdroj informací: Iva Bílková - FYZIOklinika, Kristýna Přibylová - Monkey´s Gym, Eva Kiedroňová

Čtěte také: