Podle průzkumu, realizovaného mezi internetovými uživateli, ale ani letos při výběru dárků Češi šetřit nehodlají, budou o něm ale více přemýšlet.

6358f4dcc3064obrazek.jpg

Patříte mezi ty, kteří ve svém domově v rámci šetření snížili termostat o dva stupně, omezili svícení a nastudovali si postupy, jak nejvíc ušetřit při nákupu potravin, ale co se týče Vánoc, omezení finančních prostředků neplánujete? Tak to nejste sami. Více než 63 % lidí, podle průzkumu realizovaného nákupním rádcem Heureka, bude utrácet za vánoční dárky stejně nebo více peněz než v loňském roce. V tomto směru tedy dva ze tří respondentů šetřit zkrátka nehodlají, a i přes probíhající ekonomickou krizi si chtějí užít Vánoce naplno.

Všechno nebo nic
Až 35 % lidí plánuje za dárky utratit částku mezi 5-10 tisíci korunami. To je stejně jako loni a předloni. Jsou ale i tací, kteří se ve vánočním nakupování pěkně rozšoupnou. Až 5 % dotazovaných totiž počítá s tím, že za dárky letos utratí více než 20 tisíc korun. Máme tu ale i druhou stranu mince. Necelých 8 % dotazovaných totiž nebude kupovat dárky žádné. Meziročně se také mírně snížil počet lidí, kteří plánují obdarovat více než 10 lidí. Ti, kteří svůj rozpočet na vánoční dárky rozdělí mezi 1-4 lidi ale naopak přibylo. Průzkum navíc ukázal, že vánočnímu nakupovacímu šílenství se budou více oddávat ženy. Zatímco muži budou nejčastěji obdarovávat 3-4 osoby, ženy rozdají dárečky 7-9 osobám.

Lákavé slevy i při vánočních nákupech
Slevy lze využít i v období Vánoc. Někteří z dotazovaných (23 %) budou dokonce při vánočních nákupech využívat slevové kupóny. I v tuto sváteční dobu je ale dobré být na pozoru a rozmyslet si, kde dárky nakoupíte. Vždy si můžete dohledat recenze na daný e-shop i na produkt, o který máte zájem.  Ostatně až 68 % lidí bude aktivně přemýšlet o tom, co nakoupí a dají na recenze ostatních zákazníků. Ty ověřené nabízí nákupní rádce Heureka, kde se dají produkty vyheurekovat a porovnat cena i kvalita zboží. Ačkoliv často zákazníci tápají, co by měli koupit pod stromeček ostatním, co by si přáli oni sami ví jasně. Alespoň podle průzkumu, ve kterém se na předních místech vánočních přání už standardně objevily stavebnice Lego jako dárky pro děti, ačkoliv na sběratelských kouscích si umí ujíždět i dospělí nebo chytrá elektronika jako tablety, mobily či hodinky. Ale v top třech nejvíc oblíbených dárcích se drží klasika v podobě knih nebo parfémů.

Koupený nebo vyrobený?
Jsou ale i tací, kteří se letos účastnit nekonečného procházení obchodů a číhání na ty nejlepší dárky nechtějí. Téměř 11 % dotazovaných se totiž letos radši oddá své fantazii a kreativitě a budou vyrábět vlastní dárky. Jediné, co je tedy nemine bude nakoupení komponentů k výrobě. I tato varianta obdarovávání má v sobě jakýsi nádech překvapení a originality, což se cení. 73 % lidí se ale na vybírání ideálních vánočních dárků soustředí vlastně v průběhu celého roku, protože poslouchají své okolí a zjišťují, co si jejich milovaní pod stromeček přejí. Pokud si ale po uplynutí roku stále neví rady, rádi se s příbuznými poradí a snaží se dávat si na vybírání dárků opravdu záležet.