Internet a sex mají hodně společného. Nejenže se na internetu snadno, často dokonce nechtěně dostaneme k nějakému tomu sexuálnímu materiálu, ale můžeme při „sexu po internetu“ chytit i nějaký ten virus. Obvykle ovšem jaksi nepředpokládáme, že ohrozí přímo nás samotné. Před internetovými nebezpečími nás totiž chrání právě to, že se jedná o styk virtuální – onemocnět nebo otěhotnět – nějakým tím červem nebo trojským koněm – může jenom náš počítač.

Identita podle gusta
„Bezpečnost“ internetu ovšem zdaleka neplatí u seznamek. Naopak, internetové seznamky jsou svým způsobem ty nejnebezpečnější. Na internetu se totiž můžete vydávat, za koho chcete. Pravda, máte-li vyjadřovací schopnosti zedníka, váš image vysokoškolského profesora asi trochu utrpí, ale i to se dá „uhrát“. A co se fotek týče – inu, vyberte si tělo a tvář – dokonce ani nemusí původně patřit stejnému člověku, když umíte trochu zacházet s Photoshopem, a vytvořte si identitu podle svého gusta.

Pro bezpečnější internet
Výzkumy ukázaly, že nebezpečí plynoucí ze seznamování na internetu a z následných setkání s vlastně zcela neznámým člověkem, hrozí především dětem. Nestátní organizace European Schoolnet za přispění skupiny Vodafone proto vyhlásila mezinárodní soutěž pro děti s názvem „Den pro bezpečnější internet“. Vítězem se stali čeští žáci ZŠ T. G. Masaryka z Mnichovic a Řekové ze základní školy Athens College z Athén, kteří společně vytvořili internetovou animovanou prezentaci Forest Animals Surfing, upozorňující na rizika seznamování na internetu.

„Z výzkumů bohužel vyplývá, že přibližně dvě třetiny dětí, kterým nějaký neznámý člověk na internetu navrhl setkání, toto pozvání přijaly,“ říká Přemysl Filip, senior manažer společenské odpovědnosti Vodafonu a dodává: „Den pro bezpečnější internet by měl přispět k větší informovanosti dětí a dospívajících o rizicích, která jim na internetu hrozí.“

Obtěžování přes internet
Prezentace českých a řeckých žáků ukazuje vtipnou a poučnou formou nebezpečí a rizika, jaká na jejich vrstevníky číhají při surfování na internetu, zejména v souvislosti s možným sexuálním obtěžováním. Zástupci vítězných škol převzali na slavnostním ceremoniálu v Bruselu šeky na 3 000 eur z rukou Anne Mullins, ředitelky pro obsahové služby Vodafone Group. Vítěznou prezentaci tvořil tým dvaceti českých a řeckých žáků zhruba jeden měsíc. Vzhledem ke geografické vzdálenosti spolu děti komunikovaly výhradně po e-mailu, chatu a pomocí internetových videokonferencí (technologií Skype).

„Děti tuší, že na ně na internetu může číhat nebezpečí, ale je potřeba o tom s nimi neustále mluvit, což tento projekt skvěle umožnil zábavnou a nenásilnou formou,“ říká Marcela Erbeková, ředitelka Základní školy T. G. Masaryka v Mnichovicích.

Cíle projektu
V letošním ročníku soutěže Den pro bezpečnější internet soutěžily školní týmy z 43 zemí. Hlavní cíle projektu Bezpečnější internet jsou:
- zvýšit povědomí dětí a dospívajících o rizicích virtuálního prostoru
- zlepšit počítačovou gramotnost mezi dětmi a dospívajícími
- podpořit mezikulturní a přeshraniční kulturní výměnu
- naučit děti týmové spolupráci

Podrobnosti o Dni pro bezpečnější internet najdete zde.

S využitím tiskového materiálu.

Seznamujete se přes internet? Setkala jste se na něm s obtěžováním? Bála jste se někdy, i když šlo jen o „internet“? Šla jste na schůzku s člověkem, kterého jste znala jen z internetu? Vystupujete na internetu pod falešnými identitami, nebo vždy jen za sebe?

Reklama