Chtěla bych se s vámi podělit o svou nejčerstvější vzpomínku, kterou mám na včerejší večer.

Poprvé v životě jsem se setkala s mnichy z chrámu Shaolin. Jsou to mistři kung-fu a včera zavítali do Brna, aby tu předvedli své umění na jediném představení v České republice. Představení začínalo v sedm, ale už po šesté se před halou Vodova tísnil velký dav. Naštěstí jsme přišli brzy, takže jsme byli mezi prvními, kteří se dostali dovnitř, a mohli jsme si vybrat místa těsně před pódiem. Pak už zbývalo jen čekat, až se ozve gong a hlas jakoby z dálky, který provázel celé představení, uvede mistry na jeviště.

Pár minut po sedmé se otevřely kulisové dveře, rozezněla se příjemná relaxační hudba a na jeviště vešli mniši oblečení do svých tradičních oranžových oděvů. Začali předvádět svou obratnost a mrštnost v přemetech, soubojích a cvičebních sestavách, když se na pódiu objevil kluk, který je pozoroval. Všiml si ho jeden mnich a začal se mu věnovat, vyprávět mu (a tím i nám) o životě shaolinských mnichů. Jak každé ráno meditují, pak tvrdě trénují a rozvíjejí tělo i ducha v harmonii.

Mniši na pódiu "tančili" společně i každý zvlášť, předváděli náznak boje s některou ze svých osmnácti zbraní, "létali" vzduchem a předváděli výdrž ležením na mečích nebo hrotech. Velký údiv diváků vzbudili ti, kteří nechali na svých nohou a rukou "dříví štípat". Jeden mnich po dlouhém soustředění zlomil o svou hlavu železnou tyč, která se tím nárazem roztříštila na kousky.

Po přestávce přišel na pódium nejstarší mnich, pravděpodobně Mistr, a předvedl sestavu, kterou cvičí každé ráno už osmdesát let. Pokud mu opravdu bylo minimálně devadesát, nevypadal na to. Sestava byla velice náročná, a když ji pak předváděl jiný mnich, měl s ní docela problémy.

Po Mistrovi se na jevišti opět rozvířil svist zbraní, hlavně nundžaků, bičů, mečů a holí a mniši předvedli efektní souboje.
Na konci představení se objevili mniši a každý nesl v ruce bílou lilii. Sestoupili z pódia, vešli mezi diváky a lilie jim rozdávali. Mně se dostalo té cti, že mi lilii dal přímo Mistr. Byla jsem tak překvapená, že jsem mu jen tak zběžně poděkovala mírnou poklonou. Lilii jsem opatrovala celou cestu domů, dala jsem ji do vázy, kde do rána pookřála.

Byl to úžasný zážitek, který mě obohatil tím víc, že už nějakou dobu cvičím tai-či, a tak jsem se na mnichy ze Shaolinu dívala možná jinýma očima než ostatní.

Sitta


A co vy ostatní? Jakou vy máte vzpomínku na nej zážitek? Napište nám!

Stejně tak nám napište, co se vám jako první vybaví při vyslovení věty: Situace byla mimo moji kontrolu!

Adresa redakce: redakce@zena-in.cz 

Reklama