shutterstock-409020598.jpg

Foto: Shutterstock

Problémy s erekcí
Erektilní dysfunkce (ED) je, když muž není schopen dosáhnout nebo si naopak udržet erekci. Příčin je mnoho a mohou být psychické nebo fyzické. „Mnoho mých pacientů se začne obávat, že poté, co jednou nemají erekci, nebudou ji mít už nikdy. Erektilní dysfunkci může mít kdokoliv v jakémkoli věku. S přibývajícím věkem však může přicházet častěji. Neznamená to ale konec sexuálního života. Zejména u mužů mladších 50 let je obvykle způsobena psychologickými faktory nebo vztahem k osobě, se kterou má sex. Důvodem může být ale i přílišné pití, úzkost, deprese, hněv, vedlejší účinky léků, cévní nebo neurologické problémy, hormonální problémy, vyčerpání…,“ vysvětluje odbornice pro magazín GQ. A radí, aby každý, kdo má trvalé potíže s erekcí, navštívil urologa.

shutterstock-551752360.jpg

Foto: Shutterstock

Předčasná ejakulace
Předčasná ejakulace bývala terčem posměchu v mnoha filmech. Ale není na tom nic vtipného. Spousta lidí předpokládá, že předčasná ejakulace je, když muž ejakuluje za méně než minutu. Ve skutečnosti je to tak, že ejakuluje dříve, než měl v úmyslu. Normální doba ejakulace je obvykle mezi pěti a sedmi minutami.

Předčasná ejakulace je často spojena s úzkostí a procesy v mozku. Se samotným penisem to nemá nic společného. Je obvykle léčena sexuální terapií nebo léky. Sexuolog může muže také naučit praktické techniky, kterými si mohou při příštím styku pomoci!

shutterstock-189263633.jpg

Foto: Shutterstock

Zpožděná ejakulace
Zpožděná ejakulace naopak znamená, že muž nedokáže ejakulovat nebo mu to trvá příliš dlouho. I když se může zdát vzrušující, že sex může trvat hodiny, neschopnost ejakulovat v muži mnohdy zanechá pocit frustrace. A současně i v jeho protějšku. Problém může být celoživotní (primární), získaný, nebo situační (sekundární). Situační znamená, že může problém nastat v určité situaci. Například, když má muž sex s novou partnerkou. Ale ne při masturbaci.

Existuje mnoho důvodů, proč může muž trpět předčasnou ejakulací. Rozhodně stojí za to nechat vyšetřit lékařem své zdraví. Dalším krokem může být pak návštěva sexuologa. Ten pomůže klientovi pracovat s propojením těla a mysli nebo se snížením jakýchkoli problémů s úzkostí z výkonu. Také může pracovat s klientem i jeho partnerkou či partnerem zároveň.

shutterstock-537340615.jpg

Foto: Shutterstock

Nervozita před výkonem
Být nervózní před sexem s novým partnerem je normální jak u žen, tak u mužů. Může jít o nový vzrušující zážitek. Pokud se ale vzrušení začíná spíše měnit v pocit paniky, mohou přijít obavy ze sexuální výkonnosti. Úzkost ze sexuální výkonnosti je něco, co ovlivňuje všechna pohlaví a může způsobit individuální potíže při prožívání zdravého sexu. Obvykle se projevuje, když začneme zpochybňovat svoje schopnosti.  

Všichni muži několikrát za život přijdou o erekci z řady důvodů nebo i bez důvodně.  Ovšem jakmile si začnou myslet, že selhali, dostaví se úzkost z výkonu. Tyto obavy může pomoci překonat spolupráce se sexuologem.

shutterstock-1660791028.jpg

Foto: Shutterstock

Nízká sexuální touha
Jestliže si ženy myslí, že tento problém trápí většinou jen je, není tomu tak. Nízká sexuální touha postihuje jednoho ze čtyř mužů. Že jsou muži plní chuti na sex téměř pořád, je tedy opravdu mylná představa. Sexuální touha může kolísat u každého člověka. Je ovlivněna kombinací fyzických, emocionálních, psychologických a vztahových okolností. Libido je velmi ovlivněno okolnostmi a zkušenostmi v našem životě, ať už z minulosti, nebo ze současnosti. Že je chuť na sex někdy menší nebo není vůbec, je naprosto normální.

shutterstock-1076280437.jpg

Foto: Shutterstock
 

Zdroje: The Sex Ed You Never Had, Chantelle Otten, Magazín GQ

Reklama