Ceny plynu, tepla, elektřiny, vody a dalších komodit, bez kterých se člověk neobejde, neustále rostou. Zdražení o dvě nebo pět procent se v celkových nákladech na domácnost často ztratí. Ale například poslední zdražení plynu o více než 15 procent se v rodinném rozpočtu projeví. A šetřit začne mnohem více domácností. To však neznamená, že byste museli neustále vypínat topení, zhasínat a podobně. Stačí provést pár jednoduchých úprav nebo důkladněji vybírat zařízení a přístroje, které dosloužily.
Topení sice člověk používá zhruba půl roku, přesto položka za něj patří k nejvyšším. Jak tedy snížit jeho spotřebované množství?
5 až 10 % ušetříte tím, když zkrátíte dlouhé záclony a závěsy, které zakrývají radiátor.
Až 50% ztráty prý způsobují ozdobné kryty, které jsou v některých domácnostech postavené před radiátory a podobně jako záclony představují překážku, která nepustí část tepla dál do místnosti. Kolem 30 % mohou ušetřit tam, kde mají stará okna a přes škvíry mezi rámy skoro vidí. Stačí je utěsnit, přičemž cena těsnění se podle typu pohybuje od 5 do 40 korun za metr.
Až tři čtvrtiny vody, kterou domácnost spotřebuje, proteče v koupelně a na toaletě. Zkuste svou pozornost zaměřit právě sem.
Kolem 100 litrů ušetříte, pokud si nebudete každý večer napouštět vanu plnou horké vody a nahradíte ji mnohem zdravější několikaminutovou sprchou. Vynásobíte-li si tyto litry cenou 50 korun za kubík, vyjde vám uspořených 5 korun denně. Za rok to dělá za jednu osobu až 1 800 korun.
Kolem 10 litrů vody zbytečně proteče do odpadu, když si při dvouminutovém čištění zubů nezavřete kohoutek.
Porouchala se vám vodovodní baterie? Kupte si pákovou. Uvádí se, že oproti starším typů se dvěma kohoutky -díky jednoduššímu ovládání a regulaci průtoku a teploty vody - ušetří 30 až 50 procent.
Ještě úspornější jsou ty s takzvaným stop, eko nebo šetřícím tlačítkem. To je nastavené tak, aby voda netekla při běžném používání plným proudem, ale pouze asi 5 litrů za minutu. V některých případech jako je napouštění vany, však plný proud potřebujete. Potom stačí tlačítko zmáčknout a průtok se zvýší. Výrobci uvádějí, že cena těchto armatur, která se pohybuje zhruba od 4 tisíc korun, se vrátí zhruba za tři roky. Více šetří baterie termostatické a bezdotykové, které se samy například po půlminutě vypnou.
Při výměně toalety nebo aspoň wc nádržky zvolte takovou, která je vybavena dvojitým nebo stop tlačítkem. Zatímco u klasické nádržky se vždy na jedno spláchnutí použilo 9 litrů vody, u dvojitého tlačítka si lze podle potřeby zvolit, zda zmáčknete tlačítko na 6 nebo 3 litry vody.
Šetřit zadarmo lze i elektrickým proudem. Nejvíce energie spotřebuje chladnička, která protáčí elektroměr nepřetržitě. Proto do ní nikdy nedávejte teplé potraviny, nechávejte dostatek místa v zadní části, kde je umístěn chladič a hlavně chladničku i mrazničku pravidelně odmrazujte. Pouhé tři milimetry námrazy na výparníku totiž zvyšují spotřebu až o 75 procent.
Rozbije-li se v domácnosti lednice, mrazák, pračka nebo myčka, podívejte se v obchodech po těch, které mají na energetickém štítku (musí ho mít už většina prodávaný elektrospotřebičů včetně třeba žárovek) písmeno A, i když je o něco dražší.
Zdůvodní vám to tento příklad: Chladnička zařazená do třídy C spotřebuje 1,62 kWh za 24 hodin. Úplně stejná chladničky od stejné firmy zařazená do třídy A má denní spotřebu 0,96 kWh. Rozdíl 0,66 kWh za den může znamenat ročně ušetřených zhruba tisíc korun. Proto se náklady na lepší chladničku vrátí během několika let.
A zkuste se také vrátit při vaření k tlakovému hrnci. Při dlouhém vaření, například masa, šetří papiňák" 50 až 60 % elektřiny oproti vaření v klasickém hrnci. Při středně dlouhém vaření, což jsou třeba brambory spoříte 40 % energie.
foto: archiv firem Geberit a Korado
Nový komentář
Komentáře
Svatá pravda. My třeba sledujeme akční letáky, tak si můžeme nakoupit jídlo, co potřebujeme bez toho, aniž bychom se museli omezovat. Koukám na ně když tak tady.
Holky a víte o tom, že (třeba na našem sídlišti) má snad každá pátá rodina magnety na displejích na vodu? Točí se to jen trošku, nebo vůbec.
Meander: ... no, já zas nemám sprchu... ...mám koupelnu pod krovem a ve vaně si můžu maximálně čapnout.... ....a jinde místo není.....
svetluszka: Vez vany žiju taky už 6 let. Ne, že bych tak šetřila. Já ji prostě nemám
Nevypínám počítač, jenom monitory
Nyotaimori: ... ...6 let bez vany...?.. ...bych umřela..... dělá mi zle i týden na dovolené kde je jen sprcha....
Exupery: ooooooooooooooo - to pozor. Neplejtvam, nesvitime v mistnostech, kde nejsme ( pokud nepocitam nocni lampicky ).
Tim, ze uz to neresim jsem mela na mysli, ze me nepolejva pot pri pohledu na ucty. Holt je mi furt vedro, tak platime pre $200 mesicne za klimacku. Co mam delat? Kdyz je zima, muzes se obliknout, ja uz se vic svleknout fakt nemuzu.
A jsem takova, ze si nekdy napustim plnou vanu ( ohromnou ) a pak se jdu jeste sprchovat a nekdy se sprchuju i 5x denne. A ke vsemu si ve sprse cistim i zuby. Ale nic mi neprijde zbytecny plytvani. Normos se meju, normos chladim. Nevyhazujeme jidlo, dojidame ( davam na talire radeji mene, pridat si muzou ). Pocitace na noc vypiname a tak.
Meander: myslím, že ideální šetření je právě udělat taková opatření, aby dům nebo byt šetřil za tebe... a tys nemusela chodit doma ve čtyřech svetrech a čvachtat se v litříku vody
Meander: když je člověku zima, spálí víc kalorií
Meander:
lumpici: Zvlaste ten displej na mikrovlnce sezere spoustu proudu! A co na tom, ze v zime na balkone vsechno zmrzne - usetris i za mrazak!
kemy: Pravdu díš
Nešetřím. Proč taky. Neplýtvám, ale ani nešetřím. Abych se ani pořádně umýt nemohla a pořád se prala s kohoutky, abych na sebe vrstvila svetry a vodu na kafe si ohřívala pomalu nad svíčkou, to mě můžou všichni milovat... Anebo taky políbit šos
cmelda: já mám v kuchyni zavřenou teplou vodu úplně, máme myčku, takže teplou pouštím jenom když umývám třeba friťák. A v koupelně se každý den sprchujeme a jednou za týden koupeme ve vaně.
Nevím jestli máte někdo přehled o spotřebě vody za měsíc, my máme spotřebu 500-800 litrů teplá voda, studená voda v kuchyni 600-700 litrů, v koupelně 2000 - 3000 litrů.
U nás pomohlo když jsem chodila a připomínala (ale je pravda že děti mám mladší (5,7,13). A taky ty peníze co byli jako přeplatek jsem jim ukázala a viděli, co se za ně konkrétně pořídí. Bylo to skoro pro dva na zaplacení pobytu u moře. A teď je na to taky upozorňuji, když budeme šetřit, bude moře, když ne, nebude. A to na ně platí. Evka
článek sem nečetla, ale šetřit ZNAMENÁ omezovat se!
:) ale pomohlo castecne to, ze jsme prestali kupovat sprchovy gely a nasadili obycejny mydla, aby se nemohli vymlouvat, ze to nejde poradne smyt
Vivia: no tech uz maji tolik, ze by nas jeste meli dotovat jsou to uzasni chlapecci. jen na to vzdycky zapomene a kapesne jim vysoli a oni ho hned utrati a tak je to porad dokola
cmelda: peněžité sankce
Aja: no kdyz uz pod ni stoji, tak se najednou vysprchuji rychle, pochopitelne. uz jsem i teplou zastavila, ale mokro prebehli na wc a pustili si ji ... nejak mi ta valka nejde
cmelda: Jaký přístup mají ke studené?
křeček: ten budu mit az v unoru asi
cmelda: spíš předložit účet za vodu