„Zatímco o problémech v sexu či o pohlavních chorobách dnes mluvíme celkem běžně, vaginální suchost je stále tabu. S lékaři mluví o tomto problému pouze 16 % žen,“ upozorňuje sexuoložka Laura Janáčková, docentka obrazek.jpgklinické psychologie ze Sexuologického ústavu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze 1. „Ale abychom měly hezký partnerský vztah a mohly si ho užívat do nekonečna se vším všudy, je potřeba zvítězit nad studem i obavami,“ dodává.

Pokud se už žena odhodlá probírat vaginální suchost s odborníkem, preferuje podle Janáčkové opět ženu, tedy lékařku. „Je strašně těžké něco takového nahlas říct. Ženy se stydí a zároveň bojí, že nejsou dostatečně atraktivní, vzrušivé, že chyba je někde v nich. Je potřeba jim vysvětlovat, že to tak není,“ zdůrazňuje sexuoložka.

Ženy nabádá k otevřené komunikaci s lékařem a poukazuje na to, že vyřešení potíží může přispět k zásadní změně kvality jejich sexuálního života. „Všichni víme, že máme-li problémy v sexu, je otázka času, kdy začnou problémy ve vztahu. A máme-li problémy ve vztahu, tak je potřeba i vaginální suchost řešit okamžitě,“ říká docentka Janáčková.

Poznám, že se blíží?

K typickým projevům vaginální suchosti patří svědění a pálení, prasklinky, ale také zánět, krvácení a bolest v poševní oblasti. Nejčastější obtíží spojenou se suchostí poševní sliznice jsou bolestivé pocity při pohlavním styku. Právě ty přivedou nejčastěji ženu do ordinace, ať už gynekologa či sexuologa.

„Nejběžnější příčinou poševní suchosti je menopauza, kdy se s tímto problémem potýká víc než polovina žen,“ konstatuje Janáčková, podle níž se s vaginální suchostí potýká také většina onkologických pacientek.

Za vaginální suchostí mohou být i operace v oblasti ženských orgánů a rovněž léky. Při hormonální léčbě, některé druhy antidepresiv, antikoncepčních prostředků, antibiotik, léky na endometriózu, na neplodnost, na krevní tlak.

Ideální volbou pro každou ženu trpící tímto problémem je nehormonální řešení Vagisan HydroKrém (případně Vagisan HydroKrém Kombi), který je dostupný v lékárnách.
5b7bd37f18089obrazek.jpg
 

Uložit