Zahájit sexuální hrátky a potom složitě měnit postavení, protože vás chytla záda, to není moc sexy moment, který vás a vašeho partnera ještě víc rozpálí. Proto je důležité už dopředu vědět, v jaké pozici bude bolest minimální a kterou raději vynechat. I když to může být do jisté míry individuální.
5f2a7d011e3f2obrazek.png
Foto: Shutterstock

V rámci studie provedené v roce 2015 vědci zkoumali pohyby páteře u deseti heterosexuálních párů při sexuálním styku. A touto problematikou se zabývaly i další výzkumy. Co je tedy pro ženy z hlediska prevence bolesti zad nejvhodnější?

Poloha lžíce
Jako vhodná pro osoby trpící bolestí zad se jeví sexuální poloha takzvané lžíce. Partneři při ní leží na boku a jejich těla jsou otočená stejným směrem. Žena leží před mužem, který se k ní tiskne zezadu. Jde polohu vhodnou obzvláště pro páry, kdy se s bolestí zad potýká muž i žena. Jde rovněž o pozici, která se často doporučuje těhotným.

Misionář
Při potížích se zády je vhodná také klasika v podobě misionáře, kdy žena leží a muž je nad ní. Záda jsou narovnaná, přitisknutá na postel a jde tak o velmi klidnou pozici, při níž se žena nemusí moc namáhat. Ještě větší úlevu od bolesti poskytuje pokrčení nohou v kolenou a někomu může pomoci vypodložení pánve polštářem. Pokud ovšem bolestí zad trpí váš partner, pohyby v misionářské pozici by mohly jeho stav ještě zhoršit.

Na pejska
Výhody má i poloha na pejska, kdy žena klečí na všech čtyřech a muž do ní proniká zezadu. Mužům, kteří mají páteř kolmo k posteli, záda obvykle šetří, u žen ovšem záleží na konkrétním provedení. Měly by se snažit držet páteř co nejvíce v přirozené poloze rovně, neprohýbat se v zádech a opírat se o ruce, nikoli o lokty.

Ve stoje u zdi
Pro oba partnery může poskytnout úlevu pozice, v níž se žena opírá rukama o zeď a muž proniká zezadu. Je důležité, aby partnerka udržovala záda co nejvíce vodorovně a neprohýbala se, partner by se naopak měl snažit být narovnaný a kolmo k podlaze.

Na koníčka
Další poloha je vhodná zejména pro muže, které bolí záda, protože ti mohou v klidu ležet a nechat práci na partnerce. Ta se bolesti vyhne, pokud se bude snažit udržovat páteř co nejvíce kolmo, podepře se u toho rukama (může se opřít například o polštáře) a bude se snažit o co nejjemnější pohyby.

Další tipy:

  • Dopřejte si před sexem teplou koupel. Prohřejete a uvolníte tak svaly.
  • Nezapomeňte se protáhnout. Stejně jako byste se měla protáhnout před sportovním výkonem, měla byste to udělat i před sexem.
  • Snažte se tělo při sexu držet v co nejpřirozenější pozici a pokud vám nějaká poloha způsobuje bolest, změňte ji.
  • Použijte před sexem mastičku na bolavá záda jako prevenci. 
  • K pohybům používejte spíš boky a kolena, nikoli páteř.
  • Zkoušejte různě umístit polštářek, a to tak, aby vám to bylo nejpříjemnější – pod krk, záda nebo boky.
  • Pravidelně posilujte svaly pánevního dna.
  • Pokud v zápalu vášně nic z toho nestihnete, protáhněte se alespoň po sexu. 

Čtěte také:

Reklama