„Sex je náš, dělá dobře mně i tobě...“ zpívá David Koller v písni Černí Andělé. Ale dávno tomu, kdy se sex řadil na první příčky oblíbenosti. Říká se, že lidé jsou teď spíše teoretici než praktici. A o výmluvy nemají nouzi ani ženy, ani muži. V čem to je? A jak moc je ve vztahu tento akt lásky důležitý?

Stud stranou, sex už dávno není tabu. Můžeme se o něm v míře bavit zcela běžně a nemusíme být hned za vyvrhele nebo rudnout studem. Sex je přirozenou potřebou každého člověka, přesto se bez něj lze teoreticky celkem snadno obejít. Na rozdíl od takových věcí jako je potrava, voda nebo spánek. Abstinenční příznaky se dají překonat a jeho nedostatek nikoho neohrožuje na životě. Jinými slovy: bez sexu se dá vlastně docela dobře žít. Přestože se ale jedná o jakousi biologickou potřebu, pro člověka má i trochu jiný rozměr. Je to akt uspokojení, možnost spojit se s tím, koho milujete, určitý způsob, jak být s tím druhým a moment dávající pocit, že jsme i my tou milovanou osobou. Sex dokáže dokonale uvolnit, zbavit stresu i bolestí, je přívalem pozitivní energie a dokáže vykouzlit i ten připitomělý úsměv, který je tolik příjemný. Znáte to?

ex1.jpg

A pak přichází druhá strana – frustrace. Pokud jste svobodné, nedostatek sexu je celkem logický, ale žijete-li ve vztahu, je jeho abstinence často velmi trýznivá. Sexuální stránka vztahu je totiž součástí vztahu jako celku. Lékařka Kateřina Taušová na toto téma dodává: „Sex je určitě formou komunikace partnerů - je jedním, jak se říká, jazykem lásky. Je prostorem, v němž snadno ukážete i svou důvěru a citlivost.“

„S manželem jsme čtyři roky a nedávno z něj vypadlo, že si dovede představit život bez sexu. Je pravda, že ani na začátku nebyl do intimností úplně hrr, ale teď je to horší a horší. Má místo sexu práci a ta ho zaměstnává ažaž. Jsem z toho nešťastná, miluji ho, ale co s tím? Mám si hledat milence? Nebo žít v tomto celibátu?“ svěřuje se Adéla.

Sex v 21. století

Rozmohl se nám takový nešvar... vlivem společenských a sociálních změn, kvůli množství práce a hektickému životu, často „chtě nechtě“ odsouváme intimní prožitky stranou. Jisté ochladnutí je v průběhu času zcela přirozené. Zvýšený apetit patří k prvotní fázi zamilovanosti, je to čas, kdy jde vše hladce a bez sebemenších výmluv. Hluboká láska a přechod k vážnému vztahu ale není důvodem k absenci úplné. Je třeba najít balanc, a to i v momentě, kdy už sdílíte společné bydlení, vychováváte děti apod. To neznamená, že na to musíte nutně „vlítnout“ dvakrát denně, jde o jistou pravidelnost a snahu, aby se sex ve vztahu nevytratil ani po mnoholetém manželství nebo partnerství.

„Ať už je to jakkoliv, nezapomínejte, že milostný život je hra a my ji k životu potřebujeme. Vztah je dlouhodobý, stále se proměňující a intenzivní proces. A ruku v ruce se sexem je zdrojem radosti, energie a šťastných hormonů. A ty zkrátka a dobře potřebuje každý,“ dodává MUDr. Taušová.

Nezapomeňte si přečíst: