5cee947543a9dobrazek.png
Co je ve skutečnosti pravdy na tom, že děťátku touto aktivitou můžeme ublížit? Kdy se obávat vůbec nemusíme a kdy naopak zbystřit pozornost před možnými riziky?

Kdy sex ano a kdy ne?
V první řadě by se v tomto případě mělo hledět na pocity a potřeby budoucí maminky, je třeba mít na zřeteli i některá zdravotní hlediska. Je rozdíl, zda máte bezproblémovou graviditu a naopak, pokud jste na rizikovém těhotenství anebo jste už vícekrát potratila. Záleží i na tom, v jakém trimestru právě jste, protože hlavně ten první bývá často problematický a intimní styk nepřichází v úvahu. Co sa týka posledního trimestru, stále se polemizuje o tom, zda sex v tomto období nemůže vyvolat předčasný porod. Nejideálnějším se teda pro sex v těhotenství jeví druhý trimestr.

Intimní hygiena v těhotenství
Je třeba o něco víc dbát na intimní hygienu, vzhledem k tomu, že mnoho žen je v tomto období náchylnějších na infekci. Potrápit vás mohou kvasinky či bakterie. Rychlou a účinnou pomocí při obou kvasinkové i bakteriální infekci je zdravotnický prostředek Beliema® Effect vaginální tablety od firmy Idelyn®, které jsou díky svému šetrnému složení (laktobacily a kyselina mléčná) a mechanismu účinku vhodné také v těhotenství. Neměly byste však zapomínat na prevenci, ve formě správné hygieny spolu vhodnými kosmetickými přípravky Beliema - intimní gel a zklidňující krém.

A hlavně, nezapomínejte, že musíte přizpůsobit váš sexuální život aktuálnímu stavu.

Experimentování s polohami, při kterých byste si tlačily na břicho, určitě odložte na později!

Sexuální život současných „těhulek“ – plný strachu nebo již bez předsudků?
Podle gynekologa MUDr. Tomáše Faita, předního českého odborníka v oblasti gynekologie endokrinologie a antikoncepce, se u části těhotných žen touha po sexu zvyšuje, pravděpodobně vlivem hormonálních změn. Jiné jakoby splnily svoji reprodukční potřebu a po sexuálních aktivitách netouží. S odkladem prvního těhotenství do vyššího věku je spojena i vyšší úzkost těhotných žen, které se sexu vyhýbají z obav, aby těhotenství neohrozily. To ješte ve větší míře platí pro ženy po umělém oplodnění. „Těhotné ženy v sexuálních trendech kopírují chování celé populace, a vypadá to tak, že všeobecne klesá zájem o sexuální život, který je nahrazený elektronickou komunikací,“ uvádí MUDr. Tomáš Fait. Samozřejmě, i mezi těhotnými ženami je patrný nárůst obliby tzv. nekoitálních aktivit, konkrétně orálního sexu. Ten je dnes podle výzkumů běžnou sexuální aktivitou, často předcházející „klasickým“ koitálním aktivitám.
5cee948b25b2cobrazek.png

Vážnější rizika budoucích maminek při sexu
Pravidla bezpečného sexu platí pro gravidní ženy ješte o něco víc. Každý určite chápe, jak rizikové je dostat kapavku či syfilis v těhotenství. Syfilis lékaři stále screeningově vyšetřují, protože je schopný vyvolat u děťátka těžké poruchy. Častejší je však přenos infekcí jako jsou chlamydie, ureoplazmy a mykoplazmy, které mohou být příčinou předčasného porodu nebo dokonce potratu. To samé způsobuje i „obyčejná“ poševní dysmikrógia – typicky bakteriální vaginóza. Ta se sice nepřenáší pohlavním stykem, ale ten, stejně jako koupání ve stojatých nádržích či špatná intimní hygiena, vede k nerovnováze organismů v pochvě.

Druhý trimestr – nejideálnější období pro sex?
Organismus by si měl sám určit, kdy je sex bezpečný a kdy ne. Je pravdou, že druhý trimester je obdobím relativního klidu. „Do 10. týdne jsou poměrně časté potraty, které potom pár chybně připisuje sexuální aktivitě,“ říká MUDr. Tomáš Fait. „Ve třetím trimestru si část žen připadá sexuálně nepřitažlivých a prosáklé děložní hrdlo může po styku snadno krvácet, což na klidu rozhodně nepřidá. Proto se jeví druhý trimester s ješte malým bříškem a poměrně nízkým výskytem komplikací jako oáza klidu vhodná k sexuálním aktivitám,“ dodává.
5cee94ae5c366blobid0.png

Proč je intimní hygiena v těhotenství tak důležitá?
Ať už budou ženy sexuálně aktivní nebo ne, je třeba v těhotenství dbát na správnou rovnováhou poševního prostředí. Studie jasně prokazují význam bakteriálního osídlení vaginální flóry a předčasného porodu a v případě vaginálního porodu i pro správné osídlení děťátka bakteriemi. Význam přenosu bakterií z matky na dítě je také podpořen skutečností, že absence kontaktu s porodními cestami, a tedy i bakteriemi vede u dětí k vyššímu výskytu některých onemocnění (astma, atopický ekzém, alergie). U sexuálně aktívních žen může alkalizace poševního prostředí spermiemi narušovat přirozenou poševní flóru.

Podle gynekologa MUDr. Tomáše Faita je vhodné, aby ženy v intimní hygieně používaly přípravky s prebiotickými složkami (látky podporující růst mikroflóry) a přípravky s pH odpovídajícím intimním partiím (kyselina mléčná). „Hlavně část předčasných porodů je spojená s poševní dysmikrobiozou. Někdy je i pro lékaře těžké odlišit přirozenou poševní sekreci, která se v těhotenství zvyšuje, od výtoku způsobeného dysmikrobie či zánětem pochvy. Proto platí, že každý výtok v těhotenství by měl být vyšetřený. Protože předčasný porod nemusí končit jen krásnou televizní reportáží o tom, jak malá děťátka dokážeme zachránit. Hlavně před 28. týdnem těhotenství s sebou předčasný porod přináší riziko život ohrožujících komplikací,“ říká MUDr. Tomáš Fait

Mají muži strach ze sexu s těhotnou ženou?
Podle gynekológa MUDr. Tomáša Faita si ženy často stěžují, že s nimi partner v těhotenství sex mít nechce z obavy, aby dítěti neublížil. Právě tito muži by si měli osvojit informaci, že zdravému těhotenství sex neškodí. A muži bez fantazie by zase měli vědět, že hlavně třetí trimestr není obdobím vhodným pro „misionářskou“ polohu.
5cee94b27afc3obrazek.png

Kdy sex v těhotenství ano a kdy ne?
Při respektování anatomických změn těla je sex díky vhodné volbě polohy vhodný po celý čas těhotenství. „Často tradované varování či rada, že ke konci těhotenství sperma obsahující prostaglandiny, startuje porodní činnost není nic víc než mýtus. Obsahují, ale ne dostatečné množství,“ potvrdil MUDr. Tomáš Fait. Neomezovat sexualitu neplatí pro riziková těhotenství. Pokud má například žena pokročilý vaginální nález, mohou jinak neškodné orgastické stahy dělohy situaci ješte zhoršit. Proto se v tomto případě neodporučuje ani stimulace orální či digitální.

Na závěr je však třeba zdůraznit, že sex je jedním ze základních komunikačních pilířů vztahu, kterého bychom se měli držet i v těhotenství.


 

Reklama