Carrie, Samantha, Miranda a Charlotte jsou zpět a tentokrát na velkém plátně. Čtyři roky po skončení šesté série seriálu přichází dlouho očekávaná celovečerní verze. Stojí za to se vydat do kina?

„Carrie Bradshawová ví hodně o sexu a nebojí se zeptat,” zazní na vašich televizních obrazovkách pokaždé, když se rozhodnete zlepšit si náladu některým z dílů seriálu Sex ve městě. Jak je tomu ale ve filmové verzi tohoto po celém světě oblíbeného seriálu?

 

Abych mohla trochu osvětlit děj tohoto nového a vysoce „módního“ snímku, připomenu, jak celý seriál před čtyřmi lety skončil:

 

Sexuchtivá a roztomile vulgární Samantha se konečně usadila po boku sladkého Smitha.

 

Naivní, romantické princezně Charlotte se konečně s jejím mužem podařilo adoptovat dítě a žije svůj vysněný pohádkový život.

 

Cynická Miranda nakonec souhlasila se svatbou a spolu s brýlatým Stevem vede rodinný život v Brooklynu.

 

 

Ale co hlavní hrdinka Carrie? Jak si mnozí z vás asi pamatují, její konec v seriálu Sex ve městě byl trochu divoký, ale jak se sluší nanejvýš romantický. Ze spárů Francie a ruského umělce ji v posledním díle zachránil Pan Božský a pohádky byl konec.

 

Tedy až do teď! Po dlouhé době se tvůrci seriálu rozhodli natočit film zakončující úspěšnou dráhu tohoto seriálu, a dílo je na světě! Jestliže jednou z hlavních myšlenek seriálu bylo ukázat ženám po celém světě, že sladký život po třicítce nekončí, film na tuto tradici navazuje a snaží se poukázat, že život nekončí ani po čtyřicítce a v Samanthině případě ani po padesátce.

 

Celý příběh se odehrává pár let po skončení seriálu. Děti vyrostly, vztahy trochu zrezivěly a Carrie žije svoji pohádku s Panem Božským. Rozhodnou se koupit předražený nádherný apartmán a plánují společnou budoucnost. 

Zbývá už tedy jen jediné, a to svatba. Netrvá dlouho a Carrie se po spoustě let čekání dočká svého snubního prstýnku. A tak začíná plánování svatby a všech příprav, které s ní souvisejí. Vzhledem k tomu, o čí svatbu a v jakém filmu se jedná, je jasné, že hlavní roli sehrají svatební šaty a jejich i pro diváka náročné vybírání. Následuje focení pro prestižní módní časopis Vogue, dámské večírky a plno zamilovaných řečí a úsměvů.


Že vám to zní příliš idylicky? Ano, máte pravdu. Aby tvůrci filmu vyvážili narůžovo natřené plátno, rozhodli se Carrie zasadit těžkou ránu. Na řadu přichází den D a Carrie stojí v honosných svatebních šatech a čeká na svého prince. Ten však stále nepřichází a vystrašen svatbou pro dvě stě hostů a všemi novináři prostě Carrie přes mobil oznámí, že nepřijde. A tak jediným dnem, jediným telefonátem končí Carriina pohádka a na řadu přichází tvrdá realita utopená ve spoustě slz, alkoholu a spánku.

 

Hlavní dějovou linií je tedy bezesporu Carriina nepodařená svatba a následující smutek, ten je ale opět doplněn příběhy jejích přítelkyň, ačkoliv ne tak peprně, jak jsme byli zvyklí ze seriálu. Samantha začne propadat ponorkové nemoci se svým cukroušem Smithem, Miranda ztratí zájem o sex a navíc se jí Steve přizná, že byl nevěrný, a jediná Charlotte se tak dále vznáší na svém růžovém obláčku perfektního manželství.

 

Co můžete od filmu očekávat?


Jednu velkou módní přehlídku, spousty střevíčků, večírky ve velkém newyorském stylu, romantiku a otevřené konverzace a vtipné narážky o sexu.

Pro některé to bude možná i trochu zklamání. Tvůrcům lze vytknout dlouhé záběry na focení svatebních šatů pro Vogue a ještě zdlouhavější dámské večírky před svatbou. Také nekonečná je scéna prezentující Carriinu samotu - při ní stačí odehrát téměř jedna celá píseň, a ta vás navíc tak trochu vytrhne z kontextu.


V některých částech má snímek tendence zabíhat do plytkých romantických scén, které tak lezou na nervy našim drahým polovičkám. Můžete namítat, že se jedná o film především pro ženskou část populace, ale i mně, která zbožňuji módu, připadaly některé scény zbytečně vyhrocené a ano, nudné. Scénáristé si mohli víc pohrát s dějem a přidat nové dějové linie a střihači naopak měli ubrat a nenechat snímek zbytečně klesnout na 140minutový roztahaný děj. Přestože snímek nepostrádá šmrnc a kouzlo svého seriálového předchůdce, rozhodně nedosahuje jeho kvalit.

 

Sečteno podtrženo, snímek má něco do sebe. Ať už se jedná o pravdivou tvář vztahů a jejich problémů, či staré známé tváře ze seriálu, který nás jako první bez okolků zasvětil do života nezadaných, ale i přesto úspěšných žen, a především - do jejich sexu ve městě.

 

Sex ve městě, USA 2008, 140 minut

režie: Michael Patrick King

hrají: Sarah Jessica Parker, Kim Cattrall, Kristin Davis, Cynthia Nixon, Chris Noth

Čtěte také: S. J. Parker - módní ikonou díky Sexu?

Reklama