sex

Lidé se dělí na dva tábory. Jedni něco takového považují za nechutné, jiným sex v době menstruace přijde jako zcela normální. Ke kterým patříte vy?

Jestli k té první, není se co divit, protože menstruující žena byla pomalu po celou historii lidstva považovaná za nečistou a její krev za vše ničící jed. Starověké Řekyně nesměly v inkriminované době navštěvovat posvátná místa, jejich manželé se jich stranili a věřili, že vše, co přijde do styku s krví, je odsouzeno k zániku. Psi dostanou vzteklinu, klisny přijdou o hříbata, stromy a květiny uschnou, cenná slonovina ztratí svou barvu.

Plinius slova „sotva existuje něco, co by mělo strašlivější následky než menstruační výtok ženy“ dokonce zvěčnil ve svém díle. Ani staří Římané nezůstali pozadu a ničeho se nebáli víc než menstruace své manželky. Také oni věděli, proč se ženě, která dostala měsíční krvácení, vyhýbat na sto honů. Při styku s menstruační krví se zkazí víno, pole přestanou dávat úrodu, tráva uschne. To vše měla v moci žena, která dostala měsíčky.

Sex jako sebevražda

V Indii na tom byly ženy a dívky podobně. Například léčivé rostliny ztrácely při kontaktu s „postiženou“ svou sílu. V Persii se zase ženy během svých dnů na patnáct kroků vyhýbaly vodě a ohni. Židovky nesměly navštěvovat synagogy ani zasednout k jednomu stolu s mužem.

Také Čína v tomto směru nezaostala; muž, který spal s ženou v průběhu jejího měsíčního krvácení, onemocněl zákeřnou nemocí chuang chung ping. Snad po celém světě se už v dávných dobách dodržovala přísná odloučení mužů od menstruujících žen, představa soulože s takovou ženou byl tedy považován skoro za jistý druh sebevraždy. I když muž nezemřel na následky tajemné nemoci, mnohde byl takový akt považován za trestný čin, který se trestal smrtí.

Jen ve starých tantrických textech se menstruace při milostné hře za tabu nepovažuje a touha po milování by se prý měla uspokojit stejně jako kdykoliv jindy.

Co je lidské, to je hezké

Stejný názor zastává i současná doba. Je to i proto, že většina žen je v období menstruace citlivější než obvykle, pociťuje i daleko větší touhu po milování než jindy. Pohlavní orgány jsou navíc během těchto několika dní  prokrvenější, a tím i více vnímavé a citlivé na dotek.

Za zmínku jistě stojí i fakt, že některé ženy v této době provozují sex kvůli zmírnění menstruačních bolestí a zkrácení doby krvácení. Na vině jsou vyplavované hormony při orgasmu a hormony obsažené v mužském ejakulátu. Ty ženinu dělohu uvolní, krev teče rychleji a perioda dříve skončí. Na své si ale přijdou i muži.

Menstruační krev totiž mužské penisy vyživuje a posiluje. Z čistě biologického hlediska tedy není pohlavní styk mezi zdravými a věrnými partnery v době měsíčního krvácení ničím škodlivým. Proč věrnými? Protože jsou vnitřní rodidla žen snadněji infikovatelná, samočisticí schopnost pochvy je snížená, sliznice je potrhaná a děložní hrdlo není uzavřeno hlenovou zátkou.

sex

Víte, že v roce 2006 v některých obchodech řetězce Penny market musely prodavačky v době menstruace nosit ve vlasech červenou čelenku nebo být označeny červeným puntíkem?

Jak o menstruujících ženách vtipkují muži?

  • Víte, proč mají ženy menstruaci jednou za měsíc? Když Eva zhřešila, Bůh jí řekl, že zaplatí svou krví, a ona to ukecala na měsíční splátky.
  • Víte, proč mají ženy každý měsíc menstruaci? Někde to musí být znát, když celý měsíc pijí svým mužům krev.
  • Proč ženská v době menstruace vaří v šesti kastrolech, když může jen ve dvou? No PROSTĚ PROTO!

Časté mýty

  • V době menstruace žena nemůže otěhotnět.
    Je to nesmysl. Je sice pravda, že je pravděpodobnost otěhotnění minimální, rozhodně to však není vyloučené.
  • Během menstruace se nemůžu nakazit pohlavní nemocí
    Není to pravda. Menstruační krev je tělní tekutina jako každá jiná, vy můžete nakazit partnera a on vás. Dokonce snáze než jindy.

Anketa

Zeptala jsem se jak u nás v redakci, tak mimo ni a potvrdilo se jedno. Lidé se dělí na dva tábory. Jedněm menstruace při sexu nevadí, druhým ano.

Radek
Od té doby, co byla vynalezena koupelna, mně takový sex nevadí. Vždy záleželo a záleží na tom, zda se to mé partnerce líbí a chce se jí do toho. Že by mne to však vzrušovalo víc než bez menses, to se říct nedá.

Jakub
Tak tedy moje pohlaví si myslí, že mu menstruace nepřekáží.

Alena
Nepraktikovala jsem a nepraktikuji, ale musím říct, že na to mám v době menstruace často chuť (zvlášť v poslední době). Nepraktikuji, protože se stydím.

Eva
Někde jsem četla, že vlivem hormonálních změn může žena mít v době menstruace větší chuť na sex, nemusí si lámat hlavu s lubrikací, a dokonce prý sex může ulevit při menstruačních bolestech. Otázkou zůstává, zdali by měla právě při těch menstruačních bolestech na nějaký sex vůbec pomyšlení. Napadají mě různé věci, které by se na tohle téma daly říct, ale nechci moc dráždit trávicí soustavu čtenářek. Takže to shrnu do jedné věty: Pokud se to líbí oběma partnerům, ať si souloží, s kým chtějí a kdy chtějí. Já ani nikdo jiný (pokud to nebude zrovna v pravé poledne na Václaváku) jim do toho kecat nemůže.

Kristýna
Sex při menstruaci mi moc nevyhovuje, ale neříkám, že se mu a priori vyhýbám. Jde pak ale jen o styk, ne o nějaké přehnané mazlení, orální sex už vůbec ne. Mám ale kamarádku, která se svým partnerem normálně sex se vším všudy provozuje, ani jim to nevadí při orálním styku. Já jsem se spíš setkala s tím, že muži sex při menstruaci nechtějí, spíš to chtějí „udělat“, ale nezasouvat a nesahat…

Dana
Na sex v této době nemám ani pomyšlení. A i kdyby mi partner stokrát říkal, že ho i v této době přitahuju, že mu to nevadí, protože vše, co je lidské, mu není cizí, já sama bych se přes TO nepřenesla.

K jakému táboru patříte vy? Užíváte si sexu i při menstruaci, nebo je vám ta představa proti mysli?