Za svoji práci ve zdravotnictví, sociálních odvětvích a výzkumu byly během slavnostního večera na pražském Žofíně oceněny zdravotní sestry. A ejhle - i když je v povědomí lidí zakódováno, že tuto práci vykonávají především ženy, letos získal nejvyšší ocenění, které je možné za tuto práci v Česku obdržet, Radek Hudousekz FN Plzeň. Je to vůbec první muž, který byl v anketě za její sedmiletou éru nominovaný, a tak je jeho vítězství docela překvapivé. „Tento večer se nesl ve zvláštním duchu,“ uvedl člen poroty Stanislav Jančík, marketingový ředitel společnosti HARTMANN-RICO. „Častěji se mluví o lékařích než o zdravotních sestrách, a přitom na kvalitním zdravotnictví mají sestry velký podíl. A že jsou v povolání sester také muži, je považováno spíše za raritu. Volba Radka Hudouska jako sestry roku a záštita tak výrazné osobnosti, jakou je Dagmar Havlová, svědčí jednak o důležitosti povolání zdravotní sestry a jednak o tom, že i muž může být velice kvalitní sestrou,“ dodal s trochou nadsázky Jančík.

V kategorii Sestra v sociální péči byla oceněna Dana Petrželková - vrchní sestra a zástupkyně ředitele Diakonie Českobratrské církve evangelické – střediska v Libici nad Cidlinou.

V kategorii Sestra ve výzkumu a vzdělávání to byla Doc. PhDr. Miroslava Kyasová, Ph.D. – členka Společnosti pro výchovu pracovníků ve zdravotnictví České lékařské společnosti J. E. Purkyně.

Čestné ocenění za celoživotní dílo v ošetřovatelství bylo uděleno Miloslavě Kejíkové z LDN v Bílovicích nad Svitavou.


A co si myslíte vy, ženy-in? Může být chlap lepší sestrou než žena? Je to dostatečně „mužné" povolání? Chtěly byste, aby vás v nemocnici ošetřoval muž? A nemůže jít v případě Radka Hudouska o „pozitivní diskriminaci"? :-)

Reklama