Kateřina provozuje malý obchod s potravinami. Se svým mužem a třemi dětmi bydlí nedaleko svého pracoviště, přesto se v posledních dnech cítila velmi vyčerpaná. Nestandardní situace na ni kladla – tak jako na většinu z nás – velké nároky. Když jí její mladší sestra nabídla, že jí v této náročné době pomůže s domácností, nadšeně souhlasila. Uvolnila jí obratem jeden pokoj, aby se k nim mohla nastěhovat a měla i trochu soukromí na studium, které momentálně i všem vysokoškolákům běží pouze na dálku.
 
Vše by mohlo být naprosto ideální, ale opak je pravdou. Z mladší sestřičky se totiž vyklubal učiněný diktátor, který začal usurpovat celou naši rodinu,“ začíná své vyprávění stále unavená žena. „Ano, uvědomuji si, že mi na jednu stranu velmi pomáhá. Dál se můžeme s manželem věnovat své práci – já prodávám, on zajišťuje zásobování. Bez ní bychom to asi vůbec nezvládli. Děti jsou díky ní pod dohledem a dostávají pravidelně najíst, ale...“ povzdychne si.

shutterstock-428993830.jpg

Foto: Shutterstock

Těch ALE je bohužel několik a Kateřině přijdou za hranicí normálního chování. „První, co sestra udělala, když se nastěhovala, bylo, že vyložila a probrala celou lednici i komoru, kde mám uloženy potraviny. Nevadilo mi to. Musí mít přece přehled, když jsme domluvily, že bude dětem i připravovat jídlo,“ říká smířlivě, ale je znát, že i taková nevyžádaná a detailní kontrola její domácnosti ji trochu rozhodila. „S úsměvem jsem brala i fakt, když všechny položky pečlivě sepsala a přeskládala podle sebe,“ dodává a nervózně si prohrábne vlasy, protože v tuto chvíli začalo peklo.
 
Od té doby si nikdo z nás bez jejího svolení nemůže cokoliv sám vzít,“ prozrazuje neuvěřitelnou situaci maminka tří dětí. „Vše má naplánováno, jídlo dostáváme na příděl. Když jsem si minule vzala ještě před spaním kus sýra s chlebem, protože jsem fakt byla bez sil, dostala jsem kázání, že nedodržuju pravidla a narušuji jí koncepci,“ popisuje neuvěřitelnou situaci.

  • Ano, samozřejmě si s ní zkoušela o tom promluvit, ale jen se pohádaly. „Prý jí mám být vděčná, že to umí tak zorganizovat,“ krčí rameny a dodává, že něco na tom asi je. Její péče o domácnost byla vždy lehce chaotická.

Také děti to prý snášejí dobře a snad je to i baví. Berou to jako hru, kterou vymyslela teta Andrea, aby se bavily.Sestra se zdá být opravdu ve svém živlu. Jako by na tuto situaci čekala celý svůj život, až bude moct uplatnit své schopnosti ohledně plánování a prosazování svých nápadů. Ostatně v tom druhém byla dobrá už jako dítě, si vzpomínám,“ dodává hořce Kateřina, která čím dál více uvažuje, že se se sestřičkou kvůli vnitřnímu pnutí rozloučí. Zatím jí v tom brání bohužel hned několik věcí. Jednak by bez ní nemohla být tolik v práci, a pak neví, kam by vlastně Andrea šla. K rodičům, kteří patří do rizikové skupiny a bydlí v malém bytě, ji posílat nechce. A tak bude muset dál ve vlastním bytě zřejmě žádat o každé pitomé jablko navíc... Nebo risknout rebelství a potají v noci krást to, co si sama před tím za vlastní peníze nakoupila. „A třeba se to svede na našeho psa“, usmívá se svému nápadu, i když ví, že bystrá sestra stejně zjistí pravdu. 

Přečtěte si také:

Reklama