Zdravotní sestraZdravotní sestry v nemocnicích si od července polepší průměrně o 2500 korun. Současná ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová uvedla, že se jim zvýší platy o 15 %, na což mají zdravotní pojišťovny připravenu jednu miliardu.

V Česku pracuje asi 90 tisíc sester, v nemocnicích jich je asi 37 tisíc a právě nemocnice mají největší problém s odchody sester. „Naší snahou je situaci sester stabilizovat a zajistit jim lepší podmínky pro výkon práce. Uskutečňujeme kroky, které tuto situaci v nejbližší době změní,“ prohlásila Filipiová. Loni v prosinci chybělo v Česku 1090 sester, nejhorší situace byla v Praze.

Zdravotní sestraNavýšení platů se provede jednak zvýšením tarifů a také zavedením příplatku pro zdravotníky a úpravou katalogu práce. Sestry budou zaplaceny i za odborné činnosti, které už provádějí, ale zatím nejsou pro pojišťovny samostatně vykazovány.

Pro představu: Průměrná měsíční mzda všeobecné sestry byla loni 24 221 korun. Polepšit si mají i zdravotničtí asistenti, což jsou absolventi zdravotnických škol, kteří nemůžou pracovat bez dohledu sestry – ti se totiž mají změnit na praktickou sestru, stoupnou jim kompetence a následně i ohodnocení.

V budoucnu dojde ke změnám i v systému vzdělávání. Zatímco nyní musí sestra studovat až deset let, aby mohla pracovat samostatně, v budoucnu by se měla tato doba zkrátit o tři roky, aniž se podle představ ministerstva zhorší kvalita vzdělávání.