„Uuuuf... a mám to za sebou!“ proběhne hlavou či ústy skoro každé novopečené mamince po posledním mohutném zatlačení na porodním sále. Jenže pozor! Ono to tak docela pravda není, porod je totiž jen startovní čára.
Poklidné projížďky skočárkem a výlety po horách skrosínkou, veselé hodiny kojeneckého plavání a cvičení, jízdy na kole súžasně vychytaným přívěsným vozíkem obsahujícím naprosto spokojené vrnící robátko. Takové a podobné filmy si mnohé znás vtěhotenství promítají ve své soukromé, hormony a mateřskými city oblouzené nitrolebeční promítačce. Jenže ouha, ony ty rodičovské začátky mohou býttrochu svízelnější. Většinou se nám o to postará „úžasné“ období zvané šestinedělí. Co ty méně šťastné znás bude vtéto době pravděpodobně očekávat?
Kolik bolístek si odnesete zporodnice?
» Netřeba asi připomínat, že každá znás poporodní čas snáší a prožívá jinak. Existuje ale skupina fyzických obtíží, se kterými se po porodu setkává velké procento žen. Bolest voblasti hráze po epiziotomi (v ČR prováděna u 40-50 % rodiček) je jevem poměrně častým. Péče o hráz spočívá v pravidelné očistě (sprchování) a udržování jizvy vsuchu, osvědčuje se vysoušení fénem. Vhodné je chodit ve volném oblečení bez spodního prádla. Při bolestivosti je možné aplikovat po konzultaci slékařem nesteroidní antiflogistika. Na otok hráze lze lokálně aplikovat led, pomáhají i sedací koupele zdubové kůry. Vpřípadě, že je vám dopřáno vdomácnosti chvíli posedět, doporučuje se použití nafukovacího kruhu.
» Některé ženy si stěžují na bolesti pánve a kostrče, ty jsou důsledkem velkého roztaženítéto oblasti v druhé době porodní. Obtíže časem odezní, pokud však kontaktujete dobrého fyzioterapeuta, vyplatí se vám to. Podobným druhem obtíží jsou bolestivé pocity na hrudi a občasné problémy sdýcháním. Ty jsou důsledkem namožení hrudního svalstva během vypuzování děťátka. I tyto bolesti časem odeznívají.
» Některé čerstvé maminky též nepotěší podlitiny či popraskané žilky vočích. On ten tlak, který rodička vyvine při expedici potomka na svět, opravdunení malý. Nejeden porodník vám doporučí tlačit a mít oči pevně zavřené.
» Naprosto normální je celková únava podobně jako po náročném závodu či zápasu.
» Kapitolou sama pro sebe jsou záležitosti okolo nastupující laktace a zvykání si na vyživování jiné osoby částí svého těla. Touto problematikou jsme se již na Žena-in zabývali ZDE.
» Milé dámy, pokud budete po dobu kolem asi tří měsíců po vyklubání potomka lehce inkontinentní, neděste se! Tento jev se totiž týká kolem 15 % všech nedělek a je přechodný.
» Poslední záležitostí, kterou se rozhodně nenechte vyvést zmíry, jsou bolesti vpodbřišku (děloha se začíná vracet do původní podoby). Nepříjemné stahy se budou objevovat pouze několik dní (asi 3) po porodu. Tyto problémy většinou nerozházejí prvorodičky, neboť u nich jsou bolestivé méně. Více obtěžovat budou matky, jež už nějakého vlastního potomka doma mají. Obtíže se stupňují díky zvýšené sekreci oxytocinu při kojení. Jedinou pomocí jsou mírná analgetika a lehké cvičení.
Co se děje ve vašem těle?
Děloha – tento orgán zažívá bouřlivé změny, jednoduše alaicky řečeno se svinuje a čistí. Tvorba nové děložní sliznice je dokončena kolem šestého týdne po porodu. Během této doby odcházejí zdutiny děložní tzv. očistky.Největší množství se jich vylučujetřetí a čtvrtýpoporodní den. Zvláště mohutné jsou u matek, které mají za sebou více než jeden porod. Méně intenzivní bývají v případě císařského řezu, po němž probíhá instrumentální revize dělohy. Pozor, velmi nevhodné je používání tamponů!
Děložníhrdlo - i cervix si v těhotenství a při vypuzování plodu prochází nejrůznějšími proměnami, ty se upravují opět domagických šesti týdnů. Nicméně vněkterých případech ještě přetrvává otok cervikální tkáně.
Vaječníky – jak je všeobecně známo, probíhající laktace je faktorem omezujícím nástup ovulace a menstruace. Na antikoncepční účinnost kojení však raději nespoléhejte! U žen, které nekojí, se první ovulace objeví mezi sedmdesátým až osmdesátýmdnem po porodu. U kojících matek dochází kprvní ovulaci průměrně všestém měsíci po porodu (konec plného kojení). Délka období bez ovulace závisí na frekvenci krmení, délce trvání jednotlivých kojení a množství další doplňkové stravy novorozence.
Kardiovaskulární systém – v těhotenství se zvyšuje krevní objem asi o 35 %.
Trávicí ústrojí - vprůběhu prvních dvou poporodních týdnů se normalizuje hybnost střev. Vtéto době je běžné nadýmání a zácpa. Na tomto stavu se podílí i snížený příjem tekutin během porodu, předporodní otoky, snížený břišní tonus, psychické vlivy (obavy zbolesti např. zdůvodu přítomnosti hemoroidů či šití po epiziotomii).
Močové ústrojí – po porodu budete čůrat jako o závod! Prvních 4-5poporodních dnů vyloučíte až třilitry tekutiny za den.
Endokrinní systém –šestinedělí je časem výrazných hormonálních změn. Ty jsou způsobeny náhlým poklesem hladin progesteronu a estrogenu a následným nárůstem hodnoty hormonu prolaktinu. Ta je závislá na frekvenci kojení.
U nekojících žen se endokrinních funkce vrací do normálu do 6týdnů po porodu.
Snížení tělesné hmotnosti – to nejlepší na konec. Nejvíce vítanou poporodní změnou je samozřejmě snížení tělesné hmotnosti. Okamžitá ztráta se pohybuje mezi 5 a 6,5kg.
Poporodní blues a „depka“
Poporodní blues - je naprosto běžné až u 70 % nedělek dva až tři dny po porodu. Projevuje se přechodnými stavy plačtivosti, úzkosti, podrážděnosti, psychické lability (jednou nahoře – jednou dole), někdy i poruchami komunikace, ztrátou sebedůvěry a poruchami spánku. Součástí poporodního blues bývá i prožívání negativních emocí knovorozenci a mateřství. Blues na rozdíl od deprese odezní samo.
Poporodní deprese -příznaky se prakticky neliší od depresivních stavů netěhotných. Přidružují se ztráty tělesné hmotnosti, nespavost a negativní vztah kdítěti, někdy i krodině. Tato porucha postihuje kolem 10 % matek a stav se bohužel opakuje ve velkém procentu i vnásledující graviditě. Rozvinout se může už vtěhotenství, riziko vzniku však přetrvává ještě rok po porodu. Léčba nevyhnutelně patří do rukou odborníka!
Laktační psychóza -je podle lékařů pravděpodobně druh schizofrenie. Vyskytuje se pouze u0,1 % populace nedělek a velmi často se jedná o pacientky sjiž léčenou psychózou či snegativní rodinnou anamnézou. Příznaky onemocnění se nejčastěji vyskytnou mezi druhým a třetímpoporodním dnem, ale výjimkou nejsou ani případy, kdy choroba propukne klidně měsíc po porodu.
Laktační psychóza se mimo jiné projevuje úzkostmi, halucinacemi a tzv. maniodepresivními atakami. Novopečené matky však mají poměrně lepší šance na upravení stavu než vpřípadě psychóz vzniklých mimo těhotenství. Léčba jednoznačně spadá do kompetencí psychiatrických zařízení.
Výčet převážně šestinedělních nepříjemností je poměrně dlouhý, za obsáhlost však vděčí spíše snaze upozornit na co nejširší spektrum poporodních problémů. V žádném případě to neznamená, že budete hostitelkou všech výše uvedených libůstek. Já sama měla jen jednu znich, a neprozradím kterouJ.
Zdroj: Průvodce těhotenstvím, Roman Chmel
Velká kniha o mateřství, Markéta Behinová a Klára Kaiserová
www.porodnice.cz
A co na to ženy-in? Jak vy jste prožily své šestinedělí?
Nový komentář
Komentáře
holky já mám 3 děti. V životě bych nemyslela, že jich budu mít tolik! Ale je to super! A všchno co se týče porodu, se dá do pořádku. Měla jsem i hemeroid, ale asi do měsíce se to upravilo. Nejhorší je to ale když už máte dítě a narodí se další a to se už nevyspíte, prtotože přes den musíte být se starším a v noci kojíte miminko. A ještě když má koliky jako náš benjamínek tak to je záhul. Naštěstí jsou dnes dostupné prostředky jako Espumisan, probiotika a miminkám ulevují. Co naše babičky a mamky když měly nás, neměly takové možnosti.
kerynka: A ty jsi drobet paranoidní, ne?
medved: Těch 6 neděl vychází z toho, že tak dlouho trvá, než se děloha po porodu dostane do původní podoby. Psychicky a celkově fyzicky můžeš být samozřejmě v normě dřív.
Jardine: taky neznam poporodni blues, ale neznam ani nejaky super nalady, jaky popisujes
bylo mi psychicky asi tak jako kdykoliv jindy
Kytka: to ja naopak nepochopila, proc je sestinedeli tak "dlouhy"...ja resp. my jsme byli v pohode tak za dva tydny max....
Vivian:113: souhlasím, já u prvního porodu byla zaseklá, bála se jak čert kříže, hrůza. Nakonec fakt museli dělat císař, protože malému hrozila hypoxie nebo co. U druhého jsem byla v pohodě, s tím , že je to naposled. Odrodila jsem po 5 ti hodinách v klídku. Nakonec hodnotím porod normální cestou jako lepší. Na psychice záleží moc.
Po 3 porodech(z toho jednou dvojčata) jsem už dávno dospěla k názoru, že ne nadarmo je šestinedělí odnepaměti považováno za specifické a náročné období, jak pro mamču, tak pro mimčo. Maminka se během té doby musí dát dohromady jak fyzicky, tak psychicky(to že dříve nenechávali nedělky samotné, asi mělo své důvody
...já jsem byla pokaždé-jako určitě většina z vás, na všechno skoro celé dny sama)Miminko se za tu dobu taky vyštípe z nejhoršího, mamča se zahojí, kojení zaběhne do pravidelného rytmu, mléka se začne dělat tak akorát, skončí šílené odstříkávání,šití se zahojí, přestanou návaly úzkosti nad každým silnějším ublinknutím nebo kýchnutím miminka. Já jsem alespoň pokaždé měla takový pocit, že vždycky skoro přesně až po 6 týdnech jsem najednou jako mávnutím kouzelného proutku já i mimi v pohodě.
O 6 nedělí jsem před porodem hodně četla a věděla o všech možných nepříjemnostech a duševně se na to připravovala jako na opravdu "husté" období, fyzicky i psychicky. Nechci tu znít jako nesnesitelný optimista, ale to období vnímám jako velmi krásné. Jasně - nástřih bolel, kojila jsem po hodině a půl, bříško bylo poněkud povislé a prsa zase bolestivě nalitá ... ale co to bylo proti radosti z mimina! Užívala jsem si každou minutu se svým drobečkem a malá jako by tu moji pohodu vytušila a skoro neplakala. Neznám poporodní blues .... znám jen velkou radost.
ja nahodou myslim, ze takovyhle clanky jsou potrebny
kazda bezna tehotna se zaobira svym tehotenstvi, pak samozrejme porodem a dal je cerna dira maximalne vidi nacancany miminko spici sladce v kocarku...ale ze po porodu bude nejaky sestinedeli, to tusi jen mlhave a uprimne, v podstate ji to ani nezajima, ze
...no ja z toho byla docela prekvapena...neprijemne....jednak, ze je to takovy a HLAVNE, ZE MI TO NIKDO NEREKL !!!
ja byla teda po porodu docela v soku, v jakym jsem prisernym stavu....jsem brala porod jako beznou zalezitost, fyzicky namahavou, vyspim se a bude vsechno OK...ale ze budu tyden totalne vodvarena, v takovym stavu, ze normalne bych se nechala obskakovat a nehnula prstem a ted me nikdo neobskakoval ale naopak chteli, abych se staralo o nejaky dite
Martina Machová: a jak nosíš božku, když nenosíš prádlo?
Akorát po porodu asi přejdu na bombarďasy, abych si božku nemusela lepit na řiť.
Jinak já mám teda všechny spoďáry prodyšný... nosím bavlněný tangáče a se zapářkou nemám problém
Teď ještě jestli jsou k sehnání prodyšný "fošny"... Jestli ne, tak je fakt jedno, jestli nosíš bavlnu nebo umělinu
Vivian: Nemluvě o těch síťovanejch jednorázovejch spoďárech, co mají všechny normální porodnice k dispozici (případně, co lze koupit v nejbližších zdravotnických potřebách). Jsou jak z Chytré horákyně - oblečená-neoblečená a pohybovat se v nich dá bez psích kusů a držení vložky silou vůle.
Já rodila v roce 2006. Celé těhotenství bylo naprosto v pohodě (možná proto, že jsem byla až téměř do konce v práci), i když porod nebyl zrovna nejlehčí, tak bych si ho klidně zopakovala ještě jednou, protože samotný konec byl úplně úžasný. Celé šestinedělí a vůbec rodičovství je pro mě naprostý relax. Chápu, že některé ženy nemají tak pozitivní zážitky. Některé "vtipné" reakce přítomných pisatelek, viz štítíla bych se dotknout svého dítěte, jsou opravdu k smíchu.Ale jinak článek dobrý, není nad to být informovaný!
Martina Machová: pokud se nosí prodyšné a dobře padnoucí bavlněné prádlo (a ne nějakej polyester
), tak je to úplně v pohodě... Ta bavlna navíc odvádí vlhkost, takže se to tam nezapaří. Navíc je podle mě hygieničtější i pohodlnější nosit prádlo než chodit naostro... Zvlášť když ti z rodidel odcházejí očistky
.
Nyotaimori:
To je drsný jak je to tady vypsaný
Vůbec se nedivím, že to některý holky vyděsí. Jsem podruhé těhu a počítám s pár nepříjemnostma, co mě po porodu čekají, ale to dítě to fakt všechno přebije.....kdyby bylo hodný jako byl prvorozený tak úplně..
doufám, že si to tady čte
Ufff, sotva otěhotním, přestanu takovýhle věci číst, jinak bych se zvencla.
Mám na to kouzelné slovíčko NE
Mimochodem, pro mě už neexistuje, aby mi někdo "zakázal" nosit kalhotky
meander: když o tom tak přemýšlím, tak pro tebe by byl asi přece jen vhodnější ten císař... strach a stres působí na porodní mechanismus HODNĚ negativně, takže by sis nejspíš spoustu těch komplikací opravdu přivodila... takže ti (zcela upřímně) přeju, abys v případě těhotenství našla někoho, kdo ti toho císaře udělá...
Markýza:OMG
že by vyhánění čerta Belzebubem ?
Radka S: já jsem doma, ale nekynu ani nejsem ve stresu, proč taky?
Markýza:
jsem si to představila. Jaujaujau...
Analgetika na zavinování dělohy při kojení?