V tomto týdnu se uskutečnilo setkání vylosované čtenářky s nickem tjety s hlavním představitelem vítězného seriálu redakčních duelů, hercem Romanem Vojtkem. Tjety si bez ostychu střihla roli redaktorky a připravila pro vás i krátký rozhovor.

Na základě vašeho hlasování vyhrál v půlročním souboji redakčních seriálových duelů retro seriál České televize, Vyprávěj. Vaším úkolem pak bylo správně odpovědět na tři soutěžní otázky, týkající se tohoto vítězného seriálu. Výhrou za správné zodpovězení všech otázek bylo setkání s hlavním představitelem vítězného seriálu.

Děkujeme za hojnou účast v soutěži. Z těch účastnic, které odpověděly správně, byla vylosována soutěžící s nickem tjety, Viz. Známe výherkyni, která přišla na setkání s hercem Romanem Vojtkem, představitelem hlavní role Karla Dvořáka, i se svojí dcerou Aničkou.
Roman Vojtek zase přišel se svojí dcerou Editkou, a tak vznikly pěkné fotografie i pěkný rozhovor – tentokrát v režii výherkyně tjety. :)

jedna

vítězná čtenářka tjety s dcerkou Aničkou u nás v redakci

dvaa

a tady už s hercem Romanem Vojtkem

tri

během setkání panovala přátelská atmosféra, při které oba hlavní protagonisté zjistili, že se znají už z dřívějška, z divadla

tri

na fotografii se svými dcerkami, čtenářka tjety s Aničkou a Roman Vojtek s Editkou

pett

průběh rozhovoru

Rozhovor s Romanem Vojtkem o seriálu Vyprávěj

Prošel jste při obsazení do seriálu Vyprávěj klasickým konkurzem, nebo byla role Karla Dvořáka psána přímo pro Vás?
Prošel jsem klasickým konkurzem, na jehož konci jsem si vyslechl klasickou větu: „Děkujeme, my se vám ozveme.“ A tentokrát se opravdu ozvali. Procházel jsem pak ještě několika koly, včetně kamerových zkoušek, jak se budu hodit k té a té filmové manželce apod. Zkoušel jsem asi s pěti slovenskými herečkami, které pak dostaly v seriálu také nějaké role, a nakonec jsme byli vybráni jako nejvhodnější dvojice s Andreou Kerestešovou. 

Děj příběhu se odehrává povětšinou v době socialismu. Vy jste se narodil v roce 1972, takže už také můžete ledacos vyprávět. Co se vám na té době líbilo a co byste jí naopak vytkl?
Já jsem v té době vyrůstal jako dítě, a pokud nevyrůstáte přímo v rodině, kde vám zavřeli tátu, tak se vás ten režim jako dítěte moc netýká. Měl jsem tátu soustružníka, mámu prodavačku, takže u nás to bylo v cajku. Měl jsem úplně normální bezstarostné dětství, ve kterém jsem neřešil, že žijeme v nějakém socialismu, že máma stála frontu na banány... Jako dítě jsem si prostě myslel, že to tak má být a že je to tak všude. Samozřejmě jinak bych situaci posuzoval jako třicetiletý, který má rodinu a děti. Ale byl jsem dítě. Chodil jsem i do Pionýru, protože všichni chodili do Pionýru. Na základce jsem v tom nic politického neviděl. Ale potom, když už člověk dostával rozum a měl informace o tom, jak je to v zahraničí, to už bylo něco jiného. Ale dětství... Mně se třeba líbilo to, že lidi, jak prd měli, tak k sobě měli tak nějak blíž. Sociální nůžky nebyly tak rozevřeny. Samozřejmě ten režim nebyl dobrý, ale určitě se netvořily takové kasty jako dnes.

Vaše seriálová manželka Eva (Andrea Kerestešová), a nejen ona, předvádí v seriálu úžasné dobové retro kostýmy, ovšem vy, muži, jste museli v tesilkách a upnutých košilích trpět.
Trpěli jsme. A opravdu hodně. Když se seriál začal natáčet, tak jsme velmi často natáčeli v dobových kostýmech, které byly z fundusu, takže byly z původních materiálů, které byly hodně umělé. A když se v tom člověk jenom trochu zapotil, nebylo to vůbec příjemné. Nepomohlo nic a vydržet v tom 12 hodin denně, to bylo někdy fakt peklo.
Postupem času nám však začali šít kostýmy už ze současných textilních materiálů, tak to pak bylo v pohodě.

Při natáčení seriálu se sešel doslova česko-slovenský kolektiv. Padalo i slovenské špičkování?
To určitě, my se špičkujeme pořád. Holky pořád říkají slovenským kolegyním, co tady dělají, že jim berou práci. A my si ze slovenských kolegů děláme srandu, že neumí česky, tak proč tady hrají. Slovenští kolegové si zase dělají srandu z nás, že neumíme pořádně chlastat a nic nevydržíme. To špičkování tam bylo určitě, to je vždycky, ale jako kamarádi se scházíme dodnes.

Na kterého z hereckých kolegů vzpomínáte nejraději?
Tak určitě na celou tu svoji úzkou hereckou rodinu, ale moc rád bych v prvé řadě vzpomenul na Radka Brzobohatého, který už bohužel mezi námi není. On se narodil stejně jako já na Valašsku, vždycky jsme se zdravili: „Nazdar, Valachu!“, takže si troufnu říct, že jsme k sobě měli blízko. Byl to fakt chlap, a záměrně říkám Chlap s velkým Ch. Já jsem ho například nikdy neslyšel si stěžovat. Kdykoliv, když jsme třeba točili celou noc a všichni ostatní měli řeči: „to je hrůza“ apod., Radek nikdy nedal žádnou nespokojenost najevo. Možná někde v koutku duše trpěl a chtělo se mu spát, ale nikdy to nedal na sobě znát. Navenek pořád držel tu figuru chlapa, také měl smysl pro humor, bylo prostě krásné s ním pracovat.
Bohužel, jak známo, asi dva dny nebo tři dny po posledním natáčecím dnu zemřel.
Pak bych samozřejmě rád zmínil Andreu Kerestešovou, se kterou jsme si opravdu padli do oka, strávili jsme spolu pět natáčecích let, takže ona je opravdu moje druhá žena. (smích)

Klasická otázka: Máte nějakou veselou historku z natáčení?
A sakra. (smích) Pro mě bylo třeba nejveselejší natáčení v NDR. Ten díl se tak i jmenoval: NDR, kdy jsme jeli škodovkou do východního Německa, na Rujanu, a potkali jsme jednu českou rodinku v trabantu, kde jsme před nimi utíkali... nebo, kdo z vás byl někdy na Rujaně, tak ví, že tam je zima i v létě. My jsme točili v dubnu, kdy tam bylo 14 stupňů, voda měla 13 a my jsme se museli pořád tvářit, jak je teplá a jak je to bezvadné. Navíc jsme točili na nudapláži, takže jsme byli permanentně nazí a ještě ten kemp, ve kterém tam jsme, jsme si sami postavili ze starých stanů sedmdesátých let, včetně vybavení, takže všichni, kteří jeli kolem, nechápali, co to tam stojí za kemp, co se stalo, jestli se to vrátilo. Vůbec tomu nerozuměli. (smích)
A pár let nato přišel druhý extrém, to jsme jeli jako do Jugoslávie, točilo se to opravdu v Chorvatsku, a tam zase byla pro změnu taková extrémní vedra, že byl dokonce vyhlášen i výjimečný stav. Bylo přes 40 stupňů, lidé nechodili do práce a my jsme točili v rozpáleném městě, v Zadaru, žádné válení u pláže, točili jsme i 12 hodin denně a opravdu jsme padali vedrem na hubu.

Mimo seriál: Ještě nám prozraďte, co Vy osobně chystáte nového, kde Vás můžeme vidět, na co se těšit?
Teď jsem začal v divadle Hybernia zkoušet nový muzikál Marie Antoinetta v titulní roli s Monikou Absolonovou, já jí hraju manžela Ludvíka XVI. Premiéra muzikálu bude v dubnu. V prosinci jsme měli obnovenou premiéru muzikálové komedie MilujuTě, ale... v divadle Palace, jinak hraju v Hybernii v další muzikálové komedii Zoro, pak tam hraji v Quasimodovi, a Městském divadle Brno hraju v inscenaci Sugar, kde mám roli jednoho z hudebníků, kteří se převlékají za ženské a prchají před gangstery.
Také pořád točím seriál Ulici a chystám se na natáčení nového seriálu, o kterém ale ještě nemůžu moc mluvit, jen můžu trochu naznačit, že tým lidí kolem něj má něco společného i s týmem Vyprávěj.

Děkuji za setkání a za rozhovor, a ať se Vám daří v práci i v soukromí.

tjety
foto a spoluautor rozhovoru A.Stušková

Reklama