Postel je zaplněná ozdobnými polštářky či plyšovými medvídky, kterými jste se obdarovávali za svých mladých let. Noční stolek nabízí místo pro několik stohů knih. Koš s vypraným prádlem v rohu tiše přetéká a nad ním se vítězoslavně tyčí žehlicí prkno, aby vám připomnělo, že máte doma ještě spoustu práce. Že je to popis vaší ložnice? Pak jste nejspíš jedním z tvůrců spolehlivé antikoncepce.

Není právě vzhled vaší ložnice důvodem, proč se tam nezdržujete déle, než je nutné? Máte-li v úmyslu v ložnici provozovat i jiné činnosti než spánek, měla vypadat poněkud jinak. Vzhled a vybavení místnosti může lahodit vašemu oku a zároveň může rozšířit váš sexuální apetit. Pořiďte si skříň, do které můžete ukrýt vše, co momentálně překáží, aniž by se její obsah v nejnevhodnější chvíli vysypal doprostřed pokoje, a pak přistupte k dalším krokům.

1. Poslouchejte
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak vylepšit své životní prostředí, je zvuk. Jako kulisu pro večer ve dvou zvolte tichou hudbu. „Upravte svůj playlist tak, aby žánr odpovídal náladě, kterou chcete navodit. Je dobré začít například s měkkým zvukem Enigmy a přejít na vytrvalé, pulzující rytmy, například Björk,“ radí sexuální terapeutka Stephanie Buehlerová. Hudbu můžete samozřejmě zaměnit dle svého vkusu. Obecně však panuje názor, že například nu-metal v člověku vášnivého milovníka neprobudí.

2. Dívejte se
Někteří odborníci tvrdí, že televize v ložnici působí jako „rušič“. Jiní jsou pro změnu toho názoru, že zabijákem sexu v ložnicích není televize sama, ale spíše program, který v ní běží. Pravda, že nejnovější díly VKV nebo Ordinace v růžové zahradě mohou vašeho partnera oslovit stejně jako vás zápas Sparta vs. Slavia. Nemusíte zrovna objevovat v tajných zásuvkách pornofilmy. Pokud vám to nevadí, proč ne, ale ne každý je toho gusta. Zkuste například film 9 a 1/2 týdne.

3. Dejte prostor dekoracím
Intimita místnosti je také úzce spojena s uměním. Nezapomeňte na dekorace. Vhodně zvolený umělecký akt udělá s ložnicí divy. Nedávná studie skandinávského věstníku psychologie ukázala, že ženy dosahují lepších výsledků v tvůrčí činnosti, když jsou ve společnosti rostlin. Vybavte ložnici klasicky přitažlivými rostlinami jako je růže, jejíž vůně přispívá k lepší náladě. Vůně levandule a konvalinky prý podporuje kreativitu a také povzbuzuje sexuální touhy u mužů.

Váš partner by vás možná chtěl vidět v roli nespoutané amazonky. Nic se nemá přehánět, pokud proměníte svou ložnici v prales, zahrajete si možná na Tarzana a Jane, ale v noci by mohlo být poněkud dusno. Nezapomeňte, že květiny přes noc dýchají kyslík stejně jako vy.

Při výběru povlečení a polštářů myslete nejen na sladký spánek, ale také na erotické scény, které se mohou ve vaší posteli odehrávat. Dekoratér Jan Omán dává přednost kombinaci luxusních materiálů jako samet a satén. „Tmavší barvy a lesklý materiál dávají ložnici smyslný a luxusní nádech,“ říká.

4. Vybarvěte se
Dalším vědeckým výzkumem bylo zjištěno, že vysoké stropy podporují více tvůrčí myšlení a nízké stropy vám pomohou soustředit se na detaily. Pokud se vám zdá váš partner příliš rozptylován, zvolte barvu stropu o několik odstínů tmavší než zdi. Strop se tak opticky sníží. Jaké barvy do ložnice vlastně zvolit?

Růžová má uklidňující účinky, zatímco oranžová zvyšuje vzrušení. Nejsmyslnější aspekty skrývá červená a žlutá. Červená je stimulant - ale její účinky mohou zahrnovat podrážděnost. Přimícháním trochy žlutého „slunka“ dosáhnete kýženého efektu. Je-li místnost oranžová úplně, může působit trochu dusně. Zkuste barvu použít pouze na jednu nebo dvě stěny.

5. Uberte světlo
Co se osvětlení týče, vězte, že méně znamená více. Posvítit si na svého miláčka můžete někde jinde. Pořiďte si závěsy, v tlumeném světle se prý zdá všechno hezčí. Pro dokonalý efekt postavte před zrcadlo několik zapálených vonných svíček. Afrodiziakálně působí například vůně vanilky. Slavný bytový designér Robert Verdi, mezi jehož klienty patří Eva Longoria a Mariska Hargitay, se nedávno nechal slyšet, že perfektní nápad jsou barevné žárovky v ložnicích. 

Jak vypadá vaše ložnice? Uvažujete o její změně?

Reklama