Ráno po snídani nálož léků, zákusek v cukrárně, krmení holubů v parku, v lepším případě rýpání na zahrádce...Taková je náplň podzimu života, kde sexuální radovánky vévodí už jen vzpomínkám. Zapomeňte, to je předsudek non plus ultra. Trpí jím však spousta mladých lidí. Senioři se mu brání, odborní při jejich slovech pokyvují hlavou. Spíše totiž platí: Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. A pokud zdraví slouží, je sex přirozenou součástí staršího věku.

Seniorům bychom nemuseli věřit, třeba si jen nechtějí připustit realitu. Množství studií a průzkumů však dokazuje, že mají pravdu.

Radovánky patří i k pozdnímu věkuNapříklad obsáhlý americký průzkum sexuality seniorů uveřejněný v The New England Journal of Medicine odhaluje, že sexuální důvěrnosti zůstávají pro významnou skupinu populace po sedmdesátce či dokonce osmdesátce důležitou součástí života.

„Drtivá většina lidí vyššího věku má za to, že sexualita je alespoň do jisté míry důležitou součástí života,“ uvedla k průzkumu Stacy Tessler Lindau z chicagské univerzity.

Jaká je frekvence radovánek seniorů, sexuálně aktivních respondentů průzkumu? Dvakrát až třikrát do měsíce, tedy ne až tak odlišná od praxe mladších lidí.

Podobně hovoří i rozsáhlá studie švédských vědců. Sběr dat, publikovaných v časopise British Medical Journal, probíhal od roku 1970. Studie se účastnilo na 1500 Švédů, kterým bylo v době výzkumu více než 70 let.

Jeden výrazný rozdíl však sexualita seniorů proti témuž u mladších má - pro zachování kvalitního sexu u nich je důležitá pravidelnost. Tedy něco, co v mladším věku dokáže od partnerského sexu spíše odradit.

Sexuolog Ondřej TrojanSex v seniorském věku je přirozený a žádoucí. Myslí si to také český sexuolog Ondřej Trojan. „Komplikovat to samozřejmě mohou sexuální dysfunkce, zejména erektivní u muže, případně, když má žena po menopauze horší lubrikaci. To může partnery i otrávit. Ovšem lidí, které nebaví sex, mám plnou ordinaci, a bývá jim i třicet,“ poznamenal Trojan. Připomněl, že člověk je tvor sexuální od chvíle, kdy se narodil, až do smrti.

Kvalitu sexu mohou lidé ovlivnit už v nižším věku. „Platí přímá úměra, že čím lépe slouží zdraví, tím lepší sex ve starším věku může být,“ dodal.

Stárnoucí Patrasová sex může víc a víc

Sex jako boj se stářím propaguje kdysi sexuální symbol Dáda Patrasová. Sex používá jako zbraň proti stárnutí. „Sex zvedá každé ženě sebevědomí. Pocit, že je chtěná. I tímhle se dá bojovat proti stáří,“ prozradila médiím. „Sex s partnerem vás neustále duševně sbližuje, povzbuzuje psychiku a naplňuje energií,“ vysvětlila.

A co říkáte na sex seniorů vy? Myslíte, že vás jednou bude lákat spíš zákusek v kavárně nebo zahrádka než sexuální radovánky?

Reklama