Když neposloucháme jemné náznaky svého těla, začnou se časem stávat razantnějšími. A že tělo umí dát najevo, když už má něčeho opravdu dost! Jednou ze zdravých potravin, které můžeme svému tělu dopřát, jsou semínka. Asi jste to již zaznamenali, nacházíme se již nějaký čas v době semínkové. Jejich obliba neustále roste a nabídka na trhu je královská.
5c582624f0db7obrazek.png

Tentokrát o sezamu.

O sezamu jsem se mnoho let domnívala, že je to nějaká pohádková záležitost, však víte… sezame otevři se… Jaké bylo mé překvapení před lety, když i k nám došla sezamová semínka či sezamový olej. Od prvního do pusy vzetí to byla pravá láska. Jejich chuť je pro mé chuťové pohárky do kolonky extra speciál - tuze dobré. Ať již nasladko či naslano, v pastě nebo jen tak, s nadšením beru vše!

Sezamová semínka podle Bylinkovo.cz dokážou pomoci s mnoha neduhy. Pocházejí z lusků rostliny sezam indický, který ovšem neroste jen v Indii, ale i v mnoha dalších tropických  oblastech světa.

5c5825be22713obrazek.pngPozitivní účinky sezamových semínek či oleje dnes již znají lidé téměř na celém světě. Jde především o kvalitní bílkoviny a esenciální mastné kyseliny, nutno zmínit i minerální látky, zejména železo, stopové prvky, vitamíny či betakaroten. Pro svůj cenný obsah je sezam často doporučován lidem, kteří nejedí maso, a to včetně veganů. Ale užívání těchto výborných semínek je blahodárné pro všechny lidi, jelikož jejich kladné vlivy na naše těla (potažmo mysl) jsou nepopiratelné.

Sezam je skvělý doplněk potravy například pro lidi trpící chudokrevností, protože podporují jemnou formou tvorbu krve. Také je velmi vhodný pro ženy, kteří mají potíže s nepravidelnou či silnou menstruací, taktéž ženy v menopauze by si sezamu měly dopřávat v hojné míře!

Mohlo by vás také bavit: Semínka máku dokážou zklidnit organismus

Ale nezapomínejme na muže, u těch sezamová semínka mají blahodárný vliv na plodnost.  Dalším především civilizačním neduhem, který vám sezam může pomoci řešit, je osteoporóza, ale jeho konzumace se doporučuje i při zácpě nebo jako prostředek snižující horečku. Sezamová semínka i podle vědeckých výzkumů zlepšují imunitu a metabolismus a jejich vliv zasahuje i do sféry psychické, zvláště pak při depresích. Pozitivní vliv této léčivé potraviny skvěle působí i na srdce a cévy, ale také na vlasy a pokožku. Mnoho odborníků na zdravou výživu potvrzuje, že účinky sezamu jsou vskutku významné…5c58258da2e5dobrazek.png

Sezam, i když není produktem naší země, je z mého pohledu božský doplněk potravy, ze sezamu lze připravit máslo, pomazánky, pasty ale lze jej i pražit, použít do zeleninových salátů, do polévek nebo použít jako posyp na pečivo.

A protože, je život jedno velké dobrodružství plné překvapení, na závěr mého pídění se po léčivých vlastnostech sezamu jsem se dozvěděla, že z těchto semínek lze vyrobit i mléko jako zdravou náhražku kravského. Tak tedy hurá na sezamové mléko.

Foto: www.shutterstock.com

Reklama