Jakým zvířetem bych chtěla být? Na tuto otázku jsem obvykle odpovídala, že delfínem. Vlastně samicí delfína. Líbí se mi, že se celé dny volně prohánějí mořem. A že se dovedou ubránit, poradí si i se žraloky. Inteligentní a vnímaví. Hraví. (To, že i velmi náruživí sexuálně, jsem se dozvěděla až mnohem později, to opravdu nebyl ten důvod :-))

Nedávno jsem však zhlédla dokument o tom, jak delfíni zabíjejí mláďata, členy své rodiny. Dokonce si to trénují - na sviňuchách, které jsou přibližně stejné velikosti jako mláďata delfínů. Důvodem by prý mohl být nedostatek potravy a snaha snížit počet strávníků (jenže co lidé mohou vědět o hnutích delfíní mysli...). Děsivé. Možná svou odpověď na otázku v úvodu přehodnotím.

Na závěr citace z I. dílu encyklopedie Světem zvířat (Hanzák-Veselovský), vydané v roce 1975 nakladatelstvím Albatros. To je místy taky docela hororové čtení.

Delfín obecný (Delphinus delphis):
„...V Černém moři loví delfíny sovětské lodi, a to několika způsoby. Nejlépe se osvědčil hlubinný lov do velkých sítí, nevodů, které bývají až 80 m vysoké a až 1,5 km dlouhé. Je přirozené, že tak obrovský nevod táhne obvykle několik lodí. Někdy se celá zajatá hejna delfínů bezohledně postřílejí v sítích brokovnicemi. Ubíjení delfíni se prý ozývají zvláštními naříkavými zvuky. Také pod vodou se dorozumívají jasnými hlasy. Loví se hlavně pro maso a tuk."

elfos


Díky za příspěvek.
Musím říct, že o vybíjení delfínů Sověty jsem nevěděl. Přitom zabití delfína nosí podle většiny námořnických kultur smůlu, a proto se všude těší úctě. Snad už to po těch třiceti letech nedělají. Já zažil delfíny jednou na volném moři za vysokých vln. Byl to jeden z nejhezčích zážitků mého života.

Napište nám o svých oblíbených zvířatech, podělte se s ostatními... Redakce@zena-in.cz.

Reklama