Sexuální obtěžování, nebo chcete-li harašení, je termín, na který často reagujeme potutelným úsměvem na rtech, povytaženým obočím a poznámkami o nedůtklivosti postižené či postiženého. Je ale skutečně důvod k úsměvům a povznesenému chování?

Pokud bychom žili v Americe, pravděpodobně bychom se obávali už jen samotný termín „sexuální harašení“ vyslovit. Protože ale žijeme v Čechách, provází nás na každém kroku. Někdy se s ním setkala každá z nás -  jeho forem je totiž několik – „neškodné“ slovní poznámky (vtipy s erotickým podtextem, poznámky o postavě či vzhledu nebo dokonce sexuální nabídky, vyzývavé vše říkající pohledy), které jsou sice nepříjemné, ale dají se s větší či menší nadsázkou přejít. Někdy ale mohou skončit až fyzickým kontaktem (od poplácávání po „zadečku“ či „kolínku“ až po znásilnění). Se sexuálním harašením se často setkáváme i v práci – aby ne, když v ní strávíme minimálně osm hodin denně. Rozšířené je nejvíce ve státní správě – zkostnatělí vedoucí pracovníci zde často ještě nepochopili, že doba pokročila a jejich asistentky už nejsou zvědavé na okukování nohou, poklepávání po rameni či jiné části těla a nejapné poznámky. Naopak nejméně se s obtěžováním setkáme v soukromém sektoru – zejména v amerických společnostech by si „harašící“ muž koledoval o skutečný problém.

 

Jak se tedy s případným obtěžováním vypořádat? Pokud máte pocit, že vtipy či narážky kolegy či kolegů již překračují únosnou hranici, nebojte se ozvat. Nemusíte nutně všem vpálit větu ve smyslu „všichni jste chlípníci“ či vyhrožovat soudem. Většinou postačí ironická poznámka, vtipné odmítnutí. Prostě cokoliv, čím dáte najevo, že je vám chování kolegy nepříjemné a odmítáte jej tolerovat. Jestliže je toto „vtipkování“ dlouhodobé, je nejsnazší změnit práci – copak vám stojí pár hlupáků za zkažené dny?
Na www.prace.cz naleznete denně až 70.000 nabídek práce, takže do nového zaměstnání můžete nastoupit třeba už příští měsíc. Pokud ale dojde na skutečné obtěžování, musíte se bránit! Za skutečně obtěžující sexuální chování pokládají české zákony např. vymáhání sexu z pozice silnějšího – třeba pod hrozbou finančního postihu nebo ztráty zaměstnání. V tomto případě byste neměla váhat a obrátit se na právníka, potažmo na soud. Ano, je sice pravda, že české soudnictví pracuje pomalu, ale pokud se o tomto problému nebude mluvit, těžko můžeme očekávat nápravu či zlepšení situace…

Reklama