Že je harmonický vztah balzám na duši, ví snad každý. A výzkumy jasně ukazují, že dobré milování má zásadní vliv i na naše zdraví…

Podle odborníků jsme potom daleko vyrovnanější, klidnější a spokojenější. Máme nejen větší radost ze života, ale dokážeme být družnější a také býváme méně nemocní. Sex totiž pozitivně ovlivňuje náš imunitní systém, který je tak odolnější vůči infekcím a různým chorobám. Milování je prý na udržení dobré fyzické kondice dokonce lepší než sport. Přišli na to britští vědci při měření spotřebované energie u různých druhů námahy.

Při milostných hrátkách totiž tělo spálí kolem 150 kcal, při orgasmu dokonce mezi 200 až 300 kcal. Abychom spotřebovali stejné množství energie, museli bychom hodně zčerstva běžet skoro půl hodiny. Při sexu dochází také k lepšímu prokrvení a zvyšuje se vylučování pohlavních hormonů. To působí povzbudivě. A roste přitom naše touha na další milování. A tady platí stejné pravidlo jako u sportu – čím častější trénink, tím lepší kondice.

Milování je však také velmi účinné pro pacienty s migrénou. Téměř každé čtvrté ženě se silnou bolestí hlavy se při něm okamžitě uleví. Sexuální dovádění pomáhá rovněž při problémech se zády, artritidě a menstruačních potížích. Odborníci si to vysvětlují tím, že vylučováním antistresového hormonu endorfinu a hormonu lásky oxytocinu je částečně blokováno vnímání bolesti.

Lékaři také přišli na to, že ženy, které měly sex alespoň dvakrát týdně, onemocněly infarktem méně často než ty, které se milovaly jen nepravidelně. A u mužů, kteří se věnovali sexuální aktivitě 3–4x týdně, se snížilo ohrožení infarktem dokonce o polovinu.

Na co bychom si však při milování měli dát pozor, je alkohol. Jedna či dvě sklenky vína vyvolávají u žen chuť něco podniknout a zároveň zvyšují produkci sexuálních hormonů. Platí tady však železné pravidlo: půl gramu alkoholu na jeden kilogram tělesné váhy. To znamená, že pokud vážíme 50 kg, můžeme si dovolit maximálně dvě skleničky vína nebo piva. Vážíme-li 70 kg, můžeme si dopřát o sklenici víc. U mužů ale alkohol vyvolává naopak únavu.

I takové kouření může být zabijákem lásky. Snižuje totiž podíl hormonů, které řídí sexuální pud, čímž zpomaluje průtok krve v oblasti genitálií. A navíc muži-kuřáci mají častěji poruchy erekce než nekuřáci. A podle průzkumu pak partneři líbají ženy-kuřačky v průměru pouze 2x týdně. A není divu. Zřejmě jim schází vonný dech, neboť s nekuřačkami je frekvence líbání dvakrát vyšší.

Dobrá rada
Pokud při braní antikoncepčních pilulek ztratíme touhu po milování, je třeba zvolit jinou formu antikoncepce či přejít z jednofázového léku na třífázový. Změny v hospodaření s hormony pak budou trochu pomalejší.

Jak často se s partnerem milujete? Preferujete „divoký sex“, nebo jste spíš pasivnější? Potřebujete se před milováním posilnit alkoholem?