Ceny plynu, tepla, elektřiny, vody a dalších komodit, bez kterých se člověk neobejde, neustále rostou. Zdražení o dvě nebo pět procent se v celkových nákladech na domácnost často ztratí. Ale například poslední zdražení plynu o více než 15 procent se v rodinném rozpočtu projeví. A šetřit začne mnohem více domácností. To však neznamená, že byste museli neustále vypínat topení, zhasínat a podobně. Stačí provést pár jednoduchých úprav nebo důkladněji vybírat zařízení a přístroje, které dosloužily.

Topení sice člověk používá zhruba půl roku, přesto položka za něj patří k nejvyšším. Jak tedy snížit jeho spotřebované množství?


5 až 10 % ušetříte tím, když zkrátíte dlouhé záclony a závěsy, které zakrývají radiátor.
Až 50% ztráty prý způsobují ozdobné kryty, které jsou v některých domácnostech postavené před radiátory a podobně jako záclony představují překážku, která nepustí část tepla dál do místnosti. Kolem 30 % mohou ušetřit tam, kde mají stará okna a přes škvíry mezi rámy skoro vidí. Stačí je utěsnit, přičemž cena těsnění se podle typu pohybuje od 5 do 40 korun za metr.

Až tři čtvrtiny vody, kterou domácnost spotřebuje, proteče v koupelně a na toaletě. Zkuste svou pozornost zaměřit právě sem.
Kolem 100 litrů ušetříte, pokud si nebudete každý večer napouštět vanu plnou horké vody a nahradíte ji mnohem zdravější několikaminutovou sprchou. Vynásobíte-li si tyto litry cenou 50 korun za kubík, vyjde vám uspořených 5 korun denně. Za rok to dělá za jednu osobu až 1 800 korun.
Kolem 10 litrů vody zbytečně proteče do odpadu, když si při dvouminutovém čištění zubů nezavřete kohoutek.
Porouchala se vám vodovodní baterie? Kupte si pákovou. Uvádí se, že oproti starším typů se dvěma kohoutky -díky jednoduššímu ovládání a regulaci průtoku a teploty vody - ušetří 30 až 50 procent.
Ještě úspornější jsou ty s takzvaným stop, eko nebo šetřícím tlačítkem. To je nastavené tak, aby voda netekla při běžném používání plným proudem, ale pouze asi 5 litrů za minutu. V některých případech jako je napouštění vany, však plný proud potřebujete. Potom stačí tlačítko zmáčknout a průtok se zvýší. Výrobci uvádějí, že cena těchto armatur, která se pohybuje zhruba od 4 tisíc korun, se vrátí zhruba za tři roky. Více šetří baterie termostatické a bezdotykové, které se samy například po půlminutě vypnou.
Při výměně toalety nebo aspoň wc nádržky zvolte takovou, která je vybavena dvojitým nebo stop tlačítkem. Zatímco u klasické nádržky se vždy na jedno spláchnutí použilo 9 litrů vody, u dvojitého tlačítka si lze podle potřeby zvolit, zda zmáčknete tlačítko na 6 nebo 3 litry vody.

Šetřit zadarmo lze i elektrickým proudem. Nejvíce energie spotřebuje chladnička, která protáčí elektroměr nepřetržitě. Proto do ní nikdy nedávejte teplé potraviny, nechávejte dostatek místa v zadní části, kde je umístěn chladič a hlavně chladničku i mrazničku pravidelně odmrazujte. Pouhé tři milimetry námrazy na výparníku totiž zvyšují spotřebu až o 75 procent.
Rozbije-li se v domácnosti lednice, mrazák, pračka nebo myčka, podívejte se v obchodech po těch, které mají na energetickém štítku (musí ho mít už většina prodávaný elektrospotřebičů včetně třeba žárovek) písmeno A, i když je o něco dražší.Zdůvodní vám to tento příklad: Chladnička zařazená do třídy C spotřebuje 1,62 kWh za 24 hodin. Úplně stejná chladničky od stejné firmy zařazená do třídy A má denní spotřebu 0,96 kWh. Rozdíl 0,66 kWh za den může znamenat ročně ušetřených zhruba tisíc korun. Proto se náklady na lepší chladničku  vrátí během několika let.
A zkuste se také vrátit při vaření k tlakovému hrnci. Při dlouhém vaření, například masa, šetří papiňák" 50 až 60 % elektřiny oproti vaření v klasickém hrnci. Při středně dlouhém vaření, což jsou třeba brambory spoříte 40 % energie.


 foto: archiv firem Geberit a Korado

Reklama