Skutečně nevšední a zajímavý způsob starání se o domácí finance má čtenářka Alergino. Díky šikovnému seznamu přesně ví, kolik v nadcházejícím období utratí.

Jak na domácí finance? Vyzkoušejte seznam útrat, který používá čtenářka Alergino!


Dobrý den,

my si samotné účetnictví rozhodně doma nevedeme, to bych u toho musela sedět hodiny. Ale máme jiný metody, jak se snažíme ušetřit. Tím základním je samozřejmě založené spoření, ke kterému máme zaveden trvalý příkaz. Se zbylými penězi už musíme hospodařit sami. Zkoušeli jsme i obálkovou metodu, ale tato metoda opravdu nefunguje. Tak jsme to zkusili jinak. Udělali jsme si obědový jídelníček, dle kterého přesně nakoupíme suroviny. Víme, kolik utratíme běžně za pečivo, napíše všechny náklady na měsíc od nájmu počínaje, přes ostatní jídlo, drogérii, děti až po mimořádky. Tento seznam se snažíme dodržovat a nakupujeme hlavně z tohoto seznamu. Což znamená, že po výplatě se udělá velký nákup a pak se nakupují už jen maličkosti. Neříkám, stává se velmi často, že se nakoupí i věci mimo seznam. Ale už to není tak náročný.

A rozhodně největší úspora byla přestat kouřit! To byla ta největší a nejlepší úspora, co jsme mohly s manželem udělat. Najednou člověk poznal, že úplně tak bez peněz nejsme. Na konci měsíce nejsme nějak extrémně v plusu, ale pár stovek se tam najde a ty dáváme bokem, na předem vytyčené věci, na které chceme zase našetřit.

Jeden tip k šetření a vyjití s rozpočtem je ignorovat akce. „Jééé maso v akci“, tak místo toho, aby se nakoupily 2 kg, které spotřebuji daný měsíc, nakoupíme 5 kg. Přitom zjistíme, že v obchodě jsou i jiné akce, no to přece nemůžeme nekoupit, když je to tak levné. A začíná se utrácet za zbytečnosti. Přitom ty akce jsou každý měsíc a vždy když chceme nakupovat v akci, tak je daný měsíc najdeme.

Mám doma ještě malé děti a ty dostávají k Vánocům, narozeninám atd. také peníze. Nejsem rodič, který je musí ihned utratit, kór když jsou to peníze dětí a ne moje! U nich mi vyhovuje metoda obálková, mám odloženo na plavání, potřeby, hračky, přesně napsané, takže děti u nás nestrádají. Když dostanou větší částku, tak jdou ihned na spoření. Mohu říci, že si mnohdy připadám, že děti jsou bohatější než-li my. :-)

Alergino

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 2. listopadu 2011: Vedete si účetnictví?

  • Jak funguje vaše domácí účetnictví?

svickaOtázka k dnešnímu tématu zdá se jednoduchá, ale myslím, že odpovědí existuje spousta. Každý člověk má k financím jiný vztah a jinak je řeší. Někdo je dokonce vlastně ani moc řešit neumí a bude za jakoukoli radu vděčný. Zajímá mě tedy, jestli a jakým způsobem je řešíte vy, milé čtenářky? Své příspěvky k tomuto tématu zasílejte do 2. 11. 2011 a 15.00 hodin na e-mailovou adresu redakce (viz níže) a nezapomeňte, že chcete-li mít větší šanci na uveřejnění a na získání dárku, je potřeba, aby váš příspěvek byl dlouhý alespoň jako tento odstavec textu. Dárkem si tentokrát projasníte a provoníte bydlení, mám tu pro vás voňavou svíčku AIRWICK s podmanivými barevnými efekty v krásném balení se zápalkami.

Reklama