Ten dělá to, ten zase ono. Některá povolání jsou až tak zajímavá, že stojí za zmínku. Julie Gaia Poupětová je ženou, která rozhodně nevšední práci má. Její profesní život se točí především kolem sexu, je totiž sex koučkou.

sdUrčitě první otázka nemůže být jiná, než jak jste se k této práci dostala? Přeci jen je to takové celkem netradiční povolání.
Poprvé jsem o své specializaci na sexualitu začala uvažovat v rámci ročního koučovacího výcviku s Marilyn Atkinson. Žačkou věhlasného psychologa Miltona Ericksona. V té době jsem začala koučovat aktivně ve firmách a během roku mi docházelo, že potřebuji dělat něco hlubšího, něco kde mohu jít k jádru věci a lidské motivace.

Jaké jsou reakce lidí, když jim řeknete, co děláte?
Reakce asi mohu celkem dobře řadit do dvou kategorií. První skupina lidí se pokouší maskovat rozpaky při představě mého povolání nějakým ztrapňováním nebo zesměšňováním. Když mám chuť to s nimi rozebírat, často se dostaneme k tomu, že jejich představy nemají s mou prací nic společného, a že se zabývám klienty s opravdu seriózními tématy. A druhá skupina se prostě živě zajímá o to, co vše a jak dělám. A samozřejmě jsou zvědaví.

Co vůbec obnáší takovou práci dělat? Asi žádná škola na to není, takže stačí pár kurzů a můžu dělat sex koučink?
Ve světě je v tuto chvíli jediná škola v Kalifornii, SCU, která školí profesionálně sex kouče cca ve 37 zemích světa. Byla jsem řízením osudu v roce 2008 u vzniku této školy. Sex kouče zaštiťuje Světová asociace sex koučů, WASC (World asociation of sex coaches). V roce 2017 ve spolupráci se zakladateli této školy a ředitelkou asociace budu v Praze organizovat světovou konferenci sex koučů. Ve východní Evropě jsem byla první, kdo měl certifikaci na výkon této profese. Připravuji výcvik pro sex kouče v ČR a první modul, výcvik v práci studu. Bude probíhat již v květnu tohoto roku.

Co se týče studia, pro práci je třeba mít jak široké znalosti sexuologie, tak i perfektní znalost koučovacího přístupu. Sex koučink je pak pozitivní sexuologie nebo prostě použití sexuologických znalostí koučovacím způsobem v přístupu ke klientovi. To vše se studenti naučí v mém kurzu, aby měli základy a profesionální přístup.

Mě osobně velmi zajímá, co je vlastně výsledkem vaší práce?
Jednoduše? Tisícovky lidí, kteří mají spokojenější a kreativnější sexuální život. A asi dva páry, které se spokojeněji a klidněji rozvedli a zůstali přátelé :-)

Jak takový sex koučink probíhá a kdo vás navštěvuje? Jsou to lidé, kteří mají nějaký problém v sexu? Například že by se někdo chtěl stát dominou a neví, jak na to?
V průběhu osobního sezení je mým úkolem s klienty správně probrat současnou situaci. Zjistit, po čem klient touží, co si vlastně ve svém sexuálním životě přeje. Vytvořit základní plán jeho rozvoje a při plnění tohoto plánu potom klienta doprovázet. Plán se samozřejmě může v čase měnit a upravovat. To je v kostce náplň sex koučinku. K tomu, aby mohl vzniknout plán, který klienta sám motivuje, ale potřebujete řadu znalostí, zkušeností, dovedností i praxe tak, aby to celé fungovalo.

A ano, kromě řady dalších témat někdy může být součástí plánu i touha partnerky třeba porozumět tomu, jak se vůči svému partnerovi chovat více dominantně. Jak se naučit mít tzv. „scénu“, ve které se odehrávají tyto intimní interakce, více pod kontrolou. Je třeba vědět, jak v takové situaci bezpečně komunikovat. Bylo by toho zase mnohem víc, co vše se potřebujete naučit, aby to bylo uvěřitelné, a aby si to oba partneři užili. Ale většinou ke mně chodí ženy s potřebou se něco nového naučit, či řešit některý z běžnějších problémů. Třeba záležitosti kolem orgasmu. Muži také chodí často se vztahovými, komunikačními otázkami, nebo se chtějí třeba učit zvládat některé dovednosti práce se svým vzrušením, nebo se vzrušením partnerky. 

Vy nabízíte i párový koučink, chodí k vám hodně dvojic? Přeci jen pánové si myslím, že jsou v tomto stydlivější, řešit intimnosti s jinou, cizí ženou…
Většinou otázka nestojí tak, zda jsou pánové stydlivější. Spíš má často jeden z dvojice obtíž dostat na sezení toho druhého, který z nějakého důvodu odmítá řešit zrovna sex. V takovém případě je nejdůležitější nejprve porozumět tomu, zda vztah není v krizi, či zda případně mezi partnery vůbec nějaký produktivní vztah ještě je. Pak teprve můžeme začít řešit sexuální témata a jejich dynamiku, protože tak jako tak, vše navazuje na situaci ve vztahu. Sexualita je jejím obrazem.

Promítá se nějak vaše práce do soukromého života? Jestli např. muži z vás nemají strach,…
To také, samozřejmě. Většinou ale, pokud se nesetkáváme z pracovních důvodů, mají muži tendenci mě tzv. trumfovat nebo jinak „testovat“ moji způsobilost k výkonu profese sex kouče. :-) Nejlépe si tak většinou popovídám s muži, kteří totálně netuší, co dělám.

Byl nějaký případ, kdy jste si nevěděla s dotyčnou/dotyčným rady?
Před deseti lety, když jsem začínala. Asi jako u každého na začátku, byly situace, kdy jsem nevěděla, že je to klient, který třeba vůbec na koučink není vhodný. Dnes velmi citlivě pracuji s prioritami klientů a tím, zda je má profese opravdu to, co jim nejvíce v dané chvíli pomůže. Někdy je mnohem lepší doporučit dalšího odborníka či specialistu v jiném oboru. A někdy je dobré obojí kombinovat, protože tak klienti získají ze spolupráce nejvíce.

A naopak, byl nějaký velmi bizarní případ?
Řekla bych, že nejbizarnější asi byl případ, kdy ke mně přišla na sezení výrazná celebrita, člověk, který se hodně živí humornými představeními. A já jsem vlastně vůbec během celého sezení nepochopila, že to byl jenom takový „fór“. Že si ten člověk přišel jenom zavtipkovat. Tam jsme se dostávali do hodně bizarních situací, protože jsem se opravdu ze všech sil pokoušela porozumět situaci klienta, abych mu co nejlépe pomohla. Klient si ale vymýšlel stále nové a nové nesmysly, nakonec to nebylo nijak rozuzlovatelné. Dnes vím, že valná většina z toho nebyla pravda. Tehdy jsem ale opravdu byla fakt až bizarní snaživka. :-)

Vy jako odbornice, jak vnímáte sexualitu u našeho národa?
Víte, možná bych to trochu upravila. Sexualitu našeho národa nevnímám jako odbornice, ale jako někdo, kdo řadu let studuje, co nám vlastně v prožívání laskavé sexuality brání ze všeho nejvíc. A jako takový člověk bych řekla, že sexualita našeho národa je ještě stále na začátku minulého století. Bez ohledu na to, co se kde v časopisech píše. Vlastně ta naše pověstná liberálnost, ve které si všichni libujeme, funguje jen v některých oblastech a jen do určité hloubky. I když, díky i za ni. 

Více se dozvíte na www.juliegaiapoupetova.cz

Čtěte také:

Reklama