Rozchod není nikdy veselá záležitost, zvláště u lidí, kteří spolu jsou dlouho a sdílí i společnou domácnost. V takových případech mohou nastat situace, kdy řešíte otázku sexu s bývalým partnerem po rozchodu...

sex

Na úvod článku vám položím otázku, milé čtenářky. Zajímá mě, jestli jste někdy spaly s bývalým partnerem...

Taková situace se může stát, zvlášť u dlouhodobých vztahů, kdy spolu bývalí partneři sdílí jednu domácnost. Dojde-li k sexu krátce po rozchodu, může jít také o snahu získat partnera zpět. O sexu po rozchodu jsem si povídal s psycholožkou Zdeňkou Sládečkovou...

Co si myslíte o sexu mezi bývalými partnery po rozchodu?
Každý svého štěstí strůjcem. Pokud k tomu sexu mají chuť oba, je to jenom jejich volba, byť už usoudí, že spolu jinak žít nechtějí, ale nadále jim vyhovuje stýkat se intimně takto nezávisle. Proč ne?

Jenže co když ten rozchod není z jedné strany čistý a jeden z partnerů, třeba žena, se snaží sexem přimět bývalého partnera k návratu?
Pokud žena nemá úplně vyjasněný a ukončený vztah k partnerovi, i když jsou po formální rovině rozešlí nebo rozvedení, a cítí nějakou naději, že tu situaci může sexem vylepšit, je sex po rozchodu také její rozhodnutí. Pokud tahle naděje žije, jde člověk ve směru chování té naděje a vnitřně u něj nedochází k nechtění. Je to opět oboustranná svobodná volba.

I když se pak znovu dohromady nedají?
Jediné, kdy by to byl problém, je sex násilný, ať už by šlo o znásilnění, nebo psychický nátlak. Tady by šlo o negativní motivaci. Partner se něčeho bojí, a tak kývne na sex. To je situace, která je nebezpečná, špatná a leckdy kriminální. Tedy pokud je to sex, u kterého není oboustranná volba. Z jedné strany volba, z druhé strany podléhání strachu, násilí, úzkosti, nátlaku. Pak je to velice špatné a může to mít i velmi nebezpečnou formu a psychické následky. Ale to může nastat při jakémkoli sexu, ne jen u bývalých partnerů.

PhDr. Zdeňka Sládečková

Zdeňka Sládečková

poradenská psycholožka

Čtěte také...

S doktorkou Sládečkovou...

Reklama