Měli a máte se svou sestrou nebo bratrem dobrý vztah, nebo jste se hádali a teď už spolu vůbec nekomunikujete?

Jak vlastně vznikají takové  rozepře, které dokáží znepříjemňovat život rodině a blízkým?

Dá se vůbec nějak změnit to, aby odstrkovaní přestali být odstrkovanými a panovační si uvědomili, jak jsou někdy nesnesitelní?

 

Moje kamarádka Petra patří do té skupiny odstrkovaných, a i když si to uvědomuje, raději tiše trpí, než aby před svými rodiči něco řekla. Na druhé straně její sestra Klára s touto její tichou pokorou počítá tak, že skoro vše se točí a organizuje podle ní.

Nevím, jak bych se zachovala na jejím místě, kdyby mě sestra neustále vydírala tichým mlčením, a asi se ani nemůžu vžít do její „kůže“, jen je pro mě nepochopitelné, že se nebrání a nic s tím nedělá. Petře je osmnáct let a místo, aby se chodila bavit se svými přáteli, tráví čas doma, poněvadž  Klára by okamžitě chtěla jít s ní, shazovala by ji a tomu se Petra neumí bránit. Jednou z posledních (mnou nepochopitelných) výroků Kláry je: „Měla by ses zamyslet nad svým chováním, je to hrozné, jak jsou k tobě všichni hodní a milí!“

 

Položila jsem dvě otázky na toto téma MUDr. Petře Nečasové:
Může to v sourozeneckém vztahu dojít tak daleko, že se může jednat až o nějakou formu domácího násilí?

„V každém vztahu, kde jeden je agresor, může jít o domácí násilí a tenhle psychický nátlak jedné osoby na druhou se navíc špatně prokazuje, protože většinou se ten utiskovaný stydí o svém problému mluvit.“

 

Měli by známí z nejbližšího okolí upozornit na problém rodiče a tak pomoci těm odstrkovaným?

 „Jak už jsem řekla, většinou ten poškozený se stydí o tomto mluvit, a proto ani nejbližší okolí nic netuší. Naštěstí se v poslední době i o tomto problému začíná víc mluvit, takže mezi pacienty jich taky o něco víc přibylo a ve skupině mezi stejně postiženými lidmi se dříve rozmluví o svých problémech." 

 

Zkoušeli jsme s přáteli také pomoci, aspoň mírnými narážkami ukázat Kláře, jak se nám její chování jeví, ale bylo to (z pohledu Petry) ještě horší, a proto už jen přihlížíme.

 

Vím, že problém Petry není to nejhorší, co se může doma v rodině za zavřenými dveřmi stát, ale problém to je a Petra a jí podobná děvčata nemusí jen tajně plakávat v koupelně, ale mohou si o svém problému promluvit s někým nezaujatým a dostat na celou věc jiný pohled.


Zjistila jsem také, že pokud by si nechtěli povídat o svých problémech veřejně, mohou zavolat na linku bezpečí pro děti a mládež (800 155 555), kde mohou volat i takto velké „děti“, a pomoci se jim také dostane v Bílém Kruhu Bezpečí (www.bkb.cz).
                         
Reklama