Lída si trvá na svém, přestože česká legislativa to oficiálně neumožňuje. Darování pohlavních buněk, tedy vajíček i spermií, je totiž v České republice anonymní, a to i v případě, že obě strany chtějí tu druhou poznat.

6206427eed208obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

„Na Lídu argument o anonymitě neplatí. Na jedné reprodukční klinice má známou a tvrdí, že za peníze jde všechno. A kdyby to náhodou nešlo v Česku, určitě se prý najde někdo ochotný v zahraničí. Je mi sestry moc líto, vím, jak strašně touží po miminku a kolik má za sebou smutku, ale darovat vajíčka jí nechci z několika důvodů,“ tvrdí Eva.

Prvním důvodem je podle Evy skutečnost, že vůbec nechce podstupovat proceduru darování. Má strach ze zdravotnických zařízení a z potenciálních rizik. Za druhé si nedovede představit, že by z jejího genetického materiálu vzniklo dítě, které by bylo oficiálně její neteří, ale neoficiálně vlastně dcerou.

„Nedovedu si představit, co by to jednou mohlo udělat s rodinnými vztahy. I když ty to poznamenalo už teď. Sestra na mě nejdřív byla jako milius, prosila skoro na kolenou, slibovala, že mě za to královsky finančně odmění a do konce života bude mým dlužníkem. Když jsem jí řekla, že do toho nechci jít, otočila a teď je na mě naštvaná. V jednom záchvatu vzteku mi dokonce vyčetla, že jsem jí nikdy nepřála, aby byla šťastná a že jí celý život dělám jen naschvály. Nejhorší je, že se na její stranu postavila i naše matka. Prý by mi to nic neudělalo, kdybych svojí sestře pomohla. Ostatně nejde o to, abych jí darovala ledvinu, ale jen vajíčka, kterých mám určitě ještě dost. Argument, že sestře s manželem určitě najdou vhodnou dárkyni, protože všechny ženy před darováním prověřují a testují, pro ně absolutně nic neznamená,“ říká Eva, která je rozhodnutá sestře neustoupit, i když se to pravděpodobně na jejich vztazích navždy podepíše.

6206424617638obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

„Doufám, že až bude mít konečně miminko, zapomene na tyhle hloupé spory a bude všechno jako dřív. Moc bych to jí i sobě přála,“ uzavírá Eva.

Zdroje: respondentka Eva, FN Motol, Zákon o specifických zdravotních službách

Čtěte také: