Pro začátek je důležité vymezit si rozdíl mezi sexuální orientací a genderovou identitou. Není to totéž. Transgender lidé, u nichž není genderová identita v souladu s pohlavím, mohou být bisexuální, gayové, lesbičky apod.

Pansexuál
Jednoduše řečeno, člověk, který je pansexuálem, je otevřený všemu. Dá se sice přirovnat k bisexuálovi, ale nejde o stejnou orientaci. Pansexuál je schopen mít vztah v podstatě s jakoukoli lidskou bytostí bez ohledu na její orientaci, pohlaví či identitu. Se ženou, s mužem, s lesbou, s gayem. Jeho možnosti jsou zkrátka takřka neomezené.

Asexuál
Asi není těžké odhadnout, jak se chová asexuál. Nejde o urážku, ale o skutečný stav, který se vyznačuje absencí sexuální touhy, někdy dokonce i sexuální orientace.

Aromantik
Existují také lidé, kteří jsou aromantičtí. To znamená, že nejsou romanticky přitahováni k jiné osobě. Ovšem mohou mít sexuální touhy. Aromantik nerovná se vždy asexuál.

Demisexuál
Na spoře oděné či odhalené ženy dnes narazíme na každém rohu a najít si pornografii nebylo nikdy jednodušší. Například pro muže demisexuála ovšem tyto podněty nic neznamenají a rozhodně v něm nevyvolávají sexuální touhu. Ke vzrušení totiž potřebuje romantickou lásku a vzájemné silné emocionální pouto s druhou osobou. 

Skoliosexuál
Nenechte se mýlit, skoliosexuála nepřitahují osoby s ohnutými zády. Skoliosexualita totiž není odvozená od skoliózy, tedy onemocnění páteře. Lidé se zmíněnou sexuální orientací hledají své protějšky u osob, které nevypadají na první pohled ani jak muži, ani jako ženy.

Polyamorik
Od polyamoriků rozhodně nelze očekávat věrnost až za hrob. Ke svému životu totiž potřebují být současně v několika milostných vztazích. Jedna osoba jim prostě nestačí, ale většinou se tím netají a vyloží karty na stůl hned na začátku. Nejde u ně totiž jen o sex, ale důležitou roli hraje i láska.

Lithromantik
Platonická láska, která nikdy nedojde svého naplnění, je pro většinu lidí nepříjemná. Lithoromantik ji naopak vyhledává. Od protějšku, do kterého se zamiluje, totiž v žádném případě neočekává naplnění svých citů.

Sapiosexuál
Sexy mozek, to je oč tu běží. A věděla to i Petra Paroubková. Sapiosexuál je člověk, pro něhož neexistuje větší afrodiziakum než inteligence. Pravděpodobně na něj tedy narazíte na stránkách Mensy, kde loví bez ohledu na fyzickou přitažlivost.

Autosexuál
I v tomto případě se dá od názvu odvodit mnohé. Autosexuál si zkrátka vystačí sám. Před sexem s jinou osobou upřednostňuje masturbaci. A nejde jen o intimní život, láska sama k sobě ho stoprocentně naplňuje.

Vybraly jsme jen několik sexuálních orientací, které existují. Nezapomeňte, že člověk je tvor vynalézavý, takže neustále přibývají nové a nové. 

Čtěte také:

Reklama