Kojenci byli v předem stanovenou dobu přinášeni pouze ke kojení na pokoje maminek. Předpokládalo se také, že nedělky budou mít více času k odpočinku i spánku, poněvadž nebudou rušeny křikem novorozenců.
Ale objevily se i nevýhody. Infekce se vyskytovaly dál – přes všechnu snahu i vědecké pokroky. Někteří kojenci odmítali podřídit se naordinovaným časům ke kojení, a tak je sestry musely dokrmovat z lahvičky. Děti pak bylo nutno předčasně odstavovat, protože pití z lahvičky bylo snazší.
A tak se podle návodu dětských lékařů přešlo na jinou metodu, vyzkoušenou anglickými odborníky. Říká se jí “rooming-in”. Spočívá v tom, že matka žije se svým dítětem ve společném pokoji. Pod vedením zdravotnického personálu se sama o dítě stará a kojí je podle potřeby, kdykoli má dítě hlad.
Ať tak či onak, denně k vám přijde na vizitu porodník a zkontroluje váš zdravotní stav. Každý den přijde i dětský lékař a podá vám informace o vašem děťátku.
Využijte těchto vizit lékařů a ptejte se na vše, co je vám nejasné. Na oddělení šestinedělí zůstanete i s dítětem přibližně 4–7 dní, případně déle. Záleží na tom, jak dítě prospívá a jak dlouhou dobu budete potřebovat na zotavení po porodu.
Nový komentář
Komentáře
zajímavý článek
megrin: Cítím to úplně stejně. Čekám druhé a jsem ráda, že alespoň budu mít ty 4 dny na to jakž takž se zotavit.
Rodila jsem pred tremi a pul tydny ve Vidni. A byla to uplna nadhera. Porodni asistentka byla Ceska (uzasna pani Dana z Breclavi) a i jedna detska sestra byla Ceska (pro zmenu z Mikulova), rodit jsem mohla asi na 10 ruznych zpusobu,s manzelem nas nechali v prijemnem prostredi osamote, kdyz jsem mela bolesti a tak mi zkracoval tento cas cetbou nahlas. Pristup celeho personalu byl absolutne uzasny. Taky jsem vyuzila rooming-in a zustala jsem 4 dny, protoze jsem pri prvnim ditei chtela mit jistotu, ze vse dokonale chapu. Na ty ctyri dny se ted, kdyz jsem na dite doma sama, divam jako na luxusni lazne a uz pocitam, kdy by mohlo byt druhe
.
Vivian: on to snad byl nějaký zvláštní program - maminka půjde domu a za ní domů příjde sestra nebo i lékař zkontrolovat jí i miminko.
a když jsem si o tom povídali, tak říkala, že by domů nešla hned ani náhodou
Doma na ní čekal hladový manžel, druhé dítě a domácnost ve strašném stavu, takže chtěla mít chvilku toho malého jenom pro sebe, v klidu se zotavit (aspoň částečně) a taky mít malého pod dozorem.
nemám, ale kamarádky argumenty mi přišli dost logické
Moje kamarádka těď měla druhé mimi
Já mimi
Ostatně myslím, že pokud by matka kdekoliv projevila zájem o to jít po porodu druhý den domů, bude jí to umožněno. (Lékař jí pouze nechá podepsat prohlášení, jímž přebírá odpovědnost za zdraví své a svého dítěte.) Lékaři nemohou nikoho držet v nemocnici proti jeho vůli. Nejspíš se sice budou tvářit dost nepříjemně (zvlášť ti "důležití"), ale tím bych se nenechala odradit
megrin: Myslím, že jsou na to maminky pořád ještě prostě zvyklé.
Vždyť jsem psala, že je to individuální. Ale řekla bych, že i u nás to k tomu trendu bude směřovat, protože náklady na pobyt matky s dítětem v nemocnici jsou dost vysoké. A pokud není důvod, aby dítě či matka setrvávaly pod lékařským dohledem, pak proč by se nemohli zotavovat doma? Nikdo netvrdí, že se mamina hned zapřáhne do domácích prací. A k tomu, aby se naučila pečovat o dítě přece nemusí ležet ve špitále, nebo jo?? Může ji přece navštěvovat sestra, která jí všechno ukáže, vysvětlí, naučí, zkontroluje dítě...
Nemluvím o případech, kdy je matka nebo dítě v ohrožení zdraví. To je pak samozřejmé, že zůstanou v odborné péči. Ale pokud není důvod...
Ono jít brzo po porodu domů se zkoušelo i u nás - četla jsem o tom nějakém komentáře, že to zkoušeli snad u Apolináře (?) v Praze ("nemocnice je pro nemocné a porod neni nemoc"). Nabízeli rodičkám možnost odejít druhý den domů, ale nebyl o to příliš velký zájem. Hlavně maminky s prvním miminkem ctěly mít jistotu, že jejich ratolest je v pořádku a péči o ní zvládly správně
Proč jste se nikdo nepřihlásil??
Četla jsem, že v zahraničí je trend takový, že matky se nechávají po porodu v ústavní péči po co minimální dobu. Pokud je zdravotní stav matky i dítěte dobrý, mohou druhý nebo třetí den odejít domů. Koneckonců, i pak je snad může navštěvovat lékař nebo sestra a zajistit tak patřičný dohled.
Nemocniční péče je totiž poměrně nákladná a pak, zotavování šestinedělky probíhá určitě v domácích podmínkách rychleji a lépe.