Je jedno, jak mapu otočíte, sever je vždycky nahoře. Tak uvažuje čtenářka Mandzarik a přivádí ji to do různých zajímavých cestovních situací...

Když otočíte mapu vzhůru nohama, co bude nahoře? Sever, nebo jih? Pro někoho zapeklitá otázka...


Možná jsem již příběh psala, paměť mi funguje stejně jako orientační smysl, pokud se opakuji, pak s přesvědčením, že jej píšu poprvé.

Bez mapy zabloudím všude. I s mapou, stačí ji otočit o devadesát stupňů a budu se hádat, že sever je přesně tam, kde byl ještě před chvílí západ. Nebo naopak ? Sever se vždy na mapě nachází nahoře, tím jsem si jistá. Jisté je i to, když se s mapou otočím, sever je zase nahoře. To si vymluvit nenechám. Vlastně jdu vždy podle severu, neučili jsme se to v zeměpisu ? Možná jsem byla tehdy nemocná. Ano, asi ano. Nedůslední rodiče látku neprocvičili a já už na to později neměla čas. Nepohodlným společníkem při putování je člověk s orientačním smyslem. Tedy on si myslí, že má orientační smysl. Já vím, že se mýlí. Vím to několik hodin. Ve své pravdě jsem tak umanutá, že několikakilometrovou odchylku či neplánované překročení hranic přisoudím rýpalovi, který mne celou dobu pro svou zvrácenou potěchu mátl.

Nabídka cestovní kanceláře zkusit odprůvodcovat Londýn se mi tedy jevila bezproblémová. Město jsem znala i bez mapy, historii nastudovala a na osmihodinovou zastávku v Bruselu jsem obdržela schematický náčrt bez měřítka. Což se lze v jakémsi městysu ztratit ? Sama si odpovím. Lze. Pot mi vyrazil ve chvíli, kdy jsme vystoupili z autobusu kdesi u vodního kanálu, který měl být orientačním bodem. Čtyřicet důvěřivých pasažérů v zádech následovalo uzlík nervů, který nesměl ztratit glanc. Jala jsem se tiše modlit. Centrum jsem dílem odhadla díky frekventovanějším cestám a sílícímu zastoupení obchodů na trase, zbytek řídila náhoda. Jména pamětihodností si nepamatuji, a jakkoliv mi google mnohokrát pomohl, nemám odvahu nahlédnout a připomenout si osmihodinovou torturu. Dvě místa však opomenout nelze, prvním z nich je Královské náměstí, na něž jsme dorazili bez jediného stupně odchylky (neměla jsem mapu), což dosud nepochybující účastníky v zádech jen utvrdilo o dokonalém přehledu průvodce. Druhým z nich je pak Manneken Pis, Čurající chlapeček, symbol Bruselu. Jedná se o malou sošku na fontáně, ovšem to bych si tehdy musela ve své pýše dát dřív tu práci a zjistit, jak velkou sošku či sochu hledáme. Čekala jsem pětimetrový kolos a náčrt tvrdil, že jen bloudíme kolem. Trápení netrvalo tak dlouho, aby znervózněla celá skupina, kochali se výlohami s cukrovinkami a já doufala, že je nebudeme obdivovat pětkrát za sebou. V zoufalství jsem se svěřila známému z cestujících a našla spojence. Tentokrát jsem pomocí nepohrdla, a když do mě nenápadně strčil a pohlédl vzhůru, uviděla jsem maličkou sošku v duchu jíž spílaného umočence. „A tady máme Mannekena. Zde si dáme dvouhodinový rozchod.“ Děkuji, Bože. Teď jen doufat, že se během rozchodu neztratí nikdo včetně průvodce. Nestalo se. Cestou zpět k autobusu jsem byla odměněna shora, ustal déšť a náměstím projížděl Papamobil. To se skutečně nedalo naplánovat, ale iluze byla dokonalá. Děkuji Ti, Bože. Údajně se v Bruselu nalézá i Čurající holčička, protějšek známějšího Mannekena. Nikdo o ní nevěděl. Děkuji.

Zbytek cesty proběhl bez problémů. I tak vím, že pýcha předchází pád, žádný strom neroste do nebe atd atd. Je to už dávno, mnozí průvodci byli elévové, dnes by se nejspíš nikdo bez zkoušek do zájezdu nedostal. Tímto uklidňuji potenciálně neklidné čtenářky a doufám, že článek nepřečte nikdo z mého okolí, kdo se se mnou výhledově může chystat na výlet.

Krásná dobrodružství přeje Mandzarik

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 4. dubna 2013: Jak plánujete trasu?

K tomuto tématu již příspěvky neposílejte. Později odpoledne se dozvíte, kterou přispěvatelku jsem se rozhodl odměnit zdobičkou Tescoma Delícia v hnědém provedení a které dvě další obdrží 2.000 extra bodů do Aprílové soutěže o krásný kávovar.

tesoma

Reklama