Do třetice se setkáváme u mého notýsku, kam si léta zapisuji získané informace, ať už teoreticky nebo z praxe. A protože nám začíná ten nový rok, zkusme tentokrát  ještě více motivačně v dobré víře, že bude vše lepší. Koneckonců hodně záleží na nás, že?

Dovolte mi tentokrát předložit fakta na základě mých oblíbených příběhů...

Pravidelné a správné jídlo jako lék

Nechci zde popisovat zásady zdravé výživy. Známe je. Ale protože je prostě pohodlnější (a hlavně rychlejší a často i levnější) namazat si krajíc chleba než uvařit něco k obědu (zvlášť když je to jen pro nás, například v práci), pácháme na svém zdraví nemalé hříchy. Vím, o čem mluvím. Dělám to taky.

V této souvislosti bych ráda vzpomněla na jednu bývalou kolegyni z mého prvního zaměstnání. Byla to dáma v letech (zatímco my ostatní tak do třiceti). A její příkladný způsob k výživě a tím pádem péči o své zdraví všude vyprávím. Je to už hodně let a udrželo se mi to v paměti, což je ostatně už samo o sobě div. A je vidět, že to něco znamená.

Každý den s železnou pravidelností odcházela do kuchyňky připravit si aspoň dvakrát během pracovní doby jídlo. Někdy si přinesla něco z domova, obvykle však šlo jen o suroviny. A ona nebyla líná krouhat a krájet (měla na to dokonce svoje prkýnko a ostrý nůž), a připravit si tak plnohodnotnou stravu.

  • Pak si k tomu v kuchyňce sedla v klidu to snědla, zatímco my ostatní si drobili koupenou bagetu do klávesnice.

Zmíněné dámě bylo OPRAVDU hodně přes čtyřicet, byla vlastně v té době již v důchodu a chodila si takto přivydělávat. Měla ovšem nádherné držení těla, štíhlou postavu a hlavně neuvěřitelný nadhled nad věcí. Právě takto bychom se to měly naučit. A možná to začíná tím, že si rozkrájíme rajče místo hltání sušenek....

Tip z internetu

Chcete získat přehled nad tím, co jíte? Nejen počet kalorií, ale také složení vašeho jídla si můžete hlídat prostřednictvím aplikace www.kaloricketabulky.cz. Registrace je zdarma a pak už jen stačí POCTIVĚ vyplňovat vše, co sníte a vypijete. Je to fuška, ale uživatelé si to chválí a hlásí úžasné výsledky ohledně snižování váhy.

Pokud máte odpor k moderním technologiím, výživoví poradci doporučují i obyčejné zapisování na papír. Tam sice hned neuvidíte přijaté kalorie, ale odborníci přísahají, že i ten psychologický moment, kdy musíte zapsat další – s prominutím – sežranou položku, působí.

Pozor na hubnutí!

Když už jsme u té kontroly hmotnosti, ráda bych připomněla, že se posedlost hubnutím může pěkně zvrhnout. O anorexii jsme si toho přečetly jistě hodně, možná ji některé z vás řešily i s vlastními dětmi, ale taková špatná dieta může ublížit i nám, zkušeným harcovnicím.

Nedávno si jiná moje bývalá kolegyně chtěla dát právě ke čtyřicetinám dárek v podobě menší konfekční velikosti. Ano, byla vždy taková oplácanější, ale rozhodně to nebyla zdraví ohrožující obezita.

Naopak jsme všichni tak trochu ve srandě říkali, že má dotyčná díky těm kilogramům navíc takovou příjemnou mírnou povahu. Žádné výkyvy nálad, žádné kolísání cukru, vše s ní probíhalo vždy v pohodě.

A pak začala hubnout. Samozřejmě jí to slušelo – zmizel podbradek a mohla nosit trička, z kterých by jí před časem vylézal nevzhledný špek. Proč to nenazvat tak, jak to vypadá, že?

Ale s nově získanou magazínovou krásou přišly také věčné rýmičky, a co víc – blbá nálada. Bezdůvodně štěkala na kolegy v práci, ale také na manžela, takže přišlo to, co asi přijít muselo. Manželská krize po dvaceti letech.

Ale neštěstí nikdy nechodí samo. Dotyčná si tak rozhodila organismus, že musela podstupovat různé nepříjemné léčby.

A ještě jedna věc. Samozřejmě nechci žádnou z vás odrazovat od hubnutí. Sama plánuji ze zdravotních důvodů odevzdat také nějaké to kilo, protože si nohy na nenápadně přibranou zátěž stěžují, ale mám na paměti slova mého trenéra, který řekl, že žena po čtyřicítce se vždy musí rozhodnout mezi ksichtem a zadkem. Nevíte, o čem mluvím?

Já jsem si to také musela nechat vysvětlit. Prý můžeme mít vysněnou štíhlou postavu a smířit se s vráskami, nebo se spokojit s větším zadkem, a pak nám bude dopřán hladší obličej. Inu, hamletovské dilema, že?

Tak přeji dobré rozhodnutí.

Přečtěte si také:

Reklama