Čerstvou novinkou v našich lékárnách je lék nové generace proti bolesti. Jedná se o volně prodejný lék, který obsahuje novou účinnou látku zvanou dexibuprofen. Ve srovnání s léky na bázi ibuprofenu 200 mg dexibuprofenu má srovnatelnou účinnost jako 400 mg ibuprofenu a působí rychle a efektivně přímo v místě bolesti.

dr1.jpg

Bolest je nepříjemný smyslový i pocitový zážitek. Je pro nás obrannou reakcí a varováním před hrozícím nebo skutečným poškozením tkání, proto bychom ji nikdy neměli ignorovat. Mezi nejčastější typy bolesti patří bolesti zubů, hlavy, menstruační bolesti nebo bolesti pohybového aparátu. Velmi časté a nepříjemné jsou také bolesti zad. S těmi se někdy setká až 80 % dospělé populace a patří mezi deset nejčastějších příčin návštěvy lékaře. Důvody je třeba hledat především v současném životním stylu, jenž se vyznačuje jednostranným dlouhodobým přetěžováním určitých skupin svalů, statickou prací a minimem pohybu. Bolesti zad se rozhodně nevyplatí podceňovat, protože v průběhu času se mohou stát chronickými a následná léčba je pak mnohem obtížnější. Navíc se neobejde bez spolupráce s lékařem.

V případě akutní bolesti si od ní často můžeme ulevit sami, nejčastěji pomocí volně prodejných léků.  V dnešní době se proti mírné až středně silné bolesti používají nejčastěji léky ze skupiny tzv. nesteroidních antirevmatik NSA. Celosvětově nejpoužívanější léčivou látkou z této skupiny je ibuprofen. Použití nových technologií umožňuje krystalizací racemické směsi ibuprofenu vyrobit dexibuprofen, což je aktivní enantiomer ibuprofenu, tj. pouze  jeho pravotočivou formu. Novinka na trhu dexibuprofen se v klinických studích ukazuje jako nejvíce šetrný ze skupiny volně prodejných NSA. Metabolismus dexibuprofenu je ve srovnání s racemickým ibuprofenem jednodušší. K vyvolání žádoucího efektu postačuje významně nižší dávka, a to 200 mg. Zároveň bylo zjištěno, že dexibuprofen je šetrný vůči trávícímu traktu.

Proč je to důležité? „Při léčbě bolesti je zásadním faktorem nejen účinnost léku a rychlost jeho působení, ale také minimalizace vedlejších účinků,“ říká MUDr. Marek Hakl, PhD. z brněnského Centra léčby bolesti Medicinecare, a dodává: „Přestože mají nesteroidní antirevmatika své stálé místo při řešení akutní bolesti a patří k základní výbavě domácích lékárniček, jejich dlouhodobé užívání může u některých pacientů zvýšit riziko potenciálních nežádoucích účinků. Lék na bázi dexibuprofenu je účinnou a šetrnou variantou. Klinické studie prokazují, že dexibuprofen je nejšetrnější NSA, které si mohou pacienti sami v lékárně koupit. Z klinického hlediska je výhodou jeho rychlejší přesun do kloubní tekutiny, což je přínosem zejména v léčbě bolesti zad a pohybového aparátu.“

Nový lék s obsahem dexibuprofenu

Novým a zároveň jediným registrovaným přípravkem s účinnou látkou dexibuprofen na českém trhu je Ibolex® 200 mg. Lze ho užívat při mírné až středně silné bolesti různého původu. Protože se Ibolex® 200 mg rychleji přesunuje do kloubní tekutiny, působí rychle přímo v místě bolesti při léčbě bolesti zad a pohybového aparátu. Uleví ovšem také od bolesti zubů, hlavy, při menstruační bolesti nebo při bolesti provázející nachlazení a chřipku.

ibol1.jpg

Ibolex® 200 mg je k dostání ve formě potahovaných tablet, které se užívají s jídlem nebo bez jídla a zapíjí se sklenicí vody či jinou tekutinou. Užívá se vždy 1 tableta, maximální denní dávka jsou 3 tablety, přičemž časový odstup mezi jednotlivými dávkami by měl být nejméně 6 hodin. Bez porady s lékařem se Ibolex® 200 mg nesmí užívat déle než 4 dny a není vhodný ani pro děti a dospívající do 18 let.

Ibolex® 200 mg je volně prodejný lék k vnitřnímu užití. Obsahuje dexibuprofen. Pozorně čtěte příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

Ibolex® 200 mg – nezávazná orientační spotřebitelská cena v lékárně za 20 potahovaných tablet je
110 Kč.

Reklama