„Uuuuf... a mám to za sebou!“ proběhne hlavou či ústy skoro každé novopečené mamince po posledním mohutném zatlačení na porodním sále. Jenže pozor! Ono to tak docela pravda není, porod je totiž jen startovní čára.

Poklidné projížďky skočárkem a výlety po horách skrosínkou, veselé hodiny kojeneckého plavání a cvičení, jízdy na kole súžasně vychytaným přívěsným vozíkem obsahujícím naprosto spokojené vrnící robátko. Takové a podobné filmy si mnohé znás vtěhotenství promítají ve své soukromé, hormony a mateřskými city oblouzené nitrolebeční promítačce. Jenže ouha, ony ty rodičovské začátky mohou býttrochu svízelnější. Většinou se nám o to postará „úžasné“ období zvané šestinedělí. Co ty méně šťastné znás bude vtéto době pravděpodobně očekávat?

 

Kolik bolístek si odnesete zporodnice?

» Netřeba asi připomínat, že každá znás poporodní čas snáší a prožívá jinak. Existuje ale skupina fyzických obtíží, se kterými se po porodu setkává velké procento žen. Bolest voblasti hráze po epiziotomi (v ČR prováděna u 40-50 % rodiček) je jevem poměrně častým. Péče o hráz spočívá v pravidelné očistě (sprchování) a udržování jizvy vsuchu, osvědčuje se vysoušení fénem. Vhodné je chodit ve volném oblečení bez spodního prádla. Při bolestivosti je možné aplikovat po konzultaci slékařem nesteroidní antiflogistika. Na otok hráze lze lokálně aplikovat led, pomáhají i sedací koupele zdubové kůry. Vpřípadě, že je vám dopřáno vdomácnosti chvíli posedět, doporučuje se použití nafukovacího kruhu.

 

» Další poporodní (a těhotenskou) libůstkou jsou nepopulární hemoroidy. Samozřejmě, že se tato zdravotní komplikace nevyskytuje u každé rodičky, nicméně určité riziko tu je. Vlékárnách je nepřeberné množství medikamentů na toto onemocnění, ale nejlepším řešenímbude návštěva vašeho gynekologa či praktického lékaře, který vám předepíše vhodný lék.

 

» Některé ženy si stěžují na bolesti pánve a kostrče, ty jsou důsledkem velkého roztaženítéto oblasti v druhé době porodní. Obtíže časem odezní, pokud však kontaktujete dobrého fyzioterapeuta, vyplatí se vám to. Podobným druhem obtíží jsou bolestivé pocity na hrudi a občasné problémy sdýcháním. Ty jsou důsledkem namožení hrudního svalstva během vypuzování děťátka. I tyto bolesti časem odeznívají.

» Některé čerstvé maminky též nepotěší podlitiny či popraskané žilky vočích. On ten tlak, který rodička vyvine při expedici potomka na svět, opravdunení malý. Nejeden porodník vám doporučí tlačit a mít oči pevně zavřené.

» Naprosto normální je celková únava podobně jako po náročném závodu či zápasu.

 

» Kapitolou sama pro sebe jsou záležitosti okolo nastupující laktace a zvykání si na vyživování jiné osoby částí svého těla. Touto problematikou jsme se již na Žena-in zabývali ZDE.

 

» Milé dámy, pokud budete po dobu kolem asi tří měsíců po vyklubání potomka lehce inkontinentní, neděste se! Tento jev se totiž týká kolem 15 % všech nedělek a je přechodný.

 

» Poslední záležitostí, kterou se rozhodně nenechte vyvést zmíry, jsou bolesti vpodbřišku (děloha se začíná vracet do původní podoby). Nepříjemné stahy se budou objevovat pouze několik dní (asi 3) po porodu. Tyto problémy většinou nerozházejí prvorodičky, neboť u nich jsou bolestivé méně. Více obtěžovat budou matky, jež už nějakého vlastního potomka doma mají. Obtíže se stupňují díky zvýšené sekreci oxytocinu při kojení. Jedinou pomocí jsou mírná analgetika a lehké cvičení.

 

Co se děje ve vašem těle?

Děloha – tento orgán zažívá bouřlivé změny, jednoduše alaicky řečeno se svinuje a čistí. Tvorba nové děložní sliznice je dokončena kolem šestého týdne po porodu. Během této doby odcházejí zdutiny děložní tzv. očistky.Největší množství se jich vylučujetřetí a čtvrtýpoporodní den. Zvláště mohutné jsou u matek, které mají za sebou více než jeden porod. Méně intenzivní bývají v případě císařského řezu, po němž probíhá instrumentální revize dělohy. Pozor, velmi nevhodné je používání tamponů!

 

Děložníhrdlo - i cervix si v těhotenství a při vypuzování plodu prochází nejrůznějšími proměnami, ty se upravují opět domagických šesti týdnů. Nicméně vněkterých případech ještě přetrvává otok cervikální tkáně.

 

Vaječníky – jak je všeobecně známo, probíhající laktace je faktorem omezujícím nástup ovulace a menstruace. Na antikoncepční účinnost kojení však raději nespoléhejte! U žen, které nekojí, se první ovulace objeví mezi sedmdesátým až osmdesátýmdnem po porodu. U kojících matek dochází kprvní ovulaci průměrně všestém měsíci po porodu (konec plného kojení). Délka období bez ovulace závisí na frekvenci krmení, délce trvání jednotlivých kojení a množství další doplňkové stravy novorozence.

 

Kardiovaskulární systém – v těhotenství se zvyšuje krevní objem asi o 35 %.

 

Trávicí ústrojí - vprůběhu prvních dvou poporodních týdnů se normalizuje hybnost střev. Vtéto době je běžné nadýmání a zácpa. Na tomto stavu se podílí i snížený příjem tekutin během porodu, předporodní otoky, snížený břišní tonus, psychické vlivy (obavy zbolesti např. zdůvodu přítomnosti hemoroidů či šití po epiziotomii).

 

Močové ústrojí – po porodu budete čůrat jako o závod! Prvních 4-5poporodních dnů vyloučíte až třilitry tekutiny za den.

Endokrinní systém –šestinedělí je časem výrazných hormonálních změn. Ty jsou způsobeny náhlým poklesem hladin progesteronu a estrogenu a následným nárůstem hodnoty hormonu prolaktinu. Ta je závislá na frekvenci kojení.

U nekojících žen se endokrinních funkce vrací do normálu do 6týdnů po porodu.

 

Kosterní systém –vsouvislosti skojením a absencí ovulacedochází ke kostním mineralizačním změnám, a to k demineralizaci. Nejmarkantnější ztráta kostní tkáně je v oblasti krčku stehenní kosti. Úbytek je opravdu pouze přechodný! Podávání kalcia ani zvýšená tělesná aktivita nepřispěje ke zlepšení. Vše se upravuje do 18měsíců.

 

Snížení tělesné hmotnosti – to nejlepší na konec. Nejvíce vítanou poporodní změnou je samozřejmě snížení tělesné hmotnosti. Okamžitá ztráta se pohybuje mezi 5 a 6,5kg.

 

Poporodní blues a „depka“

Poporodní blues - je naprosto běžné až u 70 % nedělek dva až tři dny po porodu. Projevuje se přechodnými stavy plačtivosti, úzkosti, podrážděnosti, psychické lability (jednou nahoře – jednou dole), někdy i poruchami komunikace, ztrátou sebedůvěry a poruchami spánku. Součástí poporodního blues bývá i prožívání negativních emocí knovorozenci a mateřství. Blues na rozdíl od deprese odezní samo.

 

Poporodní deprese -příznaky se prakticky neliší od depresivních stavů netěhotných. Přidružují se ztráty tělesné hmotnosti, nespavost a negativní vztah kdítěti, někdy i krodině. Tato porucha postihuje kolem 10 % matek a stav se bohužel opakuje ve velkém procentu i vnásledující graviditě. Rozvinout se může už vtěhotenství, riziko vzniku však přetrvává ještě rok po porodu. Léčba nevyhnutelně patří do rukou odborníka!

 

Laktační psychóza -je podle lékařů pravděpodobně druh schizofrenie. Vyskytuje se pouze u0,1 % populace nedělek a velmi často se jedná o pacientky sjiž léčenou psychózou či snegativní rodinnou anamnézou. Příznaky onemocnění se nejčastěji vyskytnou mezi druhým a třetímpoporodním dnem, ale výjimkou nejsou ani případy, kdy choroba propukne klidně měsíc po porodu.

 

Laktační psychóza se mimo jiné projevuje úzkostmi, halucinacemi a tzv. maniodepresivními atakami. Novopečené matky však mají poměrně lepší šance na upravení stavu než vpřípadě psychóz vzniklých mimo těhotenství. Léčba jednoznačně spadá do kompetencí psychiatrických zařízení.

 

Výčet převážně šestinedělních nepříjemností je poměrně dlouhý, za obsáhlost však vděčí spíše snaze upozornit na co nejširší spektrum poporodních problémů. V žádném případě to neznamená, že budete hostitelkou všech výše uvedených libůstek. Já sama měla jen jednu znich, a neprozradím kterouJ.

Zdroj: Průvodce těhotenstvím, Roman Chmel

Velká kniha o mateřství, Markéta Behinová a Klára Kaiserová

www.porodnice.cz

A co na to ženy-in? Jak vy jste prožily své šestinedělí?