shutterstock-1054342433.jpg
Foto: Shutterstock

Sex může být intenzivnější

„Během menstruace dochází u žen k hormonálním a fyziologickým změnám, zejména k poklesu hladiny progesteronu a estrogenu. Tyto hormony mohou ovlivnit citlivost nervových zakončení v genitáliích a zvýšit průtok krve do pánevní oblasti, což u žen zvyšuje jejich citlivost. Sex tak může být ještě více intenzivnější než v „běžných dnech“. Větší sensibilitu pohlavních orgánů podpoří také samotné menstruační krvácení, které může způsobit, že pánevní orgány jsou lépe prokrveny, a to u některých žen vede k citlivějším tkáním a nervovým zakončením v intimních oblastech,“ říká Ilona Bittnerová, expertka na menstruační pomůcky z Maluny.

Zkuste při sexu mořskou houbu

Pokud byste rádi zkusili sex během menstruace, tak je to nejlepší v době, kdy krvácení není příliš silné. Necítíte se komfortně mít intimní chvilky kvůli krvácení? Zkuste začít ve sprše, kde voda zamezí případnému znečištění a pro mnoho žen (i můžu) tak milování bude příjemnější. Velmi praktickou volbou jsou i speciální měkké tampony, které jsou z houbového materiálu, zamezí úniku krve a zároveň je během sexu necítí nikdo ze „zúčastněných“.

Vhodné a stále populárnější jsou i menstruační mořské houby, které představují zajímavou přírodní variantu dámské intimní hygieny, alternují klasické tampóny po celou dobu periody. Houba zachytí menstruační krev, a hlavně díky svému měkkému a jemnému složení ani jednoho z partnerů netlačí. Houbičky se dají pořídit ve velikostech S,M,L.

erteru.jpgMořská menstruační houba / Foto: Se souhlasem Kalu

Od bolesti může pomoci orgasmus

„Pokud trpíte menstruačními bolestmi, lepším a příjemnějším řešením než prášek na bolest, může být orgasmus. Pohlavní styk a orgasmus mohou vést k uvolnění svalů v pánevní oblasti, včetně dělohy. To může zmírnit napětí a křeče, které způsobují bolesti břicha. Během vyvrcholení se také uvolňuje hormon oxytocin, který může působit jako přirozený relaxant a zmírňovat křeče. Navíc intimita a blízkost s partnerem mohou také přinést psychickou pohodu a uvolnění, což je v této době zvláště cenné,“ doporučuje Ilona Bittnerová, expertka na menstruační pomůcky.

Nezapomínejte na důkladnou hygienu

Hygiena je klíčová pro jakoukoli sexuální aktivitu, a to platí i pro období menstruace. Je důležité dodržovat základní pravidla, která pomohou udržet čistotu a pohodlí. Před samotným sexem je vhodné provést intimní hygienu, přičemž stačí použít vlažnou vodu a přírodní mýdlo. Vyhněte se používání chemických přípravků. Pokud nemáte stálého partnera, tak je důležité používat ochranu nejen v době mimo menstruaci, ale i během ní. Protože v tomto období je tělo velmi náchylné k infekcím, pohlavním nemocím či zánětu močového měchýře. Buďte proto velmi opatrní, dodržujte hygienu, čistotu a chraňte se kondomem.

I během menstruace lze otěhotnět

Mnoho lidí má během menstruace nechráněný sex, protože věří, že v tomto období nelze otěhotnět. Je ale mnoho případů párů, kteří nečekaně počali i během periody, i když pravděpodobnost je obvykle nižší než v jiných dnech. K otěhotnění může dojít, pokud je brzká ovulace (tedy krátká folikulární fáze) či dlouhá menstruace (která končí krátce před ovulací). Je důležité mít na paměti, že tělo ženy může být nepředvídatelné a že sperma může přežívat v těle po sexu i několik dní, zatímco vajíčko přežívá pouze 24 hodin. Navíc každá žena má jinak dlouhý menstruační cyklus či nepravidelné ovulace. Vždy se proto chraňte i během menstruace.

Zdroje: Planned Parenthood,  expertka na menstruační pomůcky Ilona Bittnerová, tiskové materiály Maluna.cz

Reklama