Pamatuji si, jak ještě někdy v pubertě mi připadalo, že lidi, kterým bylo kolem čtyřicítky, mají už vše podstatné a příjemné za sebou. Důchodci - čekatelé, řekl tehdy někdo hrooozně vtipný a nám nějak nedocházelo, že za pár let na tom budeme stejně. Rozvody, nemoci, únava a celkové opotřebení materiálu. Hm, najednou se na to člověk dívá jinak, že? A rády věříme tomu, že „život začíná ve čtyřiceti“, jak hlásají motivující knihy a články v ženských magazínech.

Přes dvacet let pracuji jako tzv. lifestylová redaktorka. Ano, to je ta paní, jež by měla vědět o všem zajímavém pro náš každodenní život jako první, psát o tom a dozajista se tím také řídit. Ne nadarmo se ovšem říká, že kovářova kobyla chodí bosa. Tak se rovnou přiznám, že nejsem reklamou na zdravý životní styl, ale na druhou stranu jsem si vyslechla za tu dobu od tolika lidí tak moc dobrých rad, že je mohu rozdávat. :-)

  • Pokud máte chuť, pojďte se se mnou podívat, co se ještě dá napravit.

Žádné super novinky to tedy nebudou, koneckonců se většinou vždy ukáže, že naše babičky to věděly nejlépe, a že kdyby člověk v mládí trochu více poslouchal, ušetřil by si zlomené srdce nebo zánět močových cest.

Ve zdravém těle zdravý duch

„Hlavně na mě nevytahuj věk,“ houkne na mě vždy trenér, kdy se snažím hledat výmluvu, proč vážně nemohu odcvičit další sérii. A já vždy poslechnu, neboť jsem se už na vlastní tělo přesvědčila, že pohyb je ten nejlepší lék na řadu problémů.

Přiměřeně, přiměřeně

čtyřicetPlatí to v jídle i pohybu. Některé ženy začnou mít v určitém věku pocit, že když budou dřít jako koně, tak že zřejmě nezestárnou. Asi nemusím říkat, že to tak není (smích). Odborníci se shodují na tom, že pohyb by měl být pravidelný a přiměřený. Pokud si chcete odškrtnout tento důležitý bod bod až nyní, začněte s obyčejnou svižnou chůzí. To nic nestojí a chodit můžete skutečně všude.

  • První dobrá rada: Nepřestávejte se hýbat. I když nepotřebujete zhubnout, cvičte pro své zdraví a nevymlouvejte se na věk. Doporučuje sto ze sta fitness trenérů. :-)

S věkem se bohužel snižuje bazální metabolismus, což znamená, že pokud stale jíme stejně a cvičíme stejně, pravděpodobně budeme i tak lehce přibírat na váze. Vrhnout se na dietu je hloupost, tím jen všechny pochody ještě zpomalíte.

  • Pokud nejste spokojeny s vaší váhou, svěřte se do rukou odborníků a nechte si poradit. Neuškodí ani nějaká ta lékařská prohlídka, odběr krve atd. Berte to jako udržovací servis.

Umělá krása?

Tady trochu ubrat a tady zvětšit, prosím. Plastické chirurgii se u nás prý daří. Nechci soudit, ale zatím jsem nepotkala nikoho, komu by nějaká taková úprava vylepšila zásadně život.

  • Štěstí vychází zevnitř, jak známo. A na to se ještě žádná plastika nevymyslela.

Zrcadlo, řekni mi...

Nedávno jsem četla celkem vtipnou knihu Kde je ta holka. Hlavní hrdinkou je pracovně úspěšná žena, která „potká“ své mladší „já“ a začne pro něj sepisovat seznam, co dělat lépe, aby si ušetřila vrásky (nejen obrazně) ve svém věku. Nebudu vám prozrazovat, jak to dopadne, ale pokud i vy jste chodila část svého života spát neodlíčená a o svoji pleť se tak nějak moc nestarala, vězte, že kůže si to prý moc dobře pamatuje. A hned tak nám neodpustí.

  • Druhá dobrá rada: Zavlažovat a zavlažovat. Zvenku i zevnitř, říkají odborníci. A taky v případě potřeby promašťovat.

Pořiďte si krém, který vám sedne. Záměrně nepíši, že kvalitní, což je někdy synonymum pro drahý. Dost žen, u kterých by vás to možná překvapilo, mi přísahaly na obyčejnou Indulonu, Niveu, a dokonce vepřové sádlo. To posledně jmenované navíc prý pomáhá při různých nevysvětlitelných vyrážkách a ekzémech, na které jsou krátké i mastičky z lékárny...

  • Pokud už chcete do kosmetiky investovat, pozorně se dívejte na složení. Čím kratší, tím lépe. V našem věku je ovšem na čtení etiket nutné použít lupu. Nevzdávejte to. Je dobré vědět, jakou chemii si dáváte na obličej. Naopak třeba přírodní růžový olej působí skutečné divy.

Je libo poker face?

V jednom mém oblíbeném filmu říká matka svým dcerám: „Moc se na vás zlobím“. A ony: „Ale mami, vždyť tak nevypadáš!“ Pokud tedy nechcete mít permanentní poker face, nebo v horším případě vypadat jako Joker, opatrně s radikálními metodami omlazování. Ano, velmi to svádí podlehnout trendu forever young, ale vzpomeňte na fotky některých celebrit, které kolují po netu a my se jim smějeme... Všeho s mírou. A všeho dočasu.

Ta móda bláznivá

Když o tom tak přemýšlím, připadaly mi v dětství ženy kolem čtyřicítky možná proto tak odepsané, že všechny sklouzly k jakési uniformitě „mládí je pryč a všichni to musí poznat podle oblečení“ - šedé a nevýrazné barvy, krátké vlasy, unylý výraz... Na druhou stranu skoro padesátiletý diblík taky asi není to pravé ořechové.

Najděte si svůj styl, volají jako jeden muž všechny knihy o módě. Snadno se to řekne, hůře vykoná. Někdy pomůže světa znalá kamarádka, upřímná a kvalifikovaná prodavačka v malém butiku, jindy pokus-omyl... a úplně nejlepší prý je spoléhat na přirozenost. A s tím bych asi souhlasila. Tím se snad nedá nic pokazit.

Není nic smutnějšího, než když se někdo nutí do něčeho, čím není. Nepotřebujete přece někomu něco dokazovat! Máte rády barvy? Tak si je užijte.

  • Třetí dobrá rada: Každá pozitivní barva, která rozsekne odstíny šedi (a nemusí jich být vůbec padesát :-)), je v ulicích vítána.

Kvantita není kvalita

Lepší jeden kvalitní kousek než deset za pár kaček, řekla mi jedna známá návrhářka a já si na ni každou zimu vzpomenu s vděčností, neboť mi před lety doslova vnutila oranžový kabát. Ano, byl trochu nad moje poměry, ale slouží mi dlouho a je vskutku výjimečný. Maličkost? Asi. Ale potěší. Navíc oranžová se mi líbila, jen jsem neměla odvahu...

Dítě po čtyřicítce

Mít, či nemít, to je hamletovská otázka. V poslední době je spousta novopečených maminek ve věku, kdy by mohly být už babičkami. Nebo by naopak chtěly být maminkami (když už si splnily kariérní sen), ale najednou to nejde. „Nedávno za mnou přišla žena a vypadala na třicet,“ svěřil se mi v rámci rozhovoru jeden gynekolog, „podle chování jsem ji odhadoval na dvacet“, smál se, „ale ty vaječníky, těm bylo prostě čtyřicet...“ A přírodě neporučíš, i když už ji dnes umíme hodně popostrčit.

A co vy, mile čtenářky, na kolik se cítíte? A jakou nejlepší radu vám kdo kdy dal? Vyplňte naši anketu, ať víme, jak jste na tom. :)

Přečtěte si také:

Reklama