V pražské Celetné ulici se před pár dny otevřelo muzeum voskových figurín Grévin. Pokud však čekáte pouhé napodobeniny slavných jmen, jste na omylu. Figuríny slavných majitelů jsou až neuvěřitelně realistické, proto se nedivte, až se při návštěvě budete chtít rozeběhnout za Belmondem a požádat ho o podpis.

foto 7

Nikdy jsem nebyla taková, že bych si naplánovala dobrovolně výlet do muzea, přišlo mi to i zbytečné vyhazování peněz. Když se ale nedávno otevřelo muzeum Grévin a kamarádky, které tam šly na prohlídku, mi referovaly, jak je to neskutečné, rozhodla jsem se, že vyrazím. Musím říct, že jsem byla v naprostém úžasu stejně jako ony. Je až dech beroucí, jak jsou voskové figuríny do detailu propracované a při pohledu do jejich očí se ve vás střídají různé pocity. Nejvíce emocí ve mně vyvolal pohled Mistra Jana Husa, sdílela jsem jeho odhodlanost a utrpení, které asi prožíval, když byl upalován.

Pojďme se společně projít světem překvapivých setkání s osobnostmi z dob minulých, i těch současných. Už ve vstupní hale vás přivítá v četnické uniformě Louis de Funés, opodál stojí Indiana Jones a potkáte zde i elegantního Nicolase Cage.

Zpátky do minulosti

Pomyslný start prohlídky je v alchymistické laboratoři, kde vás přivítá hlas alchymisty, který vás pozve na cestu do jiné dimenze. Následně vejdete do prvorepublikové kavárny, kde u baru na vás čeká moderátorka Jolana Voldánová. Přisednout si můžete Bohumilu Hrabalovi, který zde sedí s pivem, nebo hercům Vladimíru Menšíkovi či Karlu Čapkovi. Zde je velmi zajímavý videomapping, kde je řada odkazů na osobnosti, např. tramvaj, kterou Bohumil Hrabal jezdil na pivo, Karlův most, kde podjedou čeští hokejisté, aby se vzápětí seshora snesla Eiffelova věž či pražský Orloj.

foto 1


Lepší než hodina dějepisu

Projdete kolem kulečníkového stolu, kde hraje úsměvná dvojce, která by se asi jen tak nepotkala, dobrý voják Švejk zde soupeří s Albertem Einsteinem. Projdete podvečerní uličkou ze staré Prahy rovnou do sportovní síně slávy. Zde nesmí chybět Emil Zátopek, Petr Čech společně s Dominikem Haškem, Wayne Gretzky a mnoho dalších.

Další část střeží Václav IV. na koni, zde jsou osobnosti dějin jako již zmiňovaný Jan Hus na hranici, rabín Löw se svým golemem, Rudolf II. či Jan Amos Komenský.

Následuje hudební místnost, kde Marii Terezii hraje malý Mozart, nesmím opomenout Louise Amstronga, který zde hraje na svou neodmyslitelnou zlatou trumpetu. Při detailním pohledu na jeho ruce až zamrazí, jsou vážně propracované do toho sebemenšího detailu. Volným krokem přejdete do prostoru, kde se nacházejí velké politické špičky, mezi kterými nechybí ani náš Václav Havel.

foto 3

Jako na červeném koberci

Když vejdete do pomyslného divadla, první, koho nejspíše spatříte, bude roztomilá zrzečka Aňa Geislerová, z hlediště pozorují projekci filmu Amadeus John Lennon s Janem Třískou. Neuvěřitelně realistická je postava Miloše Formana, stejně jako Gerarda Depardiea, který hledí do očí elegantní Dagmar Havlové.

Na závěr vejdete do sálu plného slavných filmových, pěveckých a modelingových hvězd. Do sálu vás uvede Lucie Bílá v krásných červených šatech, které sama zpěvačka věnovala, stejně jako šperky, které zdobí její opravdu naditý dekolt. V záři světel zde stojí slavný pár Brangelina, tedy Brad Pitt a Angelina Jolie, George Clooney, Celine Dion, ale nechybí ani české star jako Helenka Vondráčková, Karel Gott nebo úchvatně krásná Tereza Maxová.  

foto 5


To je jen malá ukázka, co na ploše 3000 m2 můžete vidět. Je zde celkem 80 voskových figurín, kdy výroba jedné figuríny trvala tři měsíce a cena začíná na milionu korun. Všechny mají pravé vlasy, které jsou ručně vsázeny a pravidelně se myjí, stejně se pečuje i o kostýmy či make-up. Každé ráno před otevíračkou své svěřence překontrolují jejich pečovatelky a podle potřeby je upraví. Na figuríny je dovoleno si sáhnout, vyfotit se s nimi, kdy je samozřejmě ať už účelně, nebo náhodou nějaký návštěvník poničí, ale i na to jsou v Grévinu připraveni.

foto 8

Rozhodně vám všem návštěvu tohoto muzea doporučuji, ať už budete chtít vyrazit na rande, nebo výlet s rodinou, rozhodně nebudete litovat!

Více informací naleznete na www.grevin-praha.com/cz

foto 8

Čtěte také:

Reklama